Share

جنگده‌های شکاری نیروهای ائتلاف برای نخستین بار مواضع داعش در تکریت را بمباران کردند. به گفته ژنرال جیمز تری، فرمانده آمریکایی این عملیات: «جنگنده‌های شکاری بمباران را آغاز کردند. عملیات شروع شد.»

شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران حمله به تکریت را از سر گرفتند

شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران حمله به تکریت را از سر گرفتند

جنگنده‌های شکاری نیروهای ائتلاف شامگاه گذشته ۱۲ نقطه شناسایی‌شده و نشانه‌گذاری شده را بمباران کردند. ژنرال جیمز تری گفته است دولت عراق از نیروهای ائتلاف تقاضا کرده با بمباران مواضع داعش برای آزادسازی تکریت به یاری ارتش عراق بشتابند.

به گفته این ژنرال آمریکایی عملیات آزادسازی تکریت فرصت خوبی برای سنجش توانایی ارتش عراق در باز پس‌گیری مناطق تحت تصرف داعش است.

خبرنگار آسوشیتدپرس در تکریت گزارش داده است که روز گذشته صدای پرواز جنگنده‌ها در آسمان تکریت شنیده می‌شد و همچنین در برخی مناطق صدای انفجار نیز به گوش رسیده است.

یک فرمانده نظامی عراقی در این شهر به خبرنگار آسوشیتدپرس گفته یک انبار مهمات داعش توسط هواپیماهای جنگنده آمریکایی بمباران شده است.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در یک نطق تلویزیونی گفته است: «ما با کمک کشورهای دوست و نیروهای ائتلاف بین‌المللی بر داعش پیروز می‌شویم.»

مخالفت شیعیان با دخالت آمریکا

ارتش عراق چهار هفته پیش عملیات آزادسازی تکریت را آغاز کرد. در این عملیات ۳۰ هزار سرباز حضور دارند که از آن میان ۲۰ هزار نفر از شبه‌نظامیان شیعه طرفدار ایران‌اند.

هادی الامیری فرمانده سپاه بدر در سامرا

هادی الامیری فرمانده سپاه بدر در سامرا

شیعیان از حیدر عبادی به خاطر تقاضای کمک از نیروهای ائتلاف بین‌المللی انتقاد کرده‌اند.

هادی الامیری فرمانده سپاه بدر در سامرا گفته است: «اگر ما نیازی به آمریکایی‌ها داشته‌ باشیم به آن‌ها خواهیم گفت که به آن‌ها نیاز داریم. اما ما نیازی به آن‌ها نداریم. ما در حال حاضر هواپیما داریم و حضور هواپیماهای آمریکایی مانع عملیات ماست. در صورتی که ما نیازی داشته باشیم به دولت خودمان خواهیم گفت.»

سرهنگ استیو وارن، سخنگوی پنتاگون، گفته است: «حضور رو به رشد ایران در عراق یک موضوع پیچیده به نظر می‌رسد، واشنگتن هر نوع همکاری با ایران را رد می‌کند و حضور ایران را یک تهدید منطقه‌ای می‌داند حتی در شرایطی که به طور مستقیم در حال مذاکرات هسته‌ای با ایران است.»

ارتش عراق اعلام کرده بود که مرکز شهر تکریت را تصرف کرده است. اما با این‌حال عملیات آزادسازی تکریت به دلیل تله‌های انفجاری متوقف شده بود. اکنون پس از دو هفته، این عملیات با بمباران مواضع داعش توسط جنگنده‌های شکاری نیروهای ائتلاف از سر گرفته می‌شود.

داعش شهر تکریت را که زادگاه صدام حسین است و در ۱۶۰ کیلومتری بغداد قرار دارد در ژوئن سال گذشته تصرف کرده بودند. موصل، دومین شهر بزرگ عراق نیز در تصرف داعش قرار دارد.

در همین زمینه

هواپیماهای شناسایی ائتلاف به رهبری آمریکا به عملیات تکریت پیوستند

شبه‌نظامیان شیعی به غارت و آتش‌زدن خانه‌های حومه تکریت متهم شدند

بزرگترین عملیات دولت عراق علیه داعش به تعلیق در آمد

وضعیت داعش در عراق وخیم‌تر می‌شود

بزرگترین عملیات دولت عراق علیه داعش به تعلیق در آمد

ارتش عراق پیشروی به سوی تکریت را آغاز کرد

Share