Share

نزدیک به یک ماه پس از آغاز حمله نیروهای عراقی به تکریت این نیروها موفق شدند در روز سه‌شنبه ۳۱ مارس / ۱۱ فروردین آن را از دست نیروهای «دولت اسلامی» (داعش) خارج کنند.

حملات نیروهای عراقی از روز دوم مارس آغاز شده بود

حملات نیروهای عراقی از روز دوم مارس آغاز شده بود

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه اعلام کرد که تکریت در یک عملیات گسترده توسط نیروهای دولتی عراق آزاد شد.

در پیامی که نخست‌وزیر عراق در صفحه توئیتر خود گذاشته این «گام بزرگ» را به نیروهای امنیتی عراق و نیروهای داوطلب تبریک گفته است.

پیش از این یک ژنرال ارتش عراق که نامش را نخواست فاش کند گفته بود: «ما کنترل ساختمان دولتی تکریت را از شب گذشته در دست داریم.»

رعد جبوری، فرماندار استان صلاح‌الدین که مرکز آن تکریت است این موفقیت را تأیید کرد و گفت پرچم‌های عراق بار دیگر بر فراز ساختمان شورای ولایتی تکریت و چندین ساختمان دیگر به اهتزاز در آمده است.

حملات نیروهای عراقی از روز دوم مارس آغاز شده بود تا تکریت را که از ماه ژوئن در اختیار داعش قرار داشت آزاد کنند.

کریم نوری، سخنگوی شبه‌نظامیان شیعه نیز ضمن تأیید خبر بازپس‌گیری تکریت اعلام کرد که این عملیات با کمک واحدهای بسیج عمومی (UMG)، نیروهای طرفدار دولت که بیشتر آن‌ها را شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران تشکیل می‌دهند و واحدهای پلیس انجام شده است.

واحدهای بسیج عمومی نقش مهمی را در سه هفته نخست حملات اخیر ایفا کرده‌اند اما گفته‌اند همین‌که در ۲۵ مارس به درخواست دولت عراق نیروهای ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا حملات خود به تکریت را آغاز کردند، عقب نشسته‌اند. آن‌ها همچنین واشنگتن را متهم به ثبت پیروزی تکریت به نام خود کردند.

ایالات متحده که شیعیان را متهم به همکاری با ایران می‌کند اعلام کرد، پس از آن‌که از سوی بغداد تضمین گرفت که نیروهای دولتی نقش اول در حمله را ایفا خواهند کرد وارد این نبرد شده است.

به‌گفته پنتاگون آخرین حملات ائتلاف جهانی به منطقه تکریت در روزهای یکشنبه و دوشنبه صورت گرفته است.

Share