Share

حزب اتحاد برای جنبش مردمی، حزب راست میانه نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین فرانسه، در دور نخست انتخابات محلی فرانسه موفق به کسب بیشترین آرا شد. حزب راست افراطی جبهه ملی به رهبری مارین لو پن هم توانست به دومین حزب قدرتمند تبدیل شود و سوسیالیست‌های حاکم با شکستی تازه در رده سوم قرار گرفتند.

دور دوم انتخابات محلی فرانسه روز یکشنبه ۲۹ مارس/ ۹ فروردین برگزار خواهد شد.

دور دوم انتخابات محلی فرانسه روز یکشنبه ۲۹ مارس/ ۹ فروردین برگزار خواهد شد.

به‌ گزارش خبرگزاری فرانسه، حزب اتحاد برای جنبش مردمی (UMP) در ائتلاف با دموکرات‌های مستقل (UDI) در دور نخست انتخابات محلی فرانسه که روز یکشنبه  ۲۲ مارس / ۲ فروردین برگزار شد، حدود ۳۰ درصد آرا را به دست آورد و در صدر قرار گرفت.

جبهه ملی (FN) به رهبری مارین لو پن با ۲۵ درصد آرا از حزب سوسیالیست‌‌‌ها به رهبری نخست‌وزیر کنونی فرانسه، فرانسوا اولاند که حدود ۲۱ درصد آرا را کسب کرد، پیشی گرفت و در رده دوم ایستاد. جبهه ملی موفق شد نسبت به انتخابات اروپا پنج‌دهم درصد بیشتر رأی بیاورد.

آمار شرکت‌کنندگان در این انتخابات زیر ۵۰ درصد بود.

اگر این نتایج در دور دوم نیز تغییری نکند نقشه سیاسی مناطق فرانسه از رنگ صورتی سوسیالیست‌ها به رنگ آبی حزب اتحاد برای جنبش مردمی تبدیل خواهد شد.

این سومین شکست پیاپی برای حزب سوسیالیست فرانسه پس از انتخابات کمون‌ها و انتخابات اروپاست. فرانسوا اولاند، رهبر حزب سوسیالیست فرانسه از سال ۲۰۱۲ قدرت را در دست دارد.

نیکلا سارکوزی می‌تواند امیدوار باشد که حزب‌اش در دور دوم مناطقی را که تاکنون در دست سوسیالیست‌ها بودند از دست آن‌ها خارج کند.

نیکلا سارکوزی می‌تواند امیدوار باشد که حزب‌اش در دور دوم مناطقی را که تاکنون در دست سوسیالیست‌ها بودند از دست آن‌ها خارج کند.

با این حال مانوئل والس، نخست‌وزیر سوسیالیست فرانسه درباره این نتایج گفت: «کاندیداهای ما نتایج قابل قبولی به دست آوردند.»

برای والس مهم‌تر آن است که «راست افراطی با وجود آن‌که آرای زیادی کسب کرده است، اما نتوانسته قوی‌ترین حزب فرانسه شود.»

او می‌گوید که شخصاً در این راه تلاش کرده است.

مارین لو پن اما نتایج حزب خود را «موفقیت پرشور» نامید. جبهه ملی که فقط یک عضو در گروه‌های محلی داشت اکنون می‌تواند ده‌ها نماینده داشته باشد.

لو پن پس از موفقیت در انتخابات گفت که مانوئل والس باید به صدای صندوق‌های رأی گوش کند و از سمت خود استعفا دهد.

برای نیکلا سارکوزی، رهبر اتحاد برای جنبش مردمی که قصد دارد در سال ۲۰۱۷ بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شود پیروزی در انتخابات محلی از اهمیت بالایی برخوردار بود و او را به هدف خود نزدیک‌تر کرد.

مارین لو پن پس از موفقیت در انتخابات گفت نخست‌وزیر فرانسه باید از سمت خود استعفا دهد

مارین لو پن پس از موفقیت در انتخابات گفت نخست‌وزیر فرانسه باید از سمت خود استعفا دهد.

سارکوزی گفت: «این‌که مردم مناطق ما به‌طور وسیعی به چپ‌ها پشت کرده‌اند به این دلیل است که احساس می‌کنند از سه سال پیش تاکنون مرتب به آن‌ها دروغ گفته شده است.»

او می‌تواند امیدوار باشد که در دور دوم انتخابات، حزب‌اش مناطقی را که تاکنون در دست سوسیالیست‌ها بود از دست آن‌ها خارج کند.

نخست‌وزیر سوسیالیست فرانسه از شرکت‌کنندگان در دور دوم انتخابات محلی خواسته است تا مانع از موفقیت جبهه ملی شوند و در مناطقی که سوسیالیست‌ها کاندیدایی ندارند به نامزدهای راست میانه رأی دهند.

سارکوزی هم به طرفداران اتحاد برای جنبش مردمی گفته است که اگر در دور دوم این حزب در برخی مناطق نامزدی نداشت، نه به جبهه ملی رأی دهند و نه به سوسیالیست‌ها.

بدین ترتیب سارکوزی حزب فرانسوا اولاند و حزب مارین لو پن را در یک سطح قرار می‌دهد.

دور دوم انتخابات محلی فرانسه روز یکشنبه ۲۹ مارس/ ۹ فروردین برگزار خواهد شد.

Share