Share

عملیات نظامی عربستان علیه مواضع شیعیان حوثی در یمن وضعیت این منطقه را پیچیده‌تر کرد. ایران به‌عنوان پشتیبان حوثی‌ها اقدام عربستان را ناقض حاکمیت یمن دانست.

ویرانه‌ای پس از حملات هوایی عربستان سعودی به صنعا

ویرانه‌ای پس از حملات هوایی عربستان سعودی به صنعا

محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه ۲۶ مارس/ ۶ فروردین، در حاشیه مذاکرات هسته‌ای لوزان در سوئیس به شبکه خبری العالم گفت که ایران خواهان توقف فوری عملیات نظامی عربستان در یمن است.

ظریف با بیان این‌که «برای مهار بحران در یمن، همه تلاش خود را به کار خواهیم بست»، عملیات نظامی عربستان را ناقض حاکمیت یمن دانست و گفت که این عملیات، نتیجه‌ای جز خونریزی نخواهد داشت.

در پی پیشروی شیعیان حوثی به سوی عدن، قرارگاه عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن، عربستان ساعت دو بامداد روز پنج‌شنبه، عملیات نظامی خود را برای مقابله با شبه‌نظامیان شیعه در داخل خاک یمن، آغاز کرد.

عادل جبیر، سفیر عربستان در ایالات متحده گفت: «این عملیات برای دفاع و حمایت از دولت قانونی یمن و جلوگیری از گسترش جنبش رادیکال حوثی‌ است.»

بیشتر بخوانید: عربستان به مواضع شیعیان حوثی در یمن حمله کرد

حملات هوایی بامداد پنجشنبه به یمن در واقع از سوی ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان صورت گرفته است. العربیه نوشته است در این ائتلاف، عربستان ۱۵۰ هزار نفر از نیروهای نظامی و ۱۰ جنگنده خود را بسیج کرده است. همچنین امارات متحده عربی با ۳۰ جنگنده، بحرین و کویت هر کدام با ۱۵ جنگنده و قطر با ۱۰ جنگنده در این عملیات شرکت دارند.

حوثی‌ها گفته‌اند که در حمله‌های هوایی عربستان به صنعا ۲۵ نفر از غیرنظامیان کشته و ۴۰ نفر زخمی شده‌اند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز ضمن محکوم کردن حملات هوایی عربستان به یمن، این اقدام را «گامی خطرناک و مغایر با مسئولیت‌های بین‌المللی در احترام به حاکمیت ملی کشورها» دانست.

او گفت که یمن درگیر بحران داخلی و مقابله با تروریسم است و حملات عربستان موجب «پیچیده‌تر شدن اوضاع و گسترش دامنه بحران و از دست رفتن فرصت‌ها برای حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات داخلی یمن» خواهد شد.

افخم، «گسترش تروریسم، افراطی‌گری و ناامنی در منطقه» را نتیجه این حمله‌ها دانست.

علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم ضمن محکوم کردن حمله عربستان به یمن گفت: «این‌که عربستان آتش جنگ جدیدی را در منطقه برافروخته، نشان از بی‌توجهی و بی‌مسئولیتی به مشکلات امت اسلامی است و دود این آتش به چشم خود عربستان خواهد رفت چرا که جنگ همیشه محدود به یک نقطه باقی نمی‌ماند.»

بروجردی آمریکا را «رأس آتش‌افروزی در منطقه» دانست و گفت که عربستان و گروهی از کشورهای شورای همکاری عرب، بدون مجوز آمریکا دست به این کار نزده و این اختیار را ندارند.

این در حالی است که دولت‌های عربستان سعودی، قطر، کویت، بحرین و امارات متحده عربی در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن از این دولت‌ها برای نبرد با شورشیان شیعه درخواست کمک نظامی کرده است.

ایران در رویدادهای یمن همواره از شیعیان حوثی حمایت کرده و عربستان نیز از منصور هادی. در این میان نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن در کنار حوثی‌ها علیه منصور هادی می‌جنگند.

ایران نخستین کشوری است که حملات هوایی عربستان به یمن را محکوم کرده است.

موضع روسیه

وزارت امور خارجه روسیه نیز روز پنج‌شنبه ۲۶ مارس، اعلام کرد که خواهان پایان دادن به هرگونه اقدام نظامی از سوی طرفین درگیری‌ها در یمن است.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین گفته است هنوز دیپلمات‌های روسی و اتباع این کشور در یمن هستند و سفارت روسیه همچنان به فعالیت عادی خود در صنعا ادامه خواهد داد.

Share