Share

آیت‌الله محمد یزدی با ۴۷ رأی به عنوان رئیس جدید مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.

محمد یزدی

محمد یزدی

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا محمد یزدی امروز با اخذ ۴۷ رای از ۷۳ رای توانست ریاست مجلس خبرگان رهبری را بر عهده بگیرد.

بر پایه این گزارش اکبر هاشمی رفسنجانی ۲۶ رای آورد. محمود هاشمی شاهرودی نیز به دلیل تعدد کاندیداها انصراف داد.

محمد یزدی عضو شورای نگهبان، نماینده استان تهران در مجلس خبرگان رهبری، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه است.

ریاست قوه قضائیه (۱۳۶۸ تا ۱۳۷۸)، نمایندگی مجلس شورای اسلامی در دوره‌های اول و دوم، نمایندگی مجلس خبرگان قانون اساسی و عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی از سوابق دیگر اوست.

هاشمی رفسنجانی گفته بود در صورتی که بعضی افراد که آن‌ها را برای ریاست خبرگان «صالح نمی‌داند» قصد کاندیدا شدن داشته باشند، آمادگی خود را برای کاندیداتوری ریاست این مجلس اعلام خواهم کرد.

ظاهرا اشاره هاشمی به افرادی مانند محمد یزدی و محمدتقی مصباح یزدی بوده است.

هاشمی رفسنجانی پس از مرگ آیت‌الله علی مشکینی، نخستین رئیس مجلس خبرگان در سال ۱۳۸۶ به‌عنوان رئیس این مجلس انتخاب شده بود و تا سال ۱۳۸۹ نیز در این پست باقی ماند اما در این سال بار دیگر برای ریاست خبرگان کاندیدا نشد و به این ترتیب محمدرضا مهدوی کنی به‌عنوان رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و تا زمان مرگ در این سمت باقی ماند.

هاشمی: در زمان انتخاب رهبر تاثیرگذار خواهم بود

هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق که امروز منتشر شده، گفته بود که اگر کسی در حد شان خبرگان نامزد ریاست این مجلس شود، او کاندیدا نخواهد شد.

او گفته است: «یک وقت کار هیات‌رئیسه خبرگان حساس می‌شود و آن موقعی است که بخواهد رهبری جدید انتخاب شود. اساس این است و ممکن است در ٢٠ یا ٣٠ سال و کمتر و بیشتر یک‌بار اتفاق بیفتد. آن لحظه حساس، مهم است. برای آن لحظه حساس حتما لازم نیست رئیس باشم، کافی است عضو خبرگان باشم. انسان در خبرگان می‌تواند صحبت کند و نظرش را بدهد و اگر بخواهم، تأثیرگذار هم خواهم بود.»

نظارت بر کار رهبر جمهوری اسلامی یکی از وظایف اصلی مجلس خبرگان است و شورای نگهبان مرجع تشخیص شرایط مورد نظر برای عضویت در مجلس خبرگان ‌است. این در حالی است که در قانون انتخابات مجلس خبرگان آمده کسانی که رهبر جمهوری اسلامی به‌صراحت یا به‌طور ضمنی، اجتهاد آنان را تأیید کرده باشد، از نظر علمی، نیازی به تشخیص شورای نگهبان نخواهند داشت.

طول هر دوره مجلس خبرگان هشت سال است. این مجلس دارای ۸۶ عضو است که با رأی مردم و از میان «روحانیان» انتخاب می‌شوند.

تعیین آیت‌الله حسینعلی منتظری به عنوان قائم مقام رهبری در سال ۱۳۶۴ و انتخاب آیت‌الله علی خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸ از تصمیمات این مجلس در دوران فعالیت خود بوده ‌است.

منتقدان عملکرد مجلس خبرگان رهبری می‌گویند این مجلس در طول فعالیت خود هیچ‌گاه عملکرد رهبری جمهوری اسلامی را مورد بررسی جدی قرار نداده است.

Share