Share

۹۵‌ نفر از افرادی که در یکی از زندان‌های گروه «دولت اسلامی» (داعش) در شمال سوریه زندانی بوده‌اند، توانسته‌اند از این زندان‌ها فرار کنند. در میان آن‌ها نزدیک به ۳۰ نفر از مبارزان کردستان هم هستند.

The words "Islamic State" reads on the facade of one of the Islamic State headquarters in Tel Hamis

گروه «دیدبان حقوق بشر سوریه» که یک گروه مستقل در لندن است این خبر را تأیید کرده است. این گروه که تحولات جنگ داخلی سوریه را دنبال می‌کند، روز سه‌شنبه ۱۹ اسفندماه اعلام کرده است که این زندان در شهر «الباب» در استان حلب در شمال سوریه قرار دارد.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، زندانیانی که فرار کرده‌اند غیرنظامیان سوری، گردان‌هایی از شبه‌نظامیان اسلامی مخالف گروه داعش و مبارزان کرد هستند که در جریان جنگ داخلی سوریه زندانی شده‌اند.

شاخه نزدیک‌تر به «القاعده» دولت اسلامی، کنترل شهر الباب را به‌دست دارد و در این شهر دادگاه‌های شرعی و زندان هم ایجاد کرده است.

شهر الباب در حدود ۳۰۰ کیلومتری جنوب مرز ترکیه در سوریه قرار داد. بر اساس گزارش‌های محلی، شبه‌نظامیان دولت اسلامی در سطح شهر الباب و مناطق خارج شهر به دنبال این زندانیان می‌گردند. نیروهای داعش همچنین با بلندگو در سطح شهر تبلیغ می‌کنند که شهروندان زندانیان را به آن‌ها تحویل دهند.

۱۶ اسفند‌ماه هم تعدادی دیگر از زندانیان از زندان‌های داعش فرار کردند. این گروه بیشتر از نیروهای اروپایی جذب شده به داعش بودند اما در اختلاف با این گروه به زندان افتاده‌ بودند. این گروه اما دوباره توسط نیروهای داعش در شهر الباب دستگیر شدند.

Share