Share

دو طرف امیدوارند با مهر و موم پرونده اتمی تا پایان ماه مارس،  توافق تاریخی به دست آید که به رای موافق شورای امنیت سازمان ملل نیز منجر شود.

Zarif Kerry

با شروع دور جدید مذاکرات اتمی فضای خوش‌بینی متوسطی در واشنگتن و تهران برای رسیدن به توافق سیاسی ایجاد شده است. گفت‌و گوهای وزرای خارجه آمریکا و ایران که قرار بود یکشنبه شب در لوزان آغاز شود  به دلیل تاخیر ورود جان کری به لوزان، از بامداد دوشنبه (۱۶ مارس) از سر گرفته شد. ملاقاتی که گفته می‌شود متفاوت با دیدارهای پیشین جان کری و ظریف است تا شاید در پایان شش روز مذاکره و دو هفته به پایان مهلت تعیین شده، دستیابی به توافق سیاسی را اعلام کنند.

کارشناسان گفته‌اند در حال حاضر اراده‌ای واقعی برای حل مساله هسته‌ای ایران وجود دارد . واشنگتن و تهران تاکید کرده‌اند که مذاکرات بار دیگر تمدید نمی‌شود . اینک پس از دوازده سال تنش‌های بین‌المللی و نزدیک به دوسال مذاکرات سخت و پی در پی، جمهوری اسلامی و شش قدرت جهانی با نظارت اتحادیه اروپا برای رسیدن به یک توافق تاریخی آماده می‌شوند. هدف این است که جمهوری اسلامی تضمین دهد هرگز بمب اتمی نخواهد داشت و در یرابر، تحریم‌های بین‌المللی گام به گام برداشته شوند.

وزیر خارجه آمریکا پیش از دور جدید گفت‌وگو ها تایید کرد که «امید » به رسیدن به توافق سیاسی « در چند روز آینده » وجود دارد.

در مذاکرات شش روزه لوزان قرار است متنی چند صفحه‌ای از پرونده‌ای بزرگ امضا شود. متنی برای تضمین ماهیت صلح‌آمیز فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی، اصل کنترل تاسیسات ایران، طول مدت توافق و تقویم برنامه‌ریزی لغو تدریجی تحریم‌های بین‌المللی که خفگی اقتصاد ایران را در پی داشته است.

رادیو زمانه برای بررسی این دور مذاکرات که گفته شده ایستگاه پایانی خواهد بود، با آقایان منصور فرهنگ کارشناس سیاسی در نیویورک و رضا تقی زاده کارشناس پرونده هسته‌ای این پرسش‌ها را مطرح کرده است:

* – مذاکرات شش روزه لوزان می‌تواند «ایستگاه پایانی » و آخرین فرصت برای رسیدن به توافق سیاسی باشد؟

* – وزیر خارجه آمریکا گفته اختلاف‌هایی که تاکنون از شکل‌گیری یک توافق هسته‌ای جلوگیری کرده، پیش از آن که اختلافات فنی باشد، سیاسی است. این به معنای دخالت رهبران سیاسی است؟

* – رهبر جمهوری‌خواهان سنای آمریکا گفته که اوباما در آستانه توافقی بسیار بد با ایران است. این گفته می‌تواند در راه رسیدن به توافق جامع تاثیر بگذارد؟

* – چه چشم‌اندازی در رسیدن به توافق سیاسی تا سی و یکم مارس وجود دارد؟

Share