Share

قدرت‌های جهانی مذاکراتی را آغاز کرده‌اند تا در صورتی که گفت‌وگوهای هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران به توافق منجر شود، شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

UN-Security

به گزارش خبرگزاری رویترز، چنین اقدامی هرگونه تصمیم احتمالی کنگره آمریکا در مخالفت با توافق ۱+۵ با ایران را بی‌اثر خواهد کرد.

پیشتر ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در نامه‌ای به رهبران ایران گفته بودند که هرگونه توافق هسته‌ای آمریکا و ایران در صورتی که کنگره با آن موافق نباشد، پس از ریاست جمهوری باراک اوباما لغو خواهد شد. این نامه سناتورها انتقادهای زیادی را به دنبال داشت.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت نامه ۴۷ سناتور کنگره به ایران، نمی‌تواند تغییری در توافق احتمالی در مذاکرات هسته‌ای ایجاد کند.

بر پایه این گزارش، گروه ۱+۵ شامل کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به عنوان اعضای دائمی شورای امنیت به همراه آلمان هفته آینده مذاکرات دشواری را با ایران برای دستیابی به توافق خواهند داشت.

یک منبع رسمی نزدیک به مذاکره‌کنندگان غربی در این باره به رویترز گفته است: «اگر توافق حاصل شود، ما مایل هستیم موضوع لغو تحریم‌ها را به سرعت در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کنیم.»

شورای امنیت از سال ۲۰۰۶ و به دلیل اصرار ایران به ادامه‌دادن برنامه هسته‌ای در چندین مرحله با صدور قطعنامه‌هایی ایران را مورد تحریم قرار داد.

ایران و قدرت‌های جهانی از پاییز سال گذشته دور تازه مذاکرات هسته‌ای را آغاز کرده‌اند اما با وجود خوش‌بینی طرفین به آینده گفت‌وگوها، هنوز توافقی به دست نیامده است.

گروه ۱+۵ ضرب‌الاجل دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای را تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ تمدید کرده است.

قرار است توافق کلی تا پایان ماه مارس به دست آید و سپس به جزئیات پرداخته شود.

محورهای مذاکرات طرفین در حال حاضر، میزان و نوع غنی‌سازی، لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق است.

دوره تازه  مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی از یکشنبه هفته آینده ۲۴ اسفند / ۱۵ مارس با دیدار جان کری و محمدجواد ظریف، وزیران خارجه آمریکا و ایران در لوزان سوئیس‌ آغاز می‌شود.

روز دوشنبه نیز نشست تهران با وزیران خارجه کشورهای اروپایی عضو گروه ۱+۵ (شامل آلمان، انگلیس و فرانسه) با حضور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار می‌شود.

Share