Share

پارلمان اوکراین با اکثریت بالای آرا به گسترش ارتش این کشور تا ۲۵۰ هزار سرباز، یعنی افزایش بیش از یک سوم نفرات، رأی داد. در همین حال روسیه دست به یک رزمایش در منطقه زده و از حضور نظامیان آمریکا در اوکراین می‌گوید.

سربازان اوکراین

سربازان اوکراین

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، ۲۷۰ نفر از ۴۲۲ نماینده پارلمان اوکراین، روز پنج‌شنبه ۵ مارس/ ۱۴ اسفند به طرح پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور این کشور رأی مثبت دادند. تاکنون نیروهای ارتش به ۱۸۴ هزار نفر محدود می‌شد.

به‌دلیل جنگ با نیروهای جدایی‌طلب در شرق اوکراین، دولت متمایل به غرب این کشور در ماه ژانویه (دی‌ماه) ۵۰ هزار نیروی تازه‌نفس را به خدمت فراخواند.

بیشتر بخوانید: اوکراین نیروهای ذخیره را برای خدمت در شرق فراخواند

در جریان سال جاری می‌باید در سه مرحله بیش از ۱۰۰ هزار نیروی ذخیره مسلح شوند. همزمان با این چنین برنامه‌ریزی شده است که در ماه آوریل نیز ۴۰ هزار سرباز فراخوانده شوند.

مانور نظامی روسیه

از سوی دیگر نیروهای نظامی روسیه مانور گسترده‌ای را در جنوب این کشور، شمال قفقاز و در پایگاه‌های نظامی روسیه در ارمنستان، مناطق جدایی‌طلب گرجستان شامل آبخیزیا و اوستیای جنوبی و کریمه آغاز کرد.

خبرگزاری رویترز نوشته است که بیش از دو هزار سرباز با ۵۰۰ گونه سلاح در این رزمایش که تا ۱۰ آوریل/ ۲۱ فروردین ۱۳۹۴ ادامه خواهد داشت، شرکت دارند.

در این مانور نظامی بیش از هر چیز موشک‌های زمین به هوا مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

به‌ گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، در منطقه چلیابینسک واقع در رشته‌ کوه‌های اورال نیز بیش از یک هزار سرباز روس، عملیات شناسایی پشت خطوط دشمن را آموزش می‌بینند.

همچنین بیش از ۱۰ خلبان جنگنده در منطقه ساراتوف در جنوب روسیه تمرین بمباران هدفمند انجام خواهند داد.

«حضور نیروهای نظامی آمریکا در اوکراین»

بر اساس خبرهای منابع روسی، این کشور از رسیدن نخستین گروه از سربازان آمریکایی به غرب منطقه بحران‌زده نیز مطلع شده است.

وزارت امور خارجه در مسکو روز پنج‌شنبه از وضعیت شرق اوکراین ابراز نگرانی کرد. الکساندر لوکاشوویچ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، به اینترفاکس گفت تعداد سربازان آمریکایی در لیویو تا ۳۰۰ نفر افزایش یافته‌اند. لوکاشوویچ گفت: «روشن است که این افراد صلح به ارمغان نخواهند آورد.»

نیروهای آمریکایی برای آموزش کاربرد سلاح به سربازان اوکراینی به این منطقه آمده‌اند. رسانه‌های آمریکا از طرح‌های آموزشی از تاریخ ۵ مارس/  ۱۴ اسفند تا ۳۱ اکتبر/ ۹ آبان ۱۳۹۴ در غرب اوکراین خبر داده‌اند.

وزارت دفاع در کی‌یف هنوز حضور نظامیان آمریکایی را تأیید نکرده است.

«دفنس ‌نیوز»، مرکز خدمات آمریکا، از استقرار برنامه‌ریزی‌شده نیروهای آمریکایی در مناطق آموزشی یاووریف در نزدیکی لیویو و در مرز لهستان گزارش داده است. در آن‌جا مرکز بین‌المللی تأمین صلح و امنیت در حدود هزار کیلومتری منطقه جنگی دنباس قرار دارد.

بنا به اطلاعات منابع روسی، سربازان آمریکایی که به اوکراین رفته‌اند متعلق به واحدهایی هستند که در ایتالیا مستقرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه همچنین از حضور چندین کشتی نظامی ناتو در دریای سیاه خبر داد. او این‌ها را نشانه‌های نگران‌کننده‌ای خواند که کمکی به ثبات منطقه نمی‌کنند.

الکساندر لوکاشوویچ همچنین گفت که افزون بر این، احتمال ارسال سلاح‌های آمریکا به اوکراین، امنیت روسیه را تهدید خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: احتمال ارسال سه میلیارد دلار سلاح آمریکایی به اوکراین

Share