Share

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران می‌گوید هر روز بخش مهمی از وقت او به بررسی یک پرونده فساد میلیاردی در «شرکت توسعه گردشگری ایران» اختصاص دارد. وزیر دادگستری نیز هر هفته پیگیر این پرونده است.

Masoud Soltanifar

مسعود سلطانی فر

مسعود سلطانی فر روز سه شنبه ۲۶ اسفند با اعلام این خبر سریال افشای فسادهای میلیاردی در دستگاه مختلف حکومتی را تکمیل کرد و پرده از یک اختلاس بزرگ در این سازمان برداشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، او که در نشست خبری به اقدامات مختلف انجام شده در این سازمان طی سال ۱۳۹۳ اشاره می‌کرد، گفت این پرونده یکی از پرونده‌هایی است که مفسده اقتصادی آن مطرح است و اکنون تمام جزییات آن به مراجع نظارتی، قضایی و بازرسی کشور انتقال داده شده است و تمام مراجع قضایی روی پرونده شرکت توسعه گردشگری متمرکز هستند.

مطابق شواهد این پرونده، اموال این شرکت دولتی در اجرای قانون بودجه سال  ۱۳۸۹، قیمت گذاری غیر واقعی شده و سپس ۷۳ درصد از سهام دولت در شرکت توسعه گردشگری ایران به بخش خصوصی واگذار شده است.

به گفته سلطانی فر، این شرکت مالک ۷۳ درصد گروه هتل‌های لاله است که دو مورد ادعای حقوقی و منازعه حقوقی در ارتباط با این شرکت وجود داشته که ادعای یکی از شرکت‌ها واهی بود و زیر یک میلیارد تومان هزینه کرده بود و ادعای عدم‌النفع ۱۷۶ میلیارد تومان را داشت.

 به گفته رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اما از سوی دیگر کمتر از نصف قیمت واقعی شرکت طبق اصل ۴۴ واگذار شده بود که با پیگیری‌های انجام شده، اکنون این واگذاری لغو شد و برنده این واگذاری شکایت کرده است ولی سازمان میراث فرهنگی توانسته حکم لغو واگذاری را در جهت استیفای حق دولت و مردم از دادگاه بگیرد.

اشاره سلطانی فر به لغو حکم واگذاری این شرکت، در حقیقت مربوط به رای هیات داوران ماده ۲۰ سیاست‌های اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی است که طبق آن در دی ماه گذشته واگذاری شرکت توسعه گردشگری به بخش خصوصی ابطال شد.

از آن‌جا که اموالی که با انوع مالکیت‌های حقوقی در اختیار شرکت توسعه بود در زمان واگذاری مورد ارزیابی دقیق قرار نگرفته و تعدادی از املاک و دارایی‌ها اصلا قیمت گذاری نشده و فقط به بخش خصوصی واگذار شده بود، این امر مورد اعتراض سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت. شرکت خریدار، شرکتی با نام «ایران توسعه» بوده است.

شرکت توسعه گردشگری ایران در سال ۱۳۴۷ با هدف ساخت، تجهیز و  بهره برداری از اماکن اقامتی و پذیرائی با نام «شرکت توسعه مهمانخانه های ایران» شروع به فعالیت کرد.
پس از ادغام سازمان‌های ایرانگردی و جهانگردی با سازمان میراث فرهنگی، نام این شرکت به «شرکت توسعه گردشگری» ایران تغییر کرد و متولی توسعه زیر ساخت های صنعت گردشگری کشور شد.

این شرکت مالک و بهره‌بردار هتل‌ ۵ ستاره لاله در تهران، هتل ۴ ستاره لاله در سرعین، هتل ۴ ستاره لاله چابهار، هتل صخره‌ای لاله در کندوان (آذربایجان شرقی) و مجتمع آب درمانی سبلان سرعین است.

از جمله شرکت‌های زیر مجموعه این شرکت بزرگ، می‌توان از «شرکت میراث آریا» و «شرکت اوج» نام برد.

Share