Share

مهلت تعیین‌شده برای به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه کشورهای ۱+۵ شامل بریتانیا، فرانسه، روسیه، آمریکا، چین و آلمان روز سه‌شنبه ۳۱ مارس / ۱۱ فروردین بدون نتیجه به پایان رسید و به روز چهارشنبه کشیده شد.شامگاه روز چهارشنبه ۱۲ فروردین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که مذاکرات تا روز پنج‌شنبه ادامه خواهد داشت.

آخرین جلسه جان کری، محمدجواد ظریف و دیگر وزرا و مقامات ساعت یک بامداد روز ۱۳ فروردین به وقت لوزان آغاز شد و تا ساعت شش بامداد همچنان ادامه داشت. جلسات قرار است ساعت ۹ صبح به وقت لوزان مجدد آغاز شود.

اتاق خبرنگاران در حین مذاکرات ساعت ۱ تا ۶ بامداد روز ۱۳ فروردین - عکس: خبرگزاری فرانسه  BRENDAN MIALOWSKI

اتاق خبرنگاران در حین مذاکرات ساعت ۱ تا ۶ بامداد روز ۱۳ فروردین – عکس: خبرگزاری فرانسه BRENDAN MIALOWSKI

گزارش لحظه به لحظه… به وقت لوزان

۰۵:۵۵ –  ۱۳ فروردین – جلسه وزرای خارجه پایان یافت. محمدجواد ظریف جلسه را با لبخند ترک کرد. ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که جلسات پس از چند ساعت استراحت مجدد  ادامه خواهد یافت.

۰۵:۲۱ – ۱۳ فروردین – جلسه وزرای خارجه ایران، آمریکا، آلمان، فرانسه و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه تیم‌های فنی مذاکرات همچنان ادامه دارد. خبرنگاران حاضر در لوزان همچنان پشت در جلسه منتظرند که به‌روز شوند.

۰۴:۰۰ – ۱۳ فروردین – ایرانی ها می‌خواستند در آخرین لحظه امتیاز بگیرند – روزنامه «نیویورک‌تایمز» از قول یک مقام ارشد مذاکره‌کننده آمریکا در لوزان نوشته است که اوباما به جان کری، وزیر امور خارجه و ارنست مونیز، وزیر انرژی دستور داده است که «ضرب‌الاجل» را فراموش کنند و به مذاکره ادامه دهند.

این مقام مذاکره‌کننده آمریکا گفته است که «ایرانیان داشتند ضرب‌الاجلی را که خود ما مشخص کرده بودیم، علیه ما استفاده می‌کردند.» این مقام آمریکایی گفته است که ایرانی‌ها فکر کرده بودند این ضرب‌الاجل برای آمریکایی‌ها خیلی مهم است و اگر فشارها را تا نزدیک ضرب‌الاجل افزایش دهند، امتیاز خواهند گرفت. به همین دلیل هم رئیس‌جمهور آمریکا به دو فردی که با این مذاکرات از نزدیک ارتباط داشتند یعنی کری و مونیز اجازه داد که تاریخ ۳۱ مارس را فراموش کنند.

۰۳:۴۰ – ۱۳ فروردین – ماری هارف، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حساب توئیتر خود اعلام کرد که همه وزرای خارجه حاضر در لوزان، معاون‌های آنها، به اضافه رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و متخصصان فنی اکنون باهم جلسه دارند. متخصصان فنی شامل رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی آمریکا هم به این جلسه پیوسته‌اند. این جلسه اکنون یک ساعت است که ادامه دارد.

ماری هارف، سخنگوی ۳۳ساله وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، پیش از این سخنگو سازمان سیا بوده است. او که جوان‌ترین عضو تیم مذاکره‌کننده آمریکاست، به طور مداوم با خبرنگاران در تماس است و از طریق حساب‌های کاربری‌اش در شبکه‌های اجتماعی خبرهای مذاکرات را منتشر می‌کند. او کار‌شناس خاورمیانه است و از دانشگاه ویرجینیا مدرک کار‌شناسی ارشد در رشته سیاست خارجی دارد. هارف فعالیت حرفه‌ای خود را در سازمان سیا به عنوان تحلیلگر خاورمیانه آغاز کرد.

ماری هارف، سخنگوی ۳۳ ساله وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، پیش از این سخنگو سازمان سیا بوده است.

ماری هارف، سخنگوی ۳۳ ساله وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، پیش از این سخنگو سازمان سیا بوده است.

۰۲:۰۰ – ۱۳ فروردین – جلسه وزرای خارجه ساعت ۲ بامداد به وقت لوزان پس از استراحت کوتاه ادامه می‌یابد.

۰۱:۲۳ –  ۱۳ فروردین – جلسات بالای ۳ ساعت –  جلسه کری و ظریف ادامه دارد. جلسه دوجانبه ایران و آمریکا با شرکت وزرای خارجه، عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، معاونان وزیر خارجه ایران و وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد آمریکایی اکنون بیش از ۴ ساعت است که ادامه دارد. جلسه گروه فنی مذاکرات، به همراه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نیز هم‌زمان بیش از ۳ ساعت است که ادامه دارد.

۲۳:۴۴ – فابیوس آمد – لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه وارد لوزان شد و به مذاکرات پیوست. او به خبرنگاران گفت معمولا آخرین قدم‌ها، سخت ترین قدم‌هاست.

لوران فابیوس، بامداد چهارشنبه مذاکرات هسته‌ای را ترک کرده بود. رسانه‌های محافظه‌کار آمریکایی، از جمله «فاکس نیوز» این را به مثابه ترک میز مذاکره خواندند و یک سناتور آمریکایی هم از مقامات آمریکایی خواسته بود که مانند وزیر خارجه فرانسه از مذاکره خارج شوند.

