Share

حکم اعدام سه زندانى محکوم به اعدام در زندان وکیل‌آباد مشهد اجرا شده‌ است.

Execution

این اعدام‌ها صبح روز پنج‌شنبه، ششم فروردین/ ۲۶ مارس ماه اجرا شد و با توجه به تعطیلات نوروزی و عدم اطلاع‌رسانی قوه قضائیه و رسانه‌های داخلی، خبر آن در ساعت‌های پایانی روز شنبه، هشتم فروردین/ ۲۸ مارس منتشر شده است.

خبرگزارى هرانا، ارگان خبرى مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با اعلام این خبر از به دار آویخته شدن این محکومان خبر داده است.

خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که این سه زندانی، از محکومان جرائم مربوط به مواد مخدر بوده‌اند که هویت‌شان هنوز مشخص نیست.

بر اساس خبری دیگر، هاشم فیروزى، زندانى محکوم به اعدام زندان پیربنای شیراز، برای اجراى حکم اعدامش به انفرادى منتقل شده است.

از آنجا که  آخرین حکم اعدام زندانیان زندان پیربنا، در زندان عادل آباد شیراز اجرا شده است، محل دقیق اجراى این حکم هنوز مشخص نیست.

صبح روز پنج‌شنبه ششم فروردین/ ۲۶ مارس نیز هفت نفر از زندانیان استان فارس که در ارتباط با جرائم مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، در زندان عادل‌آباد شیراز به دار آویخته شدند.

بیشتر بخوانید: اعدام ۷ زندانی در زندان عادل‌آباد شیراز

شمار بسیاری از اعدام‌ها در ایران در ارتباط با جرائم مربوط به مواد مخدر است.

فعالان حقوق بشر، سازمان‌های جهانی و حتی برخی از مسئولان حکومتی در ایران، بارها خواسته‌اند تا در قوانین مربوط به خرید و فروش مواد مخدر تجدید نظر شود و افراد به چنین دلیلی اعدام نشوند اما هنوز تغییری در این رویه ایجاد نشده است.

بر اساس گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، صدور احکام اعدام در ایران در طول یک دهه گذشته روندی صعودی داشته و از ۹۹ مورد در سال ۲۰۰۴، به ۶۸۷ مورد در سال ۲۰۱۳ رسیده است.

در حال حاضر، تنها در زندان مراغه، ۲۷ زندانی در انتظار اجرای حکم اعدام‌شان هستند.

بیشتر بخوانید: احمد شهید: وضعیت حقوق‌ بشر در ایران بدتر از سال‌های قبل شده است

آقای شهید در آخرین گزارش خود به طور مشخص به نرخ بالای اعدام‌ها، وضعیت زنان، مشکلات اقلیت‌های قومی و مذهبی و محدودیت‌های اعمال‌ شده بر فعالان سیاسی و اجتماعی پرداخته است.

او افزایش آمار اعدام در ایران را «هشدار دهنده» خوانده و خواستار توقف این روند شده است.

به دنبال این نگرانی‌ها، روز هفتم فروردین ماه/ ۲۷ مارس، شورای حقوق بشر سازمان ملل مأموریت احمد شهید را یک سال دیگر تمدید کرد.

در همین زمینه:

رد درخواست مرخصی زندانیان سیاسی و اعدام، تا آخرین روزهای سال ۹۳

Share