Share

نیروهای نظامی عراقی و نفرات مسلح سازمان شیعی «حشید شعبی» (داوطلبان مردمی) که از طرف ایران پشتیبانی می‌شود، موقتاً برای تجدید قوا و پشتیبانی بیشتر، حمله به شهر تکریت را متوقف کرده‌اند.

Iraqi security forces and Hashid Shaabi stand with their weapons in the town of al-Alam

بیش از ۲۰ هزار سرباز عراقی و شبه‌نظامی شیعه، با مشارکت جنگجویان برخی قبایل سنی چهارشنبه وارد تکریت شده بودند

یک مقام نظامی دولت عراق به خبرگزاری رویترز گفته عملیات بازپس‌گیری تکریت از گروه دولت اسلامی برای دومین روز پیاپی متوقف شده است.

بیش از ۲۰ هزار سرباز عراقی و شبه‌نظامی شیعه، با مشارکت جنگجویان برخی قبایل سنی چهارشنبه وارد تکریت شده بودند. عملیات بازپس‌گیری تکریت از شمال و جنوب این شهر از دو هفته پیش آغاز شده بود.

به گزارش رویترز این مقام که در مرکز فرماندهی نظامی منطقه مستقر است، گفته نیمی از شهر همچنان در دست پیکارجویان دولت اسلامی قرار دارد و این گروه از تله‌های انفجاری و بمب‌گذاری در ساختمان‌ها برای مقاومت استفاده می‌کند.

عملیات تکریت تا کنون، بزرگ‌ترین حمله دولت عراق به مواضع دولت اسلامی بوده است. مقامات نظامی در عراق اعلام کرده بودند که قصد دارند ابتدا با محاصره این شهر مسیر‌هایی را که داعش می‌تواند به آن واسطه پشتیبانی بگیرد، مسدود کنند.

این منبع نظامی مستقر در تکریت، طی گفت‌وگویی تلفنی با رویترز اضافه کرده که برای باز پس‌گیری کامل شهر «نیروهای آموزش‌دیده‌ و حرفه‌ای» بیشتری برای درگیری‌های کوچه به کوچه نیاز است. این منبع زمان دقیقی برای تصرف کامل شهر تعیین نکرد.

بیشتر بخوانید: وضعیت داعش در عراق وخیم‌تر می‌شود

پیروزی در نبرد تکریت، آزمونی برای نیروهای عراقی و شبه‌نظامیان شیعه‌ای است. این آزمون روشن می‌کند که این نیروها تا چه حد برای جنگ در موصل، مرکز کنونی «خلافت اسلامی» در عراق آماده‌اند. موصل بزرگترین شهر در شمال عراق و همچنین مهم‌ترین شهری است که در این کشور اختیار داعش قرار دارد.

تکریت در ۱۶۰ کیلومتری شمال بغداد و در مسیر استراتژیک پایتخت و موصل قرار دارد. نیروهای داعش در کاخ‌ها و مراکز نظامی‌ای مستقر شدند که صدام حسین در شهر زادگاه خود بنا کرده بود. هم اکنون همین مراکز، کانون‌های اصلی مقاومت داعش برای حفظ تکریت را تشکیل می‌دهند.

Share