Share

نیروهای نظامی آمریکا بر فراز رقه، دژ اسلامگرایان تندرو در سوریه، ۶۰ هزار برگه تبلیغاتی پخش کردند. آن‌ها با این اقدام نسبت به عضوگیری «دولت اسلامی» (داعش) و سرنوشتی که نصیب اعضای آن می‌شود هشدار دادند.

به‌گزارش رویترز، وزارت دفاع آمریکا در واشنگتن اعلام کرد که هدف از این تبلیغات، ایجاد مانع بر سر راه عضوگیری داعش است.

در کارتونی که روی این برگه‌های تبلیغاتی منتشر شده جوانانی نشان داده می‌شوند که به عضویت داعش در می‌آیند و به نوبت در دستگاه چرخ گوشت ریخته می‌شوند.

این نخستین بار است که آمریکا در سوریه برگه‌های تبلیغاتی پخش می‌کند. در جنگ‌های دیگر این اقدام اغلب صورت می‌گرفت.

گروه «دولت اسلامی» بخش‌های بزرگی از سوریه و عراق را در اختیار دارد و قصد دارد حکومت خلافت اسلامی در این مناطق ایجاد کند. رقه پایتخت غیررسمی داعش به‌شمار می‌رود.

یک سخنگوی پنتاگون گفته که ارتش آمریکا این برگه‌های تبلیغاتی را در هفته‌های گذشت با جت‌های جنگنده پخش کرده است. به‌گفته او پیام این تبلیغات این است که هر کس به عضویت داعش در آید به دستگاه چرخ گوشت ریخته خواهد شد و «این برای سلامتی خوب نیست».

در این طرح تبلیغاتی، در بالای سر مردان جوان تابلویی دیده می‌شود که روی آن نوشته شده: «دفتر استخدام دولت اسلامی». در بالای گوشه راست طرح نیز نوشته شده: «اکنون نوبت شماره ۶۰۰۱ است». بر روی چرخ گوشت نیز نام «داعش» به عربی نوشته شده است.

«دولت اسلامی» (داعش) عضوگیری خود را بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی و همچنین با نمایش فیلم‌های تبلیغاتی خشن انجام می‌دهد.

Share