Share

هواپیماهای نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا پرواز خود را بر فراز مناطق تحت کنترل دولت اسلامی در شهر تکریت آغاز کرده‌اند.

Tikrit_2

هواپیما‌های شناسایی آمریکا به عملیاتی پیوسته‌اند که قاسم سلیمانی از طراحان آن است

یک مقام نظامی ائتلاف ضد داعش، روز سه‌شنبه ۲۴ مارس/ چهارم فروردین، اعلام کرد که این هواپیماها برای ارسال اطلاعات به دولت عراق و باز پس‌گیری تکریت پرواز می‌کنند. شهری که عملیات باز پس‌گیری آن بیش از یک هفته است به حالت تعلیق درآمده.

این پروازها و اطلاع‌رسانی‌ها از روز شنبه و برای کمک به عملیاتی طراحی شده که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران از چهره‌های اصلی رهبری کننده آن است.

یک مقام رسمی به شرط ناشناس ماندن به خبرنگارها گفته که این حمایت به درخواست دولت عراق انجام شده است. او در پاسخ به این پرسش که آیا حمله‌های هوایی کاهش یافته، گفتع است که نمی‌تواند درباره این عملیات حرف بیشتری بزند.

او همچنین در مورد ارتباط مستقیم با فرماندهان ایرانی گفته است: «مقام‌های آمریکایی بارها تکرار کرده‌اند که هیچ ارتباطی با مقام‌های ایرانی در عراق ندارند.»

در اوایل ماه جاری میلادی، بیش از ۲۰ هزار سرباز عراقی، شبه‌نظامیان شیعه و پیشمرگه‌های کرد، با مشارکت جنگجویان برخی قبایل سنی، با پشتیبانی ایران، عملیات گسترده‌ای را برای باز پس گیری تکریت آغاز کرده‌اند.

آمریکا پیش از این گفته بود که دولت عراق هرگز از آنها برای شرکت در این عملیات دعوت نکرده است.

یک مقام ارشد نظامی عراق اما گفته است که قرار نیست نیروهای ائتلاف در تکریت حمله هوایی داشته باشند. او گفته که حمله‌های هوایی نیروهای ائتلاف از روز سه‌شنبه و به نزدیکی پالایشگاه نفت شهر بیجی خواهد بود.

بازگشت قاسم سلیمانی از خط مقدم

به گفته این مقام ارشد نظامی عراق، قاسم سلیمانی پس از مشاوره دادن به نیروهای نظامی از خط مقدم نبرد در تکریت خارج شده است، ولی در صورت نیاز به خط مقدم باز خواهد گشت.

تکریت مرکز استان صلاح‌الدین، در ۱۳۰ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد. این شهر بغداد را به موصل وصل می‌کند. باز پس‌گیری تکریت شروعی است برای پس گرفتن موصل، دومین شهر بزرگ عراق.

مقام‌های نظامی آمریکا گفته‌اند که یک عملیات نظامی هماهنگ برای باز پس گرفتن موصل با شرکت ۲۵هزار نیروی عراقی در ماه آوریل یا می آغاز خواهد شد. با این حال آمریکایی‌ها هشدار داده‌اند که در صورت آماده نبودن نیروهای عراقی، این عملیات به تعویق خواهد افتاد.

حمله‌های هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا از ماه اوت آغاز شد. با این حال بزرگ‌ترین عملیات زمینی علیه دولت اسلامی عملیات تکریت است که فعلا برای جلوگیری از تلفات غیر‌نظامیان و همچنین بمب‌گذاری در تمام خانه‌ها و خیابان‌ها و پل‌ها متوقف شده است.

بیشتر بخوانید:

شبه‌نظامیان شیعی به غارت و آتش‌زدن خانه‌های حومه تکریت متهم شدند‬

بزرگترین عملیات دولت عراق علیه داعش به تعلیق در آمد

وضعیت داعش در عراق وخیم‌تر می‌شود

Share