Share

مقام‌های کرد در عراق ایران را به دلیل آن‌چه که اعزام ۳۰ هزار سرباز و کار‌شناس نظامی به عراق برای مبارزه با «دولت اسلامی» (داعش سابق) خوانده‌اند، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

Iran in Iraq

شاکاوان عبدالله، رییس کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق، روز یکشنبه ۲۲ مارس/ دوم فروردین، به «الجزیره» گفته است که سرباز‌های ایرانی در برخی از شهر‌ها و شهرستان‌های عراق، عامل جنگ و نبرد بر سر خاک عراق شده‌اند.

روز یک‌شنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۳ علی یونسی، دستیار ویژه رییس‌جمهوری ایران در امور اقوام و اقلیت‌ها و وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی، در سخنانی که با واکنش منفی وزارت خارجه عراق رو‌به‌رو شد، گفته بود که «در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست و این مسأله هم برای امروز است و هم گذشته.»

گفته‌های علی یونسی با واکنش نمایندگان مجلس ایران هم رو‌به‌رو شد و ۲۱ نماینده مجلس در نامه‌ای به صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه، خواهان پیگیری حقوقی سخنان یونسی درباره «نفوذ ایران در عراق» شدند.

بیشتر بخوانید: صدور قرار تأمین برای علی یونسی

یونسی اما ۲۰ اسفند ماه ۹۳ در گفت‌وگو با شبکه العالم، وابسته به جمهوری اسلامی، با تصحیح صحبت‌های قبلی‌اش گفت که ایران نمی‌خواهد تمامیت ارضی و استقلال کشور‌ها به‌ویژه عراق را مخدوش کند.

بیشتر بخوانید: تکذیب احضار علی یونسی به دادگاه ویژه روحانیت

بر اساس گفته‌های شاکاوان عبدالله اما نبرد با داعش پوششی برای حضور ایران در عراق است تا در داخل خاک این کشور دست به انتقام‌جویی بزند.

این مقام کرد عراقی گفته است: «حضور ایران در عراق در حال حاضر فرا‌تر از مشاور و کار‌شناس نظامی است و ایرانیان در زیر پرچم نیروهای محبوب بسیج مردمی، وارد نبردی تمام عیار شده‌اند.»

«بسیج»، سازمانی است برای پوشش فعالیت‌های گروه‌های مسلح شیعه در عراق که حدود ۱۰۰ هزار نیروی نظامی را در بر می‌گیرد.

ایران با وجود ادعاهای آمریکا تا مدت‌ها ارسال سرباز به عراق را تکذیب می‌کرد اما در ماه‌های گذشته و با بالا گرفتن نبرد با داعش، از حضور نیرو‌هایش در عراق خبر می‌دهد و از این حضور نظامی، دفاع می‌کند.

در ماه اوت سال گذشته، ایران به اعزام صد‌ها سرباز برای کمک به باز پس گیری شهر جلولا (Jalawla) متهم شده بود و ادعاهایی هم درباره حمله جنگنده “اف ۴” این کشور به مواضع داعش در استان دیالی در ماه دسامبر سال گذشته مطرح شده است.

مبارزان شیعه به قتل ده‌ها شهروند در جریان مبارزه با دولت اسلامی متهم شده‌اند.

بیشتر بخوانید: ‫شبه‌نظامیان شیعی به غارت و آتش‌زدن خانه‌های حومه تکریت متهم شدند‬

Share