Share

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران نسبت به سخنان اخیر علی یونسی، دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های مذهبی درباره عراق واکنش نشان دادند. آن‌ها طی نامه‌ای خطاب به روحانی خواستار برکناری او شده‌اند.

علی یونسی گفته بود: در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست.

علی یونسی گفته بود: در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست.

نامه ۲۱ نماینده مجلس به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران با عنوان «عزل آقای یونسی دستیار ریاست جمهوری به علت مواضع ناشایسته ایشان و تهدید امنیت ملی» ‌نوشته شده و قرار است روز یکشنبه به هیأت رئیسه مجلس تقدیم شود.

در این نامه نمایندگان گفته‌اند علی یونسی « تذکرناپذیر» است و بر مواضع «ناپسند» خود اصرار می‌ورزد.

آن‌ها ضمن اشاره به «حساسیت سیاست‌های داخلی و خارجی ناشی از مواضع مسئولان جمهوری اسلامی ایران» خطاب به حسن روحانی نوشته‌اند: «از شما می‌خواهیم یونسی را از این جایگاه عزل نمایید و اجازه ندهید این مواضع نسنجیده و بحران‌آفرین ادامه یابد.»

علی یونسی روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه در همایش «ایران، ملیت، تاریخ و فرهنگ» گفته بود تمام خرده‌فرهنگ‌ها و خرده‌اقوامی که در فلات ایران قرار گرفته‌اند به مرور زمان «ایرانیزه» شده‌ و زبان و فرهنگشان به ایرانی تبدیل شده است.

او در ادامه افزوده بود: «در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست و این مسأله هم برای امروز است و هم گذشته.»

این سخنان با واکنش منفی اصولگرایان روبه‌رو شد و وزارت امور خارجه عراق نیز در بیانیه‌ای از آن اظهار تعجب کرد و گفت عراق اجازه نمی‌دهد به حاکمیت ملی آن تعرض شود.

روز جمعه ۲۲ اسفند، اسماعیل کوثری، نماینده تهران در مجلس مواضع علی یونسی را مواضع جمهوری اسلامی ندانست و گفت گروهی از نمایندگان در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه خواهان پیگیری حقوقی این سخنان شده‌اند.

علی یونسی پس از سخنانش در همایش «ایران، ملیت، تاریخ و فرهنگ» و اعتراض‌های پیش آمده، روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه در گفت‌وگو با شبکه العالم، وابسته به جمهوری اسلامی گفت ایران نمی‌خواهد تمامیت ارضی و استقلال کشور‌ها به‌ویژه عراق را مخدوش کند.

یونسی گفت: «آن‌چه که من گفتم دقیقاً این است که در گذشته در فلات ایران امپراتوری‌های بزرگی به نام ایران در زمان هخامنشیان، ساسانیان و اشکانیان بودند که کشورهای منطقه عضو آن امپراتوری بودند؛ ولی امروز نه بار دیگر دولت عثمانی باز می‌گردد، و نه امپراتوری عربی؛ و نه اینکه بنا است امپراتوری ایرانی بازگردد.»

Share