Share

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان جنگ یمن را خطرناک توصیف کرد و اظهار امیدواری کرد که این جنگ بر مذاکرات هسته‌ای با ایران تأثیری نگذارد. او گفت که هیچ‌کس از جنگ نیابتی عربستان و ایران در یمن سودی نخواهد برد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان خواهان گفت‌وگوی ایران و عربستان شد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان، خواهان گفت‌وگوی ایران و عربستان شد.

اشتاین‌مایر در گفت‌وگویی که روز جمعه ۲۷ مارس/ هفت فروردین در روزنامه «بیلد» آلمان منتشر شد، در پاسخ به این سئوال که آیا جنگ یمن بر مذاکرات هسته‌ای با ایران تأثیری خواهد گذاشت، گفت: «امیدوارم که چنین نباشد. در هر حال باید مانع از آن شد.»

وزیر خارجه آلمان گفت: «ما تاکنون قادر بوده‌ایم که درگیری‌های منطقه‌ای را از مذاکرات هسته‌ای با ایران دور نگه داریم. من امیدوارم که این مورد نیز با موفقیت پیش رود.»

او گفت: «مخاطرات بالاست و ما برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته به یک توافق جامع نزدیک شده‌ایم. ما می‌خواهیم به توافقی برسیم که به شکل دائمی، قابل اعتماد و قابل اثبات، مانع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای شود.»

گفت‌وگوها میان قدرت‌های جهانی و ایران درباره برنامه هسته‌ای تهران در حال حاضر در لوزان سوئیس ادامه دارد. ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان بر پایه توافق پیشین خود تا ۳۱ مارس/ ۱۱ فروردین مهلت دارند تا به چارچوب سیاسی یک توافق جامع هسته‌ای دست پیدا کنند و سپس تا پایان ماه ژوئن/ ۹ تیر ۱۳۹۴، به جزئیات توافق بپردازند.

«هیچ‌کس از درگیری‌های یمن سود نمی‌برد»

نگرانی از تأثیر جنگ یمن بر مذاکرات هسته‌ای از آن روست که ایران در یمن از شیعیان حوثی پشتیبانی می‌کند و حوثی‌ها یک طرف درگیری‌ها هستند. در سوی دیگر نیروهای عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن قرار دارند که عربستان و کشورهای عربی از او حمایت می‌کنند.

فرانک والتر اشتاین‌مایر در این‌باره گفت: «هیچ‌کس نمی‌تواند سودی از تشدید درگیری‌ها یا حتی جنگ نیابتی عربستان و ایران در یمن داشته باشد، حتی ریاض و تهران. یک رویارویی مستقیم را حتی نمی‌توان برای کل منطقه و برای تأمین انرژی جهانی تصور کرد.»

او گفت که فکر نمی‌کند «بازیکنان کلیدی» به چنین سناریویی علاقه نشان دهند.

شیعیان حوثی در یمن از سوی ایران حمایت می‌شوند.

شیعیان حوثی در یمن از سوی ایران حمایت می‌شوند.

نیروهای نظامی عربستان و هم‌پیمانان عرب این کشور ائتلافی را علیه شیعیان حوثی در یمن تشکیل داده‌‌اند و از روز پنج‌شنبه، ۲۶ مارس/ ششم فروردین، حمله‌های هوایی به خاک یمن را در عملیاتی با عنوان «طوفان قاطع» آغاز کرده‌اند.

شیعیان حوثی در ماه‌های اخیر پیشروی‌های زیادی در یمن داشتند. آن‌ها ابتدا صنعا، پایتخت یمن را فتح کردند و سپس به سوی عدن، پایگاه عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری فعلی که از یمن گریخته است، پیشروی کردند.

به دنبال حمله اخیر حوثی‌ها، منصور هادی به ریاض گریخت و حمله‌های هوایی عربستان آغاز شد. ائتلاف کشورهای عرب می‌گوید که این حمله‌ها پاسخی به درخواست کمک رئیس‌جمهوری یمن است.

«شیعیان حوثی توافقنامه صلح را زیر پا گذاشتند»

فرانک والتر اشتاین‌مایر بحران منطقه یمن را ناشی از عوامل متعدد، از جمله «درگیری‌های عمیق اجتماعی، فقر گسترده، تا دندان مسلح بودن قبیله‌ها، مراکز رقیب در قدرت سیاسی و وجود گروه‌های تروریستی اسلامی» دانست.

او گفت: «همه این مشکلات قطعاً با خشونت حل نمی‌شوند، نه از درون و نه از بیرون. گفت‌وگو و مذاکره راه حل این مسائل است.»

به‌گفته اشتاین‌مایر، سال گذشته تمامی طرف‌های درگیر در یمن با میانجی‌گری سازمان ملل به موافقتنامه صلح رسیدند اما شورشیان حوثی تمامی توافق‌ها را زیر پا گذاشته‌اند.

اشتاین‌مایر گفت: «آن‌ها با بی‌رحمی پیش می‌روند و هرگونه راه حل سیاسی را رد می‌کنند.»

وزیر خارجه آلمان از رئیس‌جمهوری یمن که به‌گفته او به‌ شکل دمکراتیک انتخاب شده، حمایت کرد و گفت که منصور هادی، با حمله حوثی‌ها از صنعا رانده شد و اکنون شورشیان می‌خواهند به عدن حمله کنند.

او گفت که نگرانی رئیس‌جمهوری یمن و عربستان را درک می‌کند.

«ریشه‌های درگیری‌های منطقه تاریخی است»

فرانک والتر اشتاین‌مایر ریشه‌ بسیاری از درگیری‌های منطقه‌ای را تاریخی دانست و افزود در سال‌های اخیر در درون اسلام نیز این درگیری‌ها با رویارویی تندروهای سنی‌ و شیعه شدت یافته است. او گفت: «برخی این رویارویی‌ها را با جنگ‌های مذهبی در قرن‌های ۱۶ و ۱۷ میلادی در اروپا مقایسه می‌کنند که بیش از چند نسل را نابود کرد.»

اشتاین‌مایر گفت که در دراز‌مدت تنها دو راه برای حل بحران منطقه وجود دارد: «درگیری‌های موضعی و جداگانه را تا حد ممکن به صورت منطقه‌ای محدود کرد و به‌شکل فعال در پی راه حل‌های سیاسی گشت.»

وزیر خارجه آلمان از این زاویه خواهان گفت‌وگوی ایران و عربستان شد و گفت «حمایت از گروه‌های تندرو و آماده خشونت در درگیری‌های سوریه، عراق، یمن، فلسطین و جاهای دیگر خطر به آتش کشیدن تمام منطقه را تشدید می‌کند.»

عربستان سعودی یکی از مشتریان اصلی خرید تسلیحات نظامی از آلمان است. فرانک والتر اشتاین‌مایر درباره گسترش جنگ یمن با سلاح‌های آلمانی گفت: «در حال حاضر احتمال حمله زمینی در چشم‌انداز فوری وجود ندارد اما با این حال من نمی‌توانم آن را رد کنم.»

Share