Share

یک مرد پناهجوی ۴۵ساله، روز چهار‌شنبه ۱۸ مارس/ ۲۷ اسفند، در جریان اخراج از سوئد در هواپیمایی که قرار بود با آن به کشورش بازگردانده شود، درگذشت.

روزنامه سوئدی «آفتون بلادت» این فرد را یک عراقی به نام «عدنان» معرفی کرده است که به عنوان مترجم برای ارتش آمریکا کار می‌کرده اما بخش فارسی رادیو سوئد نوشته است که «ملیت این پناهجو و کشوری که قرار بود به آنجا اخراج شود، اعلام نشده‌ است.»

به نوشته آفتون بلادت، دیگر مترجمان همکار این شهروند عراق که آن‌ها هم برای ارتش آمریکا کار می‌کرده‌اند، در عراق کشته شده‌اند و به همین دلیل او به دولت سوئد اعلام پناهندگی کرده بود.

دادستانی سوئد، پلیس و سازمان مراقبت از زندان‌ها، بررسی‌های جداگانه‌ای را در مورد مرگ این مترجم آغاز کرده‌اند.

روزنامه‌های دیگری که این خبر را منتشر کرده‌اند، نوشته‌اند که این پناهجو توسط چهار مأمور از بازداشتگاه اداره مهاجرت در منطقه «مرشتا» در شمال استکهلم، پایتخت سوئد، به زور به هواپیمایی در فرودگاه آرلاندا منتقل شده است. او در داخل هواپیما به مقاومت پرداخته و از نشستن روی صندلی خودداری کرده است و درگیری‌اش با مأمورانی که در تلاش بوده‌اند تا او را سر جایش بنشانند، منجر به مرگش شده است.

ملبرگ یوهان، رییس اداره ملی حمل و نقل سوئد که مسئول این گونه انتقال‌ها است، به روزنامه آفتون بلادت گفته است که «مأموران برای نشاندن او روی صندلی هواپیما به زور متوسل شدند و او ناگهان بیهوش شد.»

پس از بیهوش شدن این پناهجوی اخراجی که از سال ۲۰۰۷ در سوئد بوده است، مأموران امنیتی او را به یک بیمارستان منتقل کرده‌اند، اما او پیش از رسیدن به بیمارستان، درگذشت.

Share