Share

درحالی‌که تمامی وزرای خارجه گروه ۱+۵، ایران و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حال مذاکره با مقامات ایرانی در لوزان هستند، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که جان کری پرواز خود به واشنگتن را به تعویق انداخته تا روزهای اول هفته آینده را در لوزان باشد.

Nuclear Talks March 2015

لحظه به لحظه…

۲۱:۰۰ – معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که جلسه همه وزیران خارجه گروه ۵+۱ هم اکنون با حضور فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا که آخر از همه رسیده است، آغاز شد. این جلسه اگر امروز به نتیجه نرسد، فردا ادامه خواهد داشت.  فردا این گروه با تیم مذاکره‌کننده ایران جلسه دارند. مری هارف، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عکسی را از آغاز این جلسه منتشر کرد:

اولین جلسه این دور از مذاکرات با حضور همه وزرای خارجه

اولین جلسه این دور از مذاکرات با حضور همه وزرای خارجه

۲۰:۲۳ – سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران، کنفرانس خبری زنده‌ای برگزار می‌کند. او می‌گوید که توافق دو-مرحله‌ای تایید نشده است. چندین مساله حل شده اما ۲-۳ اختلاف همچنان حل نشده باقی مانده است. او از جانب تیم مذاکره‌کننده می‌گوید که تمامی شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران باید لغو شوند و این درخواست ایران است. عراقچی به خبرنگار شبکه دو صدا و سیما گفت: «هنوز هیچ توافقی حاصل نشده است. این شایعات و فضاسازی‌ها با هداف سیاسی است. قطعا توافق دو مرحله‌ای نداریم.» عراقچی همچنین تاکید کرد که ذخایر اورانیوم ایران به کشور دیگری فرستاده نخواهد شد.

خبرنگاران در لوزان پیش از کنفرانس خبری عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران. عکس AFP

خبرنگاران در لوزان پیش از کنفرانس خبری عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران. عکس AFP

۲۰:۰۰ – محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قرار است با فیلیپ هاموند، همتای بریتانیایی خود ساعت ۲۱:۳۰ به وقت لوزان جلسه داشته باشند. این اولین جلسه وزرای خارجه ایران و  بریتانیا در دور اخیر از مذاکرات است. هاموند دیر‌تر از سایر وزرای خارجه ۱+۵ به لوزان آمده است.

۱۹:۰۰ خبرگزاری رویترز هم گزارش داده که چندین مقام مذاکره‌کننده به خبرنگار رویترز گفته‌اند که ایران با کاهش سانترافیوژ‌های فعال به ۶۰۰۰ دستگاه و انتقال اورانیوم ۲۰درصدی به روسیه موافق است. ایران در آغاز سال گذشته درخواست داشت که حداقل ۱۰هزار سانترافیوژ در این کشور فعال بمانند (تعدادی که هم اکنون فعال است) اما در ماه نوابر مذاکره‌کننده‌های ایالات متحده گفتند که به هیچ وجه با این تعداد موافقت نخواهند کرد. در حال حاضر، ایران برای ۶۵۰۰ تا ۷۰۰۰ دستگاه سانترافیوژ فعال، مشغول چانه‌زنی است.

تعداد سانترافیوژهای نصب شده (خط آبی) و فعال (خط خاکستری) در ایران تا پایان سال ۲۰۱۴. منبع: تارنمای «آرمز کنترل»

تعداد سانترافیوژهای نصب شده (خط آبی) و فعال (خط خاکستری) در ایران تا پایان سال ۲۰۱۴. منبع: تارنمای «آرمز کنترل»

۱۹:۰۰ جلسه جان کری و سرگئی لاوروف آغاز شد. این جلسه دو جانبه بین وزرای خارجه ایالات متحده آمریکا و روسیه است.

۱۸:۵۰ – فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا، در توئیتر خود نوشته که به سمت مذاکرات در لوزان راهی شده است. او نوشته: «مهم است که معامله خوبی انجام دهیم.» او ابتدا قرار بود شنبه، ۸ فروردین ماه به لوزان بیایید اما با قطعی شدن تمدید مذاکرات تا روز ضرب‌الاجل، هوموند تازه به سمت لوزان حرکت کرده است.

۱۸:۴۰ – سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اکنون به لوزان رسیده است. او پیش جلسه اختصاصی‌اش با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، ابتدا در هتلی دیگر که مقر اقامت مقامات چینی است با وانگ یی، وزیر خارجه چین دیدار خواهد کرد. مقر مذاکرات هتل بوری واژ لوزان است اما نگرانی‌های امنیتی و خبرهای حاکی از جاسوسی‌های برخی از کشور‌ها، مقامات گروه ۱+۵ را ناچار کرده که دنبال مکان‌های دنج و مخفی برای مذاکرات دوجانبه باشند.

