Share

رضا تقوی، رئیس شورای همگرایی اصولگرایان از نشست مشترک آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی و آیت‌الله محمد یزدی در روزهای آینده خبر داد.

محمدتقی مصباح یزدی، محمدعلی موحدی کرمانی و محمد یزدی

محمدتقی مصباح یزدی، محمدعلی موحدی کرمانی و محمد یزدی

رضا تقوی که با خبرگزاری تسنیم گفت‌وگو کرده، جزییات بیشتری در مورد این نشست و اهداف برگزاری آن اعلام نکرده اما ظاهراً این نشست مشترک باید با انتخابات هیاًت رئیسه مجلس خبرگان رهبری که ۱۹ اسفند برگزار خواهد شد، در ارتباط باشد.

در نشست سه روز دیگر مجلس خبرگان رهبری، رئیس جدید این نهاد انتخاب خواهد شد.

آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان رهبری بود که ۲۹ مهر سال جاری در سن ۸۳ سالگی درگذشت و هم‌اکنون آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس موقت مجلس خبرگان است.

اصولگرایان حکومتی از بیم این‌که اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت کاندیدای ریاست خبرگان رهبری شود، تلاش می‌کنند تا با نشست‌هایی از این دست نامزد خود را به ریاست این مجلس برسانند.

هاشمی رفسنجانی پس از مرگ آیت‌الله علی مشکینی، نخستین رئیس مجلس خبرگان در سال ۱۳۸۶ به‌عنوان رئیس این مجلس انتخاب شده بود و تا سال ۱۳۸۹ نیز در این پست باقی ماند اما در این سال بار دیگر برای ریاست خبرگان کاندیدا نشد و به این ترتیب محمدرضا مهدوی کنی به‌عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و تا زمان مرگ در این سمت باقی ماند.

اکبر هاشمی رفسنجانی گفته بود در صورتی که بعضی افراد که آن‌ها را برای ریاست خبرگان «صالح نمی‌داند» قصد کاندیدا شدن داشته باشند، آماده کاندیداتوری است.

اکبر هاشمی رفسنجانی گفته بود در صورتی که بعضی افراد که آن‌ها را برای ریاست خبرگان «صالح نمی‌داند» قصد کاندیدا شدن داشته باشند، آماده کاندیداتوری است.

هاشمی رفسنجانی پیشتر گفته بود در صورتی که بعضی افراد که آن‌ها را برای ریاست خبرگان «صالح نمی‌داند» قصد کاندیدا شدن داشته باشند، آمادگی خود را برای کاندیداتوری ریاست این مجلس اعلام خواهم کرد.

ظاهراً اشاره هاشمی رفسنجانی به افرادی مانند محمد یزدی و محمدتقی مصباح یزدی است.

در همین حال از محمود هاشمی شاهرودی نیز به‌عنوان یکی از گزینه‌های جدی ریاست خبرگان رهبری نام برده می‌شود؛ گزینه‌ای که به‌گفته تحلیلگران هاشمی رفسنجانی با ریاست او موافق است.

آیت‌الله هاشم هاشم‌زاده هریسی، یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری در مورد مناقشه‌های انتخابات هیأت رئیسه این نهاد ناظر بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی گفته که «برخی امروز با جنجال‌آفرینی‌ مطرح می‌کنند که کسانی برای مجلس خبرگان نقشه کشیده‌اند٬ مگر مجلس خبرگان چه قدرتی دارد که اعضا و رئیس آن بتواند ولایت را تحت تأثیر قرار دهند، اصلاً مگر چنین حقی دارند؟»

به‌گفته وی سخن گفتن این عده درباره توطئه «جنجال و سیاسی‌کاری» است.

نظارت بر کار رهبر جمهوری اسلامی یکی از وظایف اصلی مجلس خبرگان است و شورای نگهبان مرجع تشخیص شرایط مورد نظر برای عضویت در مجلس خبرگان ‌است. این در حالی است که در قانون انتخابات مجلس خبرگان آمده کسانی که رهبر جمهوری اسلامی به‌صراحت یا به‌طور ضمنی، اجتهاد آنان را تأیید کرده باشد، از نظر علمی، نیازی به تشخیص شورای نگهبان نخواهند داشت.

طول هر دوره مجلس خبرگان هشت سال است. این مجلس دارای ۸۶ عضو است که با رأی مردم و از میان «روحانیان» انتخاب می‌شوند. با این حال شورای نگهبان صلاحیت نمایندگان عضویت در مجلس خبرگان را تأیید می‌کند و اعضای شورای نگهبان از جانب رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شوند.

تعیین آیت‌الله حسینعلی منتظری به عنوان قائم مقام رهبری در سال ۱۳۶۴ و انتخاب آیت‌الله علی خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸ از تصمیمات این مجلس در دوران فعالیت خود بوده ‌است.

منتقدان عملکرد مجلس خبرگان رهبری می‌گویند این مجلس در طول فعالیت خود هیچ‌گاه عملکرد رهبری جمهوری اسلامی را مورد بررسی جدی قرار نداده است.

Share