Share

ساعت ۴ بامداد چهارشنبه ۱۳ اسفند، شش زندانی را در زندان رجایی شهر به چوبه دار سپردند. اجساد اعدام‌شدگان را در گورستان بی‌بی سکینه در کرج به بازماندگانشان تحویل می‌دهند.

دست‌کم ۲۲ زندانی جهت اجرای حکم اعدام به زندان رجایی‌شهر منتقل شده‌اند.

رندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا گزارش داده است که سحرگاه چهارشنبه (۱۳ اسفند) شش زندانی در زندان رجایی شهر به دار آویخته شدند. اعدام‌شدگان سنی‌ و کرد بودند. نام‌های آنان: حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، صدیق محمدی و سیدهادی حسینی.

صبح روز گذشته این زندانیان را از سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج به سلول انفرادی منتقل کرده بودند. آنها پس از انتقال به قرنطینه اعلام اعتصاب غذا کرده‌ بودند.

دیوان عالی کشور حکم اعدام این افراد را در شهریور ۱۳۹۲ تأیید کرده بود. یک بار دیگر نیز در خرداد ۱۳۹۳ به خانواده‌های این چهار نفر گفته شد که برای ملاقات آخر قبل از اعدام به زندان بروند.

زندانیان سنی سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج در پی انتقال این شش نفر برای اجرای حکم اعدام، نامه‌ای سرگشاده نوشتند و از همگان خواستند «نسبت به این ظلم سکوت نکنند.»

در این نامه آمده است: «این جوانان و داعیان نیز همانند شما مردم خانواده و زندگی داشتند اما برای نشر خیر و بیان ظلم حکومت ایران به اهل سنت و دفاع از مظلومیتشان دست به دعوت و تبلیغ توحید و یکتاپرستی و اخلاق زیبا و آزاداندیشی زدند تا اینکه توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران دستگیر شده و به جرم مطالبه حقوق اهل سنت به اعدام محکوم شدند. ای اندیشمندان و فرزانگان و آزادمردان شما را چه شده است؟ در جواب سکوتتان چه پاسخی دارید؟»

یکی از بستگان حامد احمدی به هرانا گفت: «دو آمبولانس ساعت ۵ صبح امروز از در زندان خارج شد. تجمع‌کنندگان به سمت آمبولانس‌ها هجوم بردند. ما نتوانستیم اجساد را ببینیم ولی مأموران به ما گفتند هر شش نفر اعدام شده‌اند و ما باید برویم اجساد را در بی‌بی سکینه تحویل بگیریم.»

سازمان عفو بین‌الملل پیش از این با انتشار بیانیه‌ای خواهان توقف فوری اجرای حکم اعدام این زندانیان شده بود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، این زندانیان از حق دسترسی به وکیل محروم بوده‌اند و وکلای تسخیری نیز امکان مطالعه پرونده را نداشتند.

چهار نفر از آنها، متهم به دست داشتن در ترور ملا محمد شیخ‌الاسلام، روحانى کرد و عضو مجلس خبرگان رهبرى شده‌ بودند؛ اما این زندانیان می‌گفتند تاریخ دستگیری‌شان دو ماه پیش از ترور شیخ‌الاسلام بوده است.

در همین زمینه:

قوت گرفتن احتمال اعدام ۶ زندانی اهل سنت در ایران

Share