Share

جبهه النصره، گروه وابسته به القاعده سوریه شنبه ۲۸مارس/هشت فروردین، اکثر بخش‌های شهر مهم و استراتژیک ادلب، مرکز استان ادلب، در شمال شرقی سوریه را تصرف کرد و درحال پیشروی به مرکز شهر است.

al-Nosra2جبهه النصره که شاخه سوریه القاعده است که از ابتدای هفته اخیر به دنبال تصرف شهر ادلب بود.

با تصرف این شهر به دست جنگجویان جبهه النصره، در واقع این دومین مرکز استان در سوریه است که از دست نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور خارج می‌شود.

شهر ادلب در شرق شهر «رقه» قرار دارد. رقه که از سال ۲۰۱۳ به دست شورشیان از جمله گروه جبهه النصره افتاد و سپس از سوی گروه داعش موسوم به دولت اسلامی تصرف شد. اکنون رقه عملا پاییتخت گروه داعش محسوب می‌شود و اولین مرکز استانی بوده که بشار اسد کنترل آن را از دست داده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، گفت طی درگیری‌های جمعه بعدازظهر و شنبه صبح بخش عمده‌ای از شهر ادلب دست شورشیان جبهه النصره افتاده است. آنها اکثر بخش‌های شهر را پس از عقب‌نشینی نیروهای دولتی به پایگاه‌ها و ساختمان‌های دولتی در اطراف ادلب، تصرف کردند.

دیدبان حقوق بشر به نقل از منابع محلی خبر داد که شهر ادلب «تقریباً به طور کامل»در اختیار جنگجویان القاعده است.

این گروه حقوق بشری که از شبکه پیچیده‌ای و گسترده ‌ای از فعالان سوری در سرتاسر این کشور تشکیل شده است، شنبه اعلام کرد که درگیری شدیدی میان دو طرف در داخل شهر ادامه دارد.

یک مقام نظامی سوریه که نامش فاش نشده به خبرگزاری دولتی «سنا» گفته «جنگ شدیدی» علیه «گروه‌های تروریستی مسلح» در گرفته که تلفات زیادی نیز برای آنها به بار آورده است. به گفته این مقام نظامی «بسیاری از تروریست‌ها در حال رفت وآمد و عبور از مرز ترکیه هستند.»

دولت سوریه در اوایل این هفته مدعی شد که دولت ترکیه از«هزاران تروریست» حمایت می‌کند و حامی اصلی شورشیان است.

جان کری وزیر امورخارجه امریکا اخیراً عنوان کرد که برای پایان بخشیدن به درگیری ها در سوریه آمریکا حاضر است با دمشق مذاکره کند.

پس از آن بود که بشار اسد جمعه در مصاحبه ای با CBS گفت:«درهای سوریه برای گفت و گو با هر کسی از جمله آمریکا باز است.»

از مارس ۲۰۱۱ بیش از ۲۲۰ هزار نفر در سوریه بر اثر جنگ داخلی کشته شده‌اند.

Share