Share

حسین‌علی امیری، سخنگوی وزارت کشور خبر داده مهاجمانی که در شیراز به علی مطهری، نماینده مجلس حمله کرده‌اند، به دادگاه احضار شده‌اند.

مطهری حدود ۳ ساعت در یکی از کلانتری‌های شیراز در محاصره مهاجمان بود و ماشین حامل او به شدت آسیب دید

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امیری روز یک‌شنبه ۹ فروردین ماه، گفت که برای چند نفر از این مهاجمان قرار صادر شده است. سخنگوی وزارت کشور درباره هویت احضارشدگان و نوع قراری که برای آن‌ها صادر شده، توضیحی نداده است.

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس ایران، روز دوشنبه ۱۸ اسفند سال گذشته، برای سخنرانی به شیراز رفته بود که پس از ورود به فرودگاه با حمله موتورسوران روبه‌رو شد و با سنگ و گوجه مورد حمله قرار گرفت. او نزدیک به سه ساعت نیز در یکی از کلانتری‌های شیراز در محاصره مهاجمان قرار داشت.

مطهری پس از این رویداد، در نامه‌ای به آیت‌الله اسدالله ایمانی، امام جمعه شیراز، او را به حمایت از مهاجمان متهم کرد. او همچنین در جمع شماری از شهروندان شیرازی که به دیدارش رفته بودند، دوباره گفت که امام جمعه شیراز «پشت سر» مهاجمان است.

حمله مهاجمان به علی مطهری در شیراز با انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو شده و گروهی از مقام‌های حکومتی با ابراز نگرانی از گسترش چنین رفتارهایی در سطح کشور، خواهان برخورد با این مهاجمان شده‌اند.

آمادگی وزیر کشور برای پاسخگویی درباره «پول‌های کثیف»

سخنگوی وزارت کشور همچنین گفته که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور آمادگی دارد تا با حضور در مجلس درباره «ورود پول‌های کثیف به سیاست» توضیح دهد.

وزیر کشور ایران اوایل اسفند سال گذشته گفته بود که گردش مالی «پول‌های کثیف ناشی از قاچاق مواد مخدر» در جمهوری اسلامی سالانه بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است که در «انتخابات، خرید و فروش رأی و تأمین مالی تروریست‌ها» هزینه می‌شود.

این سخنان رحمانی فضلی با واکنش شماری از نمایندگان مجلس رو‌به‌رو شد. نمایندگان می‌گویند وزیر کشور باید در خصوص این سخنانش به مجلس فراخوانده شود.

عوض حیدرپور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم وزیر کشور را به این دلیل که گفته «پول‌های کثیف» در انتخابات هزینه می‌شوند، به «تشویش اذهان عمومی» متهم کرد.

این سخنان وزیر کشور در حالی بیان شده که اسفند ۱۳۹۴ انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در ایران برگزار خواهد شد.

اکبر ترکان، مشاور ارشد حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران گفته است که دولت نمی‌گذارد عده‌ای با پول‌های کثیف در انتخابات امسال پیروز شوند.

بر اساس یک پژوهش که در سال ۱۳۸۱ انجام شده، ۱۱.۸ درصد حجم نقدینگی ایران در سال‌های ۵۲ تا ۸۰ پول‌های کثیف بوده است.

Share