Share

امروز سه‌شنبه، ۴ فروردین‌ماه، با وجود بارش باران صدها نفر از مردم کابل در راه‌پیمایی اعتراضی در رابطه با قتل فرخنده، زنی که به اتهام سوزاندن قرآن زیر مشت و لگد مردان کشته شد، شرکت کردند.

11060324_10204039904058715_4727805816966146444_n

این راه‌پیمایی از کنار دروازه دادگاه عالی افغانستان شروع شد و تا جاده فرودگاه کابل ادامه پیدا کرد. این مسیر در طول یک و نیم ساعت طی شد و معترضان خواستار پیگرد و بازداشت عاملان قتل فرخنده شدند.

بیشتر بخوانید: تجمع صدها شهروند در برابر ساختمان دادگاه عالی افغانستان

مردم در این راهپیمایی پلاکاردهای با شعارهای «عدالت عدالت»، «فرخنده خواهر من است» و «ما همه فرخنده هستیم، مارا نکشید» در دست داشتند.

فرحناز فروتن، از روزنامه‌نگاران «آریانیوز» که در این راه‌پیمایی حضور داشت در گفت‌وگو با رادیو زمانه گفت به عنوان خبرنگاری که در اعتراض‌های زیادی حضورداشته این راه‌پیمایی بی‌سابقه بوده است. او می‌گوید این راه‌پیمایی خودجوش بود و مردم بدون استفاده از بلندگوها با صدای خود فریاد می‌زدند.

«از زنان خانه‌نشین و مادران و کودکان کم‌سنی که معمولاً در هیچ برنامه‌های اعتراضی شرکت نمی‌کنند به این راه‌پیمایی پیوستند و فریاد می‌زدند که «ما فرخنده هستیم»، «فرخنده خواهر من است».

به گفت‌وگوی فرحناز فروتن گوش دهید:

گفت‌وگو با زرقا یفتلی

زرقا یفتلی، از فعالان جامعه مدنی افغانستان و رئیس اجرایی «نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و اطفال کابل» نیز در این راه‌پیمایی حضور داشت و در گفت‌وگو با رادیو زمانه گفت این راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز «در تاریخ فعالیت‌های جامعه مدنی افغانستان بی‌سابقه بوده است و همین جا متوقف نخواهد شد.»

او در ادامه افزود: «قرار است در کنار دادگاه عالی افغانستان در کابل خیمه‌ای برپا بشود و مقر معترضانی باشد که برنامه دارند تا مجازات شدن آخرین عامل این جنایت آنجا بمانند.»

به گفت‌وگوی زرقا یفتلی می‌توانید در اینجا گوش کنید:

رادیو زمانه از این راه‌پیمایی عکس‌هایی از رامین مظهر و کلیم‌الله نیازی دریافت کرده است که می‌توانید در گالری زیر ببینید:

Previous Image
Next Image

info heading

info content

Share