Share

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های پیشین علیه ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

obama

اوباما در یادداشتی به کنگره اقدامات و سیاست‌های دولت ایران را همچنان «تهدیدی غیرعادی و جدی» برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا دانست.

رئیس‌جمهور آمریکا به همین دلیل و بر اساس قانون فوریت‌های ملی، تحریم‌های موجود علیه ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

این تحریم‌ها در دوران ریاست جمهوری جیمی کارتر، در روز ١۴ نوامبر سال ١٩٧٩ برای نخستین بار وضع شد. دلیل آن نیز اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط گروهی معروف به «دانشجویان پیرو خط امام» و گروگان‌گیری ده‌ها دیپلمات آمریکایی در تهران بود.

در آن زمان جیمی کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا به کنگره این کشور اعلام کرد که شرایط ایران تهدیدی علیه امنیت ملی و سیاست خارجی این کشور است. در پی ارسال این نامه، فرمان اجرای قانون اختیار وضع شرایط اضطراری اقتصادی بین‌المللی علیه ایران امضا شد.

به واسطه این فرمان، دولت آمریکا توانست سلسله تحریم‌هایی را علیه ایران به مرحله اجرا درآورد و دارایی‌های دولت ایران را در آمریکا مسدود کند. این فرمان باید هر سال بازنگری و تمدید شود.

درخواست تمدید قانون اختیار وضع شرایط اضطراری اقتصادی بین‌المللی علیه ایران در شرایطی از سوی اوباما مطرح شده که دو کشور از سال گذشته دور تازه مذاکرات هسته‌ای را آغاز کرده‌اند و هفته آینده نیز قرار است جان کری، وزیر خارجه آمریکا با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی‌اش در سوئیس دیدار و گفت‌وگو کند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته گفت که دور جدید مذاکرات هسته‌ای از روز یکشنبه آینده ۲۴ اسفند / ۱۵ مارس با دیدار جان کری و محمدجواد ظریف‌ آغاز می‌شود.

بر اساس اعلام سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه نیز نشست تهران با وزیران خارجه کشورهای اروپایی عضو گروه ۱+۵ (شامل آلمان، انگلیس و فرانسه) با حضور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار می‌شود.

به گفته وی، گفت‌وگوهای ایران و گروه ۱+۵ در سطوح مدیران سیاسی و کارشناسان از روز یکشنبه در لوزان آغاز و ادامه خواهد داشت و وزیر خارجه ایران پس از مذاکره با وزیران خارجه سه کشور اروپایی و خانم موگرینی در بروکسل بار دیگر برای ادامه مذاکرات به سوئیس باز می‌گردند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پیشتر گفته بود این اتحادیه روز دوشنبه میزبان دور جدید گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران در بروکسل خواهد بود.

موگرینی دوشنبه هفته آینده، ۱۶ مارس / ۲۵ اسفند در بروکسل میزبان فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران خواهد بود.

ایران و قدرت‌های جهانی از پاییز سال گذشته دور تازه مذاکرات هسته‌ای را آغاز کرده‌اند اما با وجود خوش‌بینی طرفین به آینده گفت‌وگوها، هنوز توافقی به دست نیامده است.

گروه ۱+۵ شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتاینا، فرانسه به همراه آلمان و ایران ضرب‌الاجل دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای را تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ تمدید کرده‌اند.

قرار است توافق کلی تا پایان ماه مارس به دست آید و سپس به جزئیات پرداخته شود.

محورهای مذاکرات طرفین در حال حاضر، میزان و نوع غنی‌سازی، لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق است.

بارک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا سه روز پیش در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس در رابطه با حل‌ و فصل مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران به صورت تلویحی تأیید کرد که مذاکرات به پایان نزدیک شده است. اما او گفت که اگر چنانچه ایران دست از «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» بر ندارد و با یک «سیستم بازرسی دقیق» موافقت نکند، او و دیگر قدرت‌های جهان میز مذاکره را ترک خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: اوباما: پیشنهاد ما به ایران فوق‌العاده معقول است

اوباما می‌گوید که او و دیگر رهبران جهان در روند مذاکرات هسته‌ای با ایران، «پیشنهاد فوق‌العاده معقولی» به ایران داده‌اند و اگر چنانچه ایران این پیشنهاد را نپذیرد، آن‌ها میز مذاکره را ترک خواهند کرد.

Share