Share

یک مقام آمریکایی ابراز امیدواری کرده که گفت‌وگوی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران با قدرت‌های جهانی نشانه‌ای از آمادگی تهران برای تصمیم‌گیری‌های دشوار باشد.

Rouhani_ Southern Khorasanبه گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که خواسته نامش برده نشود، گفته که مذاکرات جدی است و باید تصمیم‌های لازم گرفته شود و روزهای آینده مشخص می‌کند که آیا چنین تصمیم‌هایی گرفته می‌شود یا خیر.

قدرت‌های جهانی هفته گذشته گفته بودند که ایران اکنون باید تصمیم‌های دشوار بگیرد اما تهران در مقابل می‌گوید این غرب است که باید تصمیم لازم را بگیرد.

حسن روحانی هفته گذشته با سران کشورهای بریتانیا، فرانسه و روسیه به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد. روحانی همچنین نامه‌ای با هدف خارج کردن گفت‌وگوهای هسته‌ای از «شکست و بن‌بست» به سران شش قدرت جهانی از جمله باراک اوباما، همتای آمریکایی‌اش نیز ارسال کرده است.

هر چند تحلیل‌گران می‌گویند این نامه نمی‌تواند نشانه‌ای از سازش ایران با غرب باشد.

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا گفته که قصد ما توافق بد نیست بلکه تلاش می‌کنیم تا به توافق خوب دست پیدا کنیم و مطمئن شویم که دسترسی ایران به فناوری هسته‌ای به طور کامل با هدف مقاصد صلح‌آمیز است و ایران نمی‌خواهد به سمت سلاح‌های هسته‌ای گام بردارد.

تهران احتمالا بر اساس یک توافق نهایی متعهد خواهد شد تا به فعالیت‌های حساس هسته‌ای برای دست‌کم یک دهه پایان دهد تا در ازای آن تحریم‌های مالی و نفتی و شماری از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه این کشور لغو شود. هدف این توافق، پایان دادن به بن بست هسته‌ای ۱۲ ساله ایران با غرب و کاهش خطر بروز به جنگ در خاورمیانه است.

وزیر امور خارجه بریتانیا هفته گذشته هشدار داده بود که شکست در دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، خاورمیانه را «بی‌ثبات‌تر» و «درگیر رقابت تسلیحات هسته‌ای» خواهد کرد.

یک دیپلمات غربی گفت که لغو اولیه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد احتمالا شامل خارج کردن نام افراد ایرانی از فهرستی است که بر پایه آن شماری از مقامات جمهوری اسلامی اجازه سفر به خارج از کشور را ندارند.

به گفته این دیپلمات، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در گام نخست لغو نخواهد شد و لغو چنین تحریم‌هایی «عاقلانه هم نیست.»

تحریم‌های سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ به دلیل اصرار ایران به ادامه دادن برنامه هسته‌ای، در چندین مرحله علیه این کشور اعمال شده است.

یکی از خواسته‌های مذاکره‌کنندگان ایرانی این است که این تحریم‌ها در توافق هسته‌ای به طور کامل و یک جا لغو شود اما قدرت‌های جهانی با لغو کامل تحریم‌ها مخالف هستند و می‌گویند لغو تحریم‌ها باید تدریجی باشد.

دوره تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی از هفته گذشته در لوزان سوئیس آغاز شده و مهلت آن ۳۱ مارس / ۱۱ فروردین به پایان می‌رسد.

Share