Share

درخواست مرخصی یک زندانی سیاسی کرد که از سال ۱۳۷۹ خورشیدی در زندان سنندج زندانی است، از سوی مسئولان این زندان رد شده است.

zendan

همچنین بر اساس خبر دیگری که از زندان‌های ایران منتشر شده، هشتم اسفند ماه سال گذشته، چهار زندانی مواد مخدر در زندان مراغه اعدام شده‌اند. در هفته اول اسفند، شش زندانی هم در زندان‌های رجایی‌شهر و قزلحصار، به دار آویخته شده بودند.

مرخصی ممنوع

سعید سنگر، زندانی سیاسی کرد که به اتهام عضویت در سازمان مجاهدین خلق در زندان سنندج محبوس است، امکان استفاده از مرخصی نوروزی را پیدا نکرده است. مسئولان زندان سنندج با درخواست مرخصی این زندانی سیاسی مخالفت کرده‌اند.

به گزارش ماف نیوز، یک منبع نزدیک به خانواده سعید سنگر  گفته است که تقاضاهای مکرر او برای گرفتن مرخصی با قید وثیقه، رد شده است.

این منبع گفته که «خانواده سعید سنگر از ۱۵ روز پیش تا به حال، دو بار به زندان سنندج و مرجع قضایی استان مراجعه کرده‌اند اما با مانع‌تراشی مسئولان مواجه شده‌اند.»

درخواست انتقال این زندانی به زندان ارومیه هم در بهمن ماه سال گذشته رد شده بود.

saeid

سعید سنگر

سعید سنگر ۱۶ سال پیش در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد اما حکم او در دادگاه تجدید نظر به حبس ابد کاهش یافت. او از ۱۴ سال پیش در زندان مرکزی سنندج به سر می‌برد.

در چهار روز گذشته، درخواست مرخصی نوروزی عثمان مصطفی‌پور، دیگر زندانی سیاسی کرد هم رد شده است.

آخرین اعدام‌ها در سالی که گذشت

هشتم اسفند ماه سال گذشته، چهار زندانی زندان مراغه به دار آویخته شدند. این افراد بر اساس حکم‌های مربوط به جرائم مرتبط با مواد مخدر اعدام شد‌ه‌اند.

خبرگزارى هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این چهار نفر را بهرام اشتری، عاطف رنجبر، کریم سادات و ولی نجف‌نیا معرفی کرده است.

منابع حقوق بشری از قول یک فرد مطلع نوشته‌اند که ۲۷ زندانی دیگر در زندان مراغه، در انتظار اجرای حکم اعدام‌شان هستند.»

گفته می‌شود که این احکام در روزهای آینده و پس از پایان جشن‌های نوروزی اجرا خواهند شد.

فعالان حقوق بشر، سازمان‌های جهانی و حتی برخی از مسئولان حکومتی در ایران، خواسته‌اند تا در مورد قوانین مربوط به خرید و فروش مواد مخدر تجدید نظر شود و افراد به این جرم اعدام نشوند اما هنوز تغییری در این رویه ایجاد نشده است.

در همین زمینه:

چرا ایران با لغو اعدام قاچاقچیان مواد مخدر مخالف است

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر: مجازات اعدام مجرمان مواد مخدر باید محدود شود

Share