۱۸:۱۰ – جلسه علی اکبر صالحی و ارنست مونیز هم اکنون تمام شد. این جلسه از طولانی‌ترین جلسات امروز بود که در آن دو همتای ایرانی و آمریکایی باید به بخش‌های فنی اختلاف‌ها از جمله برنامه تحقیق و توسعه انرژی هسته‌ای ایران، رسیدگی می‌کردند. به گزارش نیویورک تایمز، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به تازگی پدربزرگ شده است، ارنست مونیز، وزیر انرژی امریکا برای نوه نوزاد صالحی هدیه آورده است. هدیه مونیز با لوگو «ام‌آی‌تی» دانشگاه مشهور آمریکایی همراه است.

۱۸:۰۰ – وزیر خارجه آلمان، فرانک والتر اشتاین‌مایر، گفته است که تحریم‌هایی که مستقیما مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و به ویژه خود مواد هسته‌ای هستند، نمی‌توانند به‌یک‌باره و فورا لغو شوند.

۱۷:۵۸ – در ساعت ۱۶ به وقت لوزان خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات غربی مدعی شد که ایران «کم و بیش» توافق کرده که تعداد سانتریفیوژ‌های خود را به دو سوم تعداد کنونی کاهش داده و بخش اعظمی از ذخایر هسته‌ای خود را به خارج از کشور منتقل کند. به گزارش خبرنگار اعزامی «تسنیم» به لوزان و به نقل از یکی از مقامات ایرانی حاضر در لوزان، خبر خبرگزاری فرانسه حقیقت ندارد. مذاکره کننده ارشد ایرانی به خبرنگار تسنیم گفته است: «طرف‌های ذی‌ربط بجای این فضاسازی‌ها باید دست از زیاده‌خواهی‌های خود بردارند و تصمیم راهبردی خود را اتخاذ کنند که توافق می‌خواهند یا فشار.»

۱۷:۵۳ – وزیر دفاع اسرائیل، موشه یعلون، یکشنبه شب گفت که «ایران موفق شده است که جهان را فریب دهد.» او افزود که ایران در آستانه تبدیل شده به یک قدرت هسته‌ای منطقه‌ای است و این برای دولت‌های میانه‌رو در خاورمیانه و جهان عرب یک تراژدی است.

۱۷:۴۱  – بخش انگلیسی «صدای آمریکا» از قول مقامات آمریکایی خبر می‌دهد که دیپلمات‌های ایرانی کاهش فعالیت سانترافیوژ‌ها به ۶۰۰۰ دستگاه فعال و فرستادن ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد به روسیه را پذیرفته‌اند. پیش‌تر، یک مقام ارشد مذاکره‌کننده ایران در لوزان این خبر را تکذیب کرده بود. اما خبر از کانال‌های مختلف مجدد تایید شده است.

۳۸: ۱۷ – وزرای خارجه آلمان و چین باهم به پیاده‌روی رفتند. پیاده‌روی‌های دونفره در لوزان فرصتی برای صحبت کردن در مورد بخش‌های خصوصی‌تر مذاکرات است و معمولا به صورت دوجانبه و بین مقامات دو کشور اتفاق می‌افتد.

۲۸: ۱۷ – یک مقام ارشد از تیم مذاکره‌کننده‌ ایران در گفت‌و‌گوی گذرا با خبرنگاران حاضر در لوزان تایید کرد که تا این لحظه هیچ توافقی امضا نشده و هنوز اختلاف‌ها باقی است. اختلاف‌ها بیشتر بر سر محدودیت‌های «برنامه تحقیق توسعه انرژی هسته‌ای ایران»، تعداد سانترافیوژ‌های پیشرفته، مدت توافق، استراتژی توافق گام‌به‌گام و زمان‌بندی لغو تحریم هاست.

۱۵: ۱۷ – سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اکنون به ژنو رسید و با ماشین به سمت مذاکرات حرکت کرده است. او آخرین وزیری است که به این سری مذاکرات ۱+۵ و ایران می‌پیوندند. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای روسیه تمام مدت در لوزان بوده است. او عصر روز شنبه به خبرنگاران گفت: «شانس دستیابی به توافق در مورد برنامه هسته‌ای ایرانبه بالای ۵۰ درصد رسیده است.»

۱۷:۰۹ – به گزارش «خبر آنلاین» و «لایو داتا»، سایت خرید و فروش ارز در ایران، قیمت دلار از آغاز تازه‌ترین دور مذاکرات هسته‌ای در مقابل کاهش مقاومت کرده است ولی به گفته فعالان بازار حرکت بهای دلار نزولی شده است. طی دو روزگذشته بهای دلار در بازار ۷۰ تومان کاهش داشته است و در حال حاضر به رقم ۳ هزار و ۲۷۵ تومان رسیده است.

۱۶:۵۲ – دیپلمات‌های ایرانی حاضر در لوزان می گویند هنوز هیچ توافقی حاصل نشده است. آنها می‌گویند که خبر خبرگزاری فرانسه مبنی بر «توافق موقت» که حتی تعداد سانتریفیوژهای فعال در ایران پس از توافق و میزان ذخایر اورانیوم با غناهای مختلف را نیز گزارش داده بود، «حدس و گمان روزنامه‌نگاری» است. مقامات ایرانی می‌گویند «واقعیت این است که ما تعداد قابل توجهی از سانتریفیوژهامان را حفظ خواهیم کرد، هیچ سایتی، به ویژه فردو، تعطیل نخواهد شد.» مقامات ایرانی حاضر در لوزان گفته‌اند انتشار چنین اطلاعاتی توسط برخی رسانه‌ها غربی برای کنترل یا «برهم زدن روند مذاکرات است.» رویترز و دیگر آژانس‌های خبری نیز گزارشی مشابه با خبرگزاری فرانسه مبنی بر تفاهم بر سر توافق گام‌به‌گام و دوجانبه که شامل تعداد سانترفیوژها، روند انتقال اورانیوم غنی‌شده بالای پنج درصد و محدودیت‌ها بر سر برنامه تحقیق و توسعه انرژی هسته‌ای باشد، پوشش نداده‌اند.

۱۵: ۱۶ – جلسه فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف که در در ساعت ۳۰: ۱۵ به وقت لوزان آغاز شد، پایان یافت. این جلسه ۴۵ دقیقه به طول انجامید.

دیدار وزیر امور خارجه ایران و رئیس  سیاست خارجی اتحادیه اروپا

دیدار وزیر امور خارجه ایران و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا

۱۶:۱۰ – خبرگزاری فرانسه از قول مقامات غربی می‌گوید ایران و گروه ۱+۵ بر سر یک توافق گام‌به‌گام و دوجانبه که برنامه اجرایی در مورد بخش‌های کلیدی برنامه هسته‌ای ایران را شامل می‌شود به تفاهم رسیدند. رادیو زمانه نمی‌تواند این ادعا را مستقلا تایید کند. دیپلمات‌های ایرانی حاضر در لوزان خبر خبرگزاری فرانسه را تکذیب کرده‌اند.

۰۰: ۱۶ – جان بونر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، نماینده جمهوری‌خواه مردم اوهایو و از مخالفان مذاکرات هسته‌ای با ایران که ماه گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، را به مجلس نمایندگان دعوت کرد در گفت‌و‌گو با «سی‌ان‌ان» گفت: «[در صورت امضای یک قرارداد هسته‌ای]، ایران به هیچ وجه قصد ندارد که قول خود را نگه دارد.»

۰۰: ۱۶ – جلسه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز وزیر انرژی امریکا آغاز شد.

۵۰: ۱۵ جلسه لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه و وانگ یی، وزیر خارجه چین پایان یافت. روزنامه نگاران حاضر در محل، حتی زمانی که وزرای خارجه به دستشویی می‌روند هم در مورد روند مذاکرات سوال می‌پرسند.

۰۰: ۱۵- جلسه عمومی وزرای خارجه ۵+۱ به تعویق افتاد اما در حال حاضر ظریف قرار است با، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ساعت ۱۵:۳۰ به وقت لوزان دیدار کند.

۲۹: ۱۴ – حساب توئیتر وزارت خارجه آلمان نوشت: «ملاقات با وزیر خارجه ایران، مرحله قاطعی از مذاکرات هسته‌ای در لوزان است.» این حساب تعدای از عکس‌های مذاکرات را نیز منتشر کرد.

جلسه تیم مذاکره‌کننده ایران و آلمان

جلسه تیم مذاکره‌کننده ایران و آلمان

۲۲: ۱۴ – مقامات آمریکایی که روزنامه‌نگاران حاضر در لوزان را به روز می‌کنند گفته‌اند که «برنامه تحقیق و توسعه انرژی هسته‌ای» ایران در سال‌های آینده، گذشته و پیشینه این برنامه، بازه زمانی برای لغو تحریم‌های سازمان ملل اکنون بر روی میز است و تمامی وزرای خارجه نظرات خود را برای پیدا کردن درک مشترک به اشتراک گذاشته‌اند.

