Share

انفجار گاز متان در یک معدن زغال سنگ در شرق این کشور، باعث مرگ دست‌کم ۱۰ نفر شده است. سخنگوی پارلمان اوکراین گفت این حادثه بامداد چهارشنبه ۴ مارس در معدن  زاسیادکو  رخ داده است.

Miners arrive to help with the rescue effort in Zasyadko coal mine in Donetsk

گروهی از معدنچیان برای کمک به حادثه‌دیدگان به محل انفجار آمده‌اند

گفته می‌شود که دست‌کم ۱۴ معدن‌چی دیگر هم در حادثه انفجار زخمی شده‌اند. این انفجار در هشت سال گذشته مرگ‌بارترین حادثه در معادن اوکراین بوده است.

خبرگزاری رویترز از قول مقامات محلی نوشته که حدود ۷۰ نفر در زمان حادثه در این معدن مشغول کار بوده‌اند و بنابراین احتمال افزایش قربانیان وجود دارد.

معدن زاسیادکو در منطقه‌ تحت کنترل شورشیان جدایی‌طلب قرار دارد و هنوز امدادگران نتوانسته‌اند به محل حادثه که در دونتسک قرار دارد وارد شوند. تا زمانی که گازهای سمی کاملا تخلیه نشود امکان ورود امدادگران وجود ندارد.

دونتسک، محل اصلی درگیری‌های ماه‌های گذشته میان جدایی‌طلبان و نیروهای دولتی بوده است. یک مقام‌رسمی از اتحادیه معدنکاران به تلویزیون اوکراین گفته که در روزهای اخیر در این منطقه درگیری رخ نداده است. معادن این منطقه با وجود کشمکش‌های مسلحانه، همچنان به کار خود ادامه می‌دادند.

هرچند در هشت سال گذشته این حادثه مرگبارترین مورد بوده اما وضعیت ایمنی معادن در اوکراین چندان مناسب نیست و حوادث مشابه قبلا هم رخ داده است.

معدن زاسیادکو در سال ۲۰۰۷، بار دیگر دچار انفجار شده بود. بر اثر آن حادثه ۱۰۶ نفر کشته شدند.

سخنگوی پارلمان اوکراین گفته بود که دستکم ۳۰ معدنچی در سانحه انفجار کشته شده‌اند اما خبرگزاری‌های رویترز و آلمان در پایان روز چهارشنبه با تاکید بر تعداد ۱۰ کشته، اعلام کردند که اعلام این مقام، نادرست بود.

 

Share