Share

هزاران زن بیوه و باردار سوری، فرزندان خود را در اردوگاه‌های آوارگان کشورهای همسایه به دنیا آورده‌اند. این کودکان شهروند جایی محسوب نمی‌شوند و شناسنامه ندارند.

کودکان جنگزده سوری

بیمارستانی در شهر بقاع در لبنان، زایشگاه برخی زنان آواره و جنگزده سوری است. مریم تنها دو ساعت پیش در اینجا به دنیا آمده.  پدرش سه ماه پیش در جنگ داخلی سوریه کشته شده و مادرش به طور غیرقانونی از مرز گریخته است.

او یکی از هزاران نوزاد سوری است که بعد از شروع جنگ داخلی، در لبنان، اردن، عراق یا ترکیه به دنیا آمده‌ و پیش از تولد، یتیم شده‌‌اند. این کودکان، به دلیل آنکه پدری بالای سرشان نیست، شناسنامه و هویت شهروندی ندارند. در بیشتر کشورهای عربی، ملیت و هویت فرزندان، تنها از طریق پدر اعتبار قانونی می‌یابد.

طبق برآورد سازمان ملل، بیش از ۵۰ هزار کودک سوری در شرایط مریم قرار دارند.

سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌های حامی حقوق کودکان در مصر، لبنان، اردن، عراق یا ترکیه توانسته‌اند به کمک برخی از این کودکان بشتابند و  برای تعدادی از آنها، مدارک هویتی تهیه کنند. رسمیت یافتن مدارک، مستلزم کمک نمایندگی‌های سوریه در کشورهای مختلف است اما مادران این کودکان از پیامدهای امنیتی رجوع به سفارت‌خانه یا کنسولگری سوریه می‌ترسند.

دولت مصر ترتیبی داده که کودکان سوری متولد این کشور بتوانند دو برگه شناسایی از اداره بهداشت و وزارت کشور دریافت کنند اما این ‌برگه‌ها به معنای مدرک شناسایی رسمی نیستند.

سازمان ملل، یونسیف و کارگاه کمک به اوارگان این سازمان، با اشاره به مشکل یاد شده، هشدار می‌دهند که نداشتن شناسنامه و مدرک شهروندی، کودکان بی‌وطن سوریه را در آینده با آسیب‌های زیادی روبرو می‌سازد. آنها به طور مثال، نمی‌توانند به صورت قانونی سفر کنند و بدون برگه هویت، امکان یافتن شغل یا ازدواج را نیز از دست می‌دهند.

آنتونی لیک، مدیر اجرایی یونیسف پیشتر گفته است که  ۱۴ میلیون کودک سوری تحت تاثیر جنگ داخلی هستند. او هشدار داده که سوریه در معرض خطر از دست دادن یک نسل کامل قرار دارد.

Share