۰۰: ۱۱ نشست وزیران خارجه آمریکا، آلمان، فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعت یازده صبح امروز یکشنبه در هتل بوری واژ لوزان برگزار شد.

۴۵: ۱۰ – دیدار وزیر خارجه ایران جواد ظریف با وانگ یی وزیر خارجه چین آغاز شد. در این نشست حسین فریدون، دستیار ویژه رئیس جمهوری، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، ارنست مونیز وزیر انرژی امریکا، سید عباس عراقچی، تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا حضور دارند.

۰۰: ۱۰ – لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه و فرانک وال‌تر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کردند که سفر‌های خود را تعویق انداختند و تصمیم گرفتند در لوزان بمانند. جان کری نیز قرار است در لوزان بماند. وزرای خارجه چین و روسیه پیش از این نیز گفته بودند که در لوزان می‌مانند.

۰۰: ۹ گفتگوهای هسته‌ای وزیران امور خارجه ایران و آمریکا (ساعت ۹به وقت محلی سوییس) درهتل بوری واژ لوزان برگزار شد.

بیشتر بخوانید: تحولات روز شنبه ۸ فروردین ماه در لوزان

وزرای خارجه ۱+۵ اول هفته آینده در لوزان خواهند ماند

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا قرار بود که برای همراه کردن مجلس نمایندگان آمریکا با توافق احتمالی با ایران به واشنگتن بازگردد. او همچنین قرار بود در مراسم بزرگداشت ادوارد کندی، دوست نزدیکش، در بوستون شرکت کند.

به این ترتیب امکان دارد که مذاکرات ایران و شش قدرت برتر جهان بر سر برنامه هسته‌ای این کشور در سه روز آینده و تا ضرب‌الاجل ۳۱ مارس ادامه داشته باشد. محمدجواد ظریف و دیگر مقامات ایرانی در روز یکشنبه گفتند احتمال رسیدن به توافق تا روز سه‌شنبه بالاست.

فرانک والتر  اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز سفر خود به قزاقستان را لغو کرده است که روزهای اول هفته آینده را در لوزان باشد.

مثبت‌ترین واکنش‌ها را جان کری و محمدجواد ظریف نشان می‌دهند، هردو آن‌ها مدعی هستند که مذاکرات خوب پیش می‌رود و آن‌ها به همه مطالبات کشور‌هاشان خواهند رسید.

جزئیات اختلاف‌های روز یکشنبه

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول مقامات رسمی امریکایی در روز یکشنبه ۲۹ مارس گفت ایران محدودیت‌های جدید برای غنی‌سازی اورانیوم را پذیرفته ولی در حال چانه‌زدن برای کم کردن مدت این محدودیت‌هاست.

مقامات ایرانی در هفته‌های اخیر به داشتن کمتر از ۱۰ هزار سانتریفیوژ قانع نمی‌شدند. با این حال امروز بعضی مقامات رسمی امریکا گفتند که تیم مذاکره‌کننده ایران با ۶ هزار سانریفیوژ موافقت کرده‌اند. ایران توافق کرده که تمام اورانیوم بیش از ۲۰ درصد غنی‌شده خود را به روسیه تحویل دهد. خبرگزاری‌های ایران توافق بر سر انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به روسیه را رد کرده‌اند.

دولت فرانسه معتقد است که برداشتن کامل تحریم‌های اعمال‌شده از طرف سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا، راه را برای تقلب و پیمان‌شکنی ایران هموار می‌سازد. فرانسه درخواست کرده که تحریم‌ها به صورت تدریجی و آزمایشی در یک بازه زمانی ۱۰ تا ۱۵ ساله برداشته شودند.

ایران با توافقی ۱۰ ساله موافق است اما مایل است که تحریم‌ها زودتر برداشته شوند.

واکنش اسرائیل به تحولات لوزان

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، یکشنبه ۲۹ مارس چارچوب توافقنامه هسته‌ای با ایران را محکوم کرد و گفت: «این توافق بدتر از آن چیزی است که کشورش از آن می‌ترسید.» او در ادامه گفت: «این توافقی که در حال ظهور است، شامل تمام ترس‌های ما و حتی بیشتر از آن است.»

نتانیاهو ایران را به «تسخیر کل شرق میانه» متهم کرد و افزود این کار فقط با هسته‌ای شدن ایران ادامه خواهد یافت. او افزود: «محور ایران-لوزان-یمن برای بشریت خطرناک است و سریعاً باید متوقف شود.»

Share