این دومین بار در هفته اخیر است که وزیر خارجه فرانسه به مذاکرات گروه ۱+۵ و ایران ملحق می‌شود. فابیوس هنگام ورود به هتل مذاکرات گفت: «تنها چند متر تا نقطه پایان باقی مانده است اما گام‌های آخر همیشه سختند. تلاش می‌کنیم که از خط پایان رد شویم.»

۲۳:۰۰ –  نویسنده لایحه افزایش تحریم‌های ایران، تحت تعقیب قضایی قرار گرفت – رابرت منندز، سناتور دموکرات آمریکایی که به همراه سناتور باب کرک از نویسندگان لایحه مشهور «کرک- منندز» است که تحریم‌های بیشتری را علیه ایران پیشنهاد می‌کند، هم اکنون به اتهام فساد ملی تحت تعقیب قضایی قرار گرفت.

به گزارش «وال استریت ژورانال» رابرت منندز که نماینده مردم نیوجرسی در سنای آمریکاست روز ۱۲ فروردین مقابل یک هیئت منصفه در دادگاهی فدرال قرار گرفت که او را به ۱۴ اتهام مرتبط با فساد مالی، رشوه‌گیری، پیشبرد منافع شخصی، سواستفاده از جایگاه سیاسی و… متهم کردند.

بیشتر بخوانید: سناتور آمریکایی، نویسنده لایحه ضد توافق با ایران دادگاهی شد

۲۲:۳۲ – مذاکرات تیم فنی مذاکرات ایران و آمریکا به همراه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا در جلسه‌ای جداگانه همزمان با گفت‌و‌گوهای محمدجواد ظریف و جان کری، آغاز شد و احتمال این است که تا آغاز جلسه بعدی وزرای خارجه ادامه یابد.

۲۱:۳۰ – جلسه دوجانبه ایران و آمریکا با حضور جان کری، محمدجواد ظریف، عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، معاونان وزیر خارجه ایران و وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد آمریکایی آغاز شد.

آخرین جلسه روز اول آوریل تیم مذاکره‌کننده آمریکا با ایران بیش از ۵ ساعت طول کشیده است

آخرین جلسه روز اول آوریل تیم مذاکره‌کننده آمریکا با ایران بیش از ۵ ساعت طول کشیده است

۲۱:۲۹ – تحریم‌های شورای امنیت محل اختلاف است – یک دیپلمات ارشد آلمانی به هاآرتص گفته است که اختلاف باقی‌مانده، جدول زمانی‌بندی برای لغو تحریم‌ها به شکل مرحله‌ای و همچنین قبول مکانیزمی است که اگر اطمینان حاصل شود که اگر تهران تعهداتش را نقض کرده، قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بلافاصله معتبر و لازم الاجرا شوند.

۲۱:۲۴ – فابیوس باز می‌گردد – لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه قرار است امشب مجدد به مذاکرات ملحق شود. رویترز این خبر را تایید کرده است.

۲۱:۲۳ – نتیجه این دور از مذاکرات بیش از بیانیه مشترک نخواهد بود – خبرنگاران به شکل گذرا از ظریف پرسیدند: «آیا جلسات به فردا یا جمعه هم کشیده خواهد شد؟» ظریف پاسخ داد: «نمی‌دانم، هرچیزی ممکن است.» ظریف همچنین در ادامه گفت که در مرحله‌ای نیست که بتواند بگوید نتیجه این دور از مذاکرات چه خواهد بود اما مطمئن است که بیش از یک بیانیه مشترک نخواهد بود.

۲۱:۲۰ – توپ در زمین ایران – در تلاش برای شکستن بن‌بست، جلسه دیگری بین وزرای خارجه‌ای که در لوزان باقی مانده‌اند، محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی، رئیس بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا تشکیل خواهد شد. زمان این جلسه هنوز مشخص نیست اما شب چهارشنبه ۱۲ فروردین خواهد بود.

فرانک اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان به خبرنگاران در لوزان گفته است که گروه ۵+۱ پیشنهادهای مکتوب خود را بارها به گروه مذاکره‌کننده ایران ارائه داده‌اند اما دستیابی تفاهم جامع هنوز ممکن نشده است. به گفته اشتاین‌مایر، نمایندگان شش قدرت جهانی از تیم ایران خواسته‌اند که پیشنهادهای خود را در شکل یک بیانیه مکتوب که می‌تواند نسخه اولیه بیانیه مشترک باشد به جلسه امشب بیاورند و  و ایده‌های جدید خود را برای پیدا کردن راه‌حل ارائه دهند.

۲۱:۱۰ – به جلو پیش می‌رویم – علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در لوزان گفت که پشرفت گروه مذاکره‌کننده کند است. او گفته است: «عقب نمی‌رویم رو به جلو حرکت می‌کنیم.» در پاسخ به این سوال که آیا پیشرفت‌ها کنده است؟ او پاسخ داد: «بله».

۲۰:۴۵ – جان کری تا پنجشنبه خواهد ماند – ماری هارت معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفته است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، تا پنجشنبه ۱۳ فروردین ماه در لوزان خواهد ماند و به مذاکرات ادامه خواهد داد. او گفته است که وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا حداقل تا پنجشنبه صبح به مذاکره با ایران ادامه خواهد داد.

جان کری از پنجره اتاقش به بیرون نگاه می‌کند.

جان کری از پنجره اتاقش به بیرون نگاه می‌کند.

۲۰:۰۰ – دیدار خیلی کوتاه جان کری و محمدجواد ظریف.

۱۹:۳۰ – «غربی‌ها اراده سیاسی ندارند» – محمدجواد ظریف گفت: «پیشرفت مذاکرات بستگی به اراده سیاسی دارد. اراده سیاسی طرف مقابل همیشه مشکