Share

سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در آستانه روز جهانی زن از این‌که زنان در ایران حق رفتن به ورزشگاه‌ها را ندارند انتقاد کرد و گفت از حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران انتظار داشته ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها را در میان‌مدت بردارد اما هنوز این کار انجام نشده است.

سپ بلاتر تأکید کرد که باید در ایران به زنان اجازه حضور در ورزشگاه‌ها داده شود.

سپ بلاتر تأکید کرد که باید در ایران به زنان اجازه حضور در ورزشگاه‌ها داده شود.

به‌گزارش رویترز، سپ بلاتر که در مبارزه انتخاباتی برای ریاست فدراسیون جهانی فوتبال به‌سر می‌برد در خبرنامه هفتگی این فدراسیون، از تبعیض جنسیتی در فوتبال انتقاد کرد و خطاب به مقامات ایرانی نوشت «ورزشگاه‌ها را به روی زنان باز کنید.»

او تأکید کرد که با این تصمیم ایران می‌تواند در آوردگاه‌های ورزشی جهان حضور داشته باشد.

ایران امیدوار است بتواند مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۹ را برگزار کند و به همین دلیل در کنار امارات متحده عربی خود را نامزد میزبانی این مسابقات کرده‌ است. اما تضییق حقوق زنان برای دیدن مسابقات فوتبال و جلوگیری از حضور آنان در ورزشگاه‌ها بخت این کشور را برای برگزاری مسابقات جام ملت‌ها کم می‌کند.

سپ بلاتر گفت: «در نوامبر ۲۰۱۳ زمانی که به ایران سفر کردم، نه فقط با علاقه شدید مردم به فوتبال روبه‌رو شدم بلکه با قانون دیگری نیز برخوردم که حضور زنان در ورزشگاه‌ها را ممنوع می‌کرد.»

سپ بلاتر در سفر نوامبر ۲۰۱۳ به ایران با حسن روحانی دیدار کرد.

سپ بلاتر در سفر نوامبر ۲۰۱۳ به ایران با حسن روحانی دیدار کرد.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال افزود: «این موضوع را در نشستی با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران مطرح کردم. تصورم این بود که این وضعیت غیرقابل تحمل می‌تواند در میان‌مدت تغییر کند اما تاکنون تغییری نکرده است.»

بلاتر تأکید کرد که باید به زنان اجازه حضور در ورزشگاه‌ها داده شود. او در مورد ایران گفت: «حضور در اغلب مسابقات ورزشی مردان برای تماشاگران زن ممنوع است، هرچند در برخی موارد زنان خارجی اجازه می‌یابند که به ورزشگاه بروند.»

در شانزدهمین دوره جام ملت‌های آسیا در سال جاری که از روز ۱۹دی تا ۱۱ بهمن‌ماه در استرالیا جریان داشت، در ورزشگاه‌هایی که مسابقات تیم ملی ایران برگزار می‌شد، بسیاری از تماشاگران ایرانی را زنان تشکیل می‌دادند. تیم ایران در مرحله یک‌چهارم نهایی مغلوب عراق شد و از مسابقات حذف شد.

چند روز پیش ۱۹۰ نفر از کنشگران مدنی و سیاسی در داخل و خارج از ایران در نامه‌ای به سپ بلاتر از او خواسته‌ بودند به رفع ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها یاری رساند.

در این نامه که امضای کسانی چون شیرین عبادی، نسرین ستوده، پرستو فروهر، نازنین افشین‌جم، مصطفی عرب، محمد بیاتی، محمد نوری‌زاد، محمد ملکی، پرویز صیاد و… پای آن است، آمده بود: «تفکیک جنسیتی و تبعیض بر ضد زنان بر خلاف تعهدات بین‌المللی و روح وحدت‌بخش ورزش است که لازمه هر “بازی زیبا” است. چنین تبعیضی همچنین بر خلاف اساسنامه‌ فیفا است.»

در شانزدهمین دوره جام ملت‌های آسیا در استرالیا بسیاری از تماشاگران ایرانی را زنان تشکیل می‌دادند.

در شانزدهمین دوره جام ملت‌های آسیا در استرالیا بسیاری از تماشاگران ایرانی را زنان تشکیل می‌دادند.

در این نامه همچنین نوشته شده بود: «ما از فیفا می‌خواهیم که بر اساس ماده ٣ اساسنامه خود، عضویت فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی را به حالت تعلیق درآورد یا حداقل، همانند اقدام شایسته فدراسیون جهانی والیبال در سال ٢٠١۴، ایران را از میزبانی مسابقات بین‌المللی، که زیر نظر فیفا است، محروم کند و مانع از برگزاری هرگونه برنامه ورزشی سازمان‌یافته از طریق فیفا در ایران شود تا حکومت ایران به این تبعیض جنسیتی بر ضد زنان خاتمه دهد.»

پس از بازداشت غنچه قوامی به دلیل حضور در مقابل ورزشگاه والیبال برای دیدار از مسابقه تیم ایران، در آبان‌ماه سال جاری فدراسیون جهانی والیبال به همین خاطر به فدراسیون والیبال ایران اعلام کرد که میزبانی بازی‌های جهانی نوجوانان را از ایران پس گرفته و به آرژانتین سپرده است.

جمهوری اسلامی ایران بر خلاف درخواست فدراسیون‌های جهانی ورزشی همچنان بر جلوگیری از حضور زنان در ورزشگاه‌ها اصرار می‌ورزد.

Share