Share

دولت سوئد قرارداد نظامی‌اش با عربستان سعودی را به دلیل انتقادهای شدید داخلی و اعتراض دیپلماتیک لغو کرد.

loven

استفان لوون نخست وزیر و مارگوت والستروم، وزیر خارجه سوئد

این تصمیم روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند از سوی پیتر هولت کویست وزیر دفاع سوئد اعلام شد. او به تلویزیون دولتی سوئد «اس‌تی‌وی» گفت: «همکاری نظامی با عربستان دیگر وجود خارجی ندارد.»

بر اساس این تفاهم‌نامه امکان صادرات تجهیزات نظامی، آموزش و تکنولوژی نظامی به عربستان وجود داشت، اما وزیر خارجه سوئد اعلام کرده که این همکاری‌ دیگر ادامه نخواهد داشت. او گفته طرف سعودی تمایلی به مشارکت در بخش آموزش‌های نظامی در زمینه‌های پزشکی و برابری‌های جنسی نداشته است.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که  روز دوشنبه ۹ مارس، دولت عربستان اجازه نداد که مارگوت والستروم، وزیر امور خارجه سوئد در نشست کشورهای عربی در مصر سخنرانی کند. مارگوت والستروم، به عنوان مهمان افتخاری به این نشست دعوت شده بود.

وزرای خارجه کشورهای اتحادیه عرب روز دوشنبه در بیانیه‌ای مشترک سخنرانی والستروم در پارلمان سوئد را نیز محکوم کردند. با این حال وزیر دفاع سوئد به روزنامه داگنز نیهتر گفته لغو قرار داد نظامی عربستان و سوئد، ربطی به اتفاقات روز دوشنبه ندارد و پیش‌تر، در مورد آن تصمیم‌گیری شده بود. استفان لوون، نخست وزیر سوئد هم این گفته را تایید کرده و تصمیم به لغو قرارداد نظامی با عربستان را تصمیمی قدیمی خوانده است.

وزیر خارجه سوئد در ماه ژانویه در مجلس این کشور گفته بود که حقوق زنان در عربستان نقض می‌شود. او به اجرای حکم شلاق بلاگر عربستانی اعتراض کرده بود و حکومت عربستان را دیکتاتوری نامیده بود.

علاوه بر این، در داخل مجلس سوئد، حزب سبز نیز به دولت استفان لوون فشار می‌آورد که این قرارداد را لغو کند هرچند لوون پیش‌تر گفته بود که مایل به ادامه مذاکره با عربستان سعودی است.

قرارداد نظامی عربستان و سوئد در سال ۲۰۰۵ امضا شد. این قرارداد یک بار دیگر در سال ۲۰۱۰ بازنگری شد. بنا بر گزارش‌ها سود شرکت‌های سوئدی از این قرارداد، در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، ۵۶۱ میلیون دلار بوده است.

قرارداد نظامی سوئد و عربستان در ماه مه به پایان می‌رسید اما می‌توانست در پایان این مدت پنج سال دیگر تمدید شود.

 

Share