Share

مقام‌های کردستان عراق می‌گویند، آنها مدارکی در دست دارند که نشان می‌دهد گروه دولت اسلامی در ماه ژانویه، از گاز کلر به عنوان یک سلاح شیمیایی علیه پیشمرگه‌ها در شمال عراق استفاده کرده بود.

A U.N. chemical weapons expert holds a plastic bag containing samples from one of the sites of an alleged chemical weapons attack in Ain Tarma

منابع امنیتی کردستان می‌گویند نیروهای پیشمرگه‌ها علائم تهوع، استفراغ، سرگیجه و یا ضعف را ‌تجربه کرده‌اند

شورای امنیت اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای نوشت که پیشمرگه‌ها ۲۳ ژانویه، پس از انفجار یک ماشین حامل بمب‌ در شمال عراق، از خاک و لباس‌ها نمونه‌برداری کرده بودند. پس از آن تحقیقات آزمایشگاهی نشان داد که «نمونه‌ها شامل میزانی از گاز کلر است که به شکل سلاح استفاده می‌شود.»

گاز کلر یک عامل خفگی‌ است که استفاده از آن به عنوان سلاح شیمیایی به جنگ جهانی اول بازمی‌گردد.

استفاده از گاز کلر بنابر کنوانسیون بین‌المللی منع جنگ‌افزارهای شیمیایی در سال ۱۹۹۷ ممنوع شد. این کنوانسیون استفاده از هر عامل سمی‌ای در میدان جنگ را ممنوع کرد.

به گزارش رویترز، پیتر ساوزاک، سخنگوی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) در هلند گفت که این سازمان هیچ در خواستی از سوی عراق برای بررسی ادعای استفاده از سلاح شیمیایی در عراق دریافت نکرده و علاوه‌ بر این نمی‌تواند بلافاصله هم این ادعا را بررسی و تأیید کند.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه مستقر شده و وظیفه آن نظارت بر اجرای قراردادهای بین‌المللی در زمینه منع سلاح‌های شیمیایی است.

کرد‌ها قربانی فجیع‌ترین حملات شیمیایی

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی سال گذشته تأیید کرد که گاز کلر به عنوان یک سلاح شیمیایی «به طور سیستماتیک» در جنگ داخلی سوریه مورد استفاده قرار گرفت.

بیانیه شورای امنیت ملی اقلیم کردستان می‌گوید انفجار بمب در مسیر بین موصل و مرز سوریه اتفاق افتاده است.

منابع امنیتی کرد می‌گویند که پیشمرگه‌ها ماشین حامل بمب را با یک موشک هدف قرار داده‌اند و در نتیجه این انفجار تلفاتی جز بمب‌گذار انتحاری نداشته است.

با این حال منابع امنیتی کردستان می‌گویند تا به حال چندین تن از نیروهای پیشمرگه علائم تهوع، استفراغ، سرگیجه و یا ضعف را تجربه‌کرده‌اند که می‌تواند نشانه‌‌ استفاده از گاز کلر باشد.

کردهای عراق، قربانیان مرگبارترین حمله شیمیایی در دوران معاصر بوده‌اند. صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق، در ۲۵ بهمن ۱۳۶۶ در دوران جنگ با ایران، در پی بمباران شهر حلبچه جان بیش از ۵۰۰۰ نفر را گرفت.

Share