Share

آکادمی سوئد یک ضمیر بدون جنسیت را به لغت‌نامه‌هایش اضافه می‌کند.

ضمیر «هن» – (Hen) بدون اشاره به جنسیت خاص به کار خواهد رفت، چه در مواردی که مرجع ضمیر نامشخص باشد، چه در صورتی که به یک فرد ترنسجندر برگردد یا در صورتی که به نظر گوینده یا نویسنده، اشاره به جنسیت غیرضروری به نظر برسد.

DOK-SNILLEOCHSMAK-SVENSKAAKADEMIEN-02_992

ضمیر هن (Hen) که به هن (Han) -او، اشاره به مرد- و هون (Hon) -او، اشاره به زن- افزوده می‌شود، یکی از ۱۳ هزار کلمه جدیدی خواهد بود که به فرهنگ لغات سوئدی اضافه خواهد شد.

آکادمی سوئد که هر سال برنده جایزه نوبل ادبی را هم انتخاب می‌کند، در ماه آوریل، ضمیر بدون جنسیت هن (Hen) را معرفی خواهد کرد. در حالی که دنیای انگلیسی زبان تازه می‌خواهد اولین قدم‌ها را برای جنسیت‌زدایی از زبان بردارد، سوئد با این اقدام که ریشه‌هایی ۵۰ ساله دارد، در این راه پیشرو است.

اسون گوران مالمگرن، سردبیر فرهنگ لغات آکادمی سوئد می‌گوید: «کلمات دنیای ما را می‌سازند. با کلمات دنیا و واقعیت‌هایش را توصیف می‌کنیم. اگر بخواهیم واقعیت را تغییر دهیم، باید نخست کلمات را تغییر دهیم.»

یکی از ویراستاران فرهنگ لغات آکادمی سوئد هم می‌گوید: «برای کسانی که از این ضمیر استفاده می‌کنند، وجود آن در فرهنگ لغت یک نقطه قوت به حساب می‌آید.»

کلمه هن (Hen) نخستین بار در ۱۹۶۰ وسط زبان‌شناس سوئدی، هانس کارلگرن ایجاد شد. در آن زمان استفاده مداوم از ضمیر هن (Han) از نظر فمینیستی درست به نظر نمی‌رسید. همچنین این ضرورت احساس می‌شد که زبان ساده‌تر شود و از دشواری به کار بردن ضمایر هن (Han) و هون (Hon) کاسته شود. اما این کلمه در آن زمان هرگز معمول نشد.

بار دیگر ضمیر هن (Hen) در سال ۲۰۰۰ مطرح شد. در آن زمان جامعه کوچک ترنسجندرهای سوئد، این ضمیر را به کار گرفتند و در سال ۲۰۰۲ این لغت وارد فرهنگنامه ملی سوئد شد. به دنبال آن، استفاده از این ضمیر در سال‌های اخیر بیشتر شده است.

اکنون این ضمیر در متون رسمی، احکام دادگاه‌ها، متون روزنامه‌ها، نشریات و کتاب‌ها به کار می‌رود و مفهوم صرفا فمینیستی خود را از دست داده است.

زبان‌شناسان سوئدی همچنین تلاش می‌کنند که با نژادپرستی مبارزه کنند. در نسخه جدید فرهنگ لغت آکادمی سوئد، معادل‌هایی برای کلماتی که بار معنایی و تاریخی نژاد پرستانه دارند و برای اشاره به سیاه‌پوستان، مردمان بومی سوئد و کولی‌ها به کار می‌روند، ارائه شده‌ است.

فرهنگ لغات آکادمی سوئد هر ده سال یک بار به روز می‌شود و کلمات جدید، بر اساس میزان استفاده و مرتبط بودن وارد این فرهنگ می‌شوند.

ویرایش جدید این فرهنگ روز ۱۵ آوریل به بازار عرضه خواهد شد.

Share