Share

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اعلام کرد که طرح واگذاری سانسور کتاب‌ها به ناشران با استقبال مواجه نشده و به همین دلیل این طرح منتفی شد.

ketab

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، نوش‌آبادی گفت: «در ابتدای دولت یازدهم ایده‌ای وجود داشت که ممیزی را به ناشران بسپاریم چون هم آنان به قانون ممیزی واقف‌اند و هم مسئولیتی نسبت به نویسنده و مترجم دارند و با توجه به این مسئولیت و وظیفه دولت تصمیم گرفت که ممیزی را به آنان واگذار کند اما ناشران از این موضوع استقبال نکردند.»

وی افزود: «ناشران معتقد بودند که اگر زیر بار این موضوع برویم و کتابی را منتشر کنیم؛ اگر نتواند مجوز توزیع بگیرد متضرر می‌شویم.»

مقامات وزارت فرهنگ و ارشاد آذرماه سال جاری وعده داده بودند که طرح مشارکت ناشران در سانسور کتاب‌ها «به‌زودی وارد مرحله اجرایی می‌شود.»

بیشتر بخوانید: طرح همکاری ناشران در سانسور کتاب‌ها به زودی اجرا می‌شود

به‌گفته نوش‌آبادی قرار بر این است که «سیستم ممیزی» با همان «چهارچوب قبلی» اما با «شرایطی بهتر و به دور از نگاه‌های سیاسی و اعمال نظرهای شخصی» دنبال شود.

وی می‌گوید وزارت ارشاد برای دستیابی به این هدف، گروهی از متخصصین در رشته‌های مختلف علمی، اقتصادی، پزشکی، سیاسی، ادبی و…استفاده کرده تا «ممیزی‌ها به لحاظ علمی بررسی شود.»

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: «این گروه‌های ممیزی متخصص شکل گرفتند و این‌ها می‌توانند به‌عنوان ممیز کتاب صادر کنند. با این اتفاق فرآیند و سرعت چاپ کتاب بیشتر شده. ظرف یک یا دو هفته پاسخ داده می‌شود و اگر کتاب نیاز به اصلاحات داشت به نویسنده ابلاغ می‌شود در غیر این صورت مجوز نشر صادر می‌شود.»

مهرماه ۱۳۹۲ عده‌ای از نویسندگان به وزیر ارشاد نامه نوشتند و به او گفتند «ممیزی را بردارید، ما خودمان پاسخگو کتاب‌هامان هستیم». این نامه بی‌پاسخ ماند، اما بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت.

علی جنتی، وزیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران مردادماه ۱۳۹۲ گفته بود که قصد دارد ممیزی قبل از چاپ کتاب را حذف کند اما بعد حرف‌اش را پس گرفت و گفت: «ممیزی برداشتنی نیست» و وعده حذف سانسور کتاب در دولت حسن روحانی عملاً اجرا نشد.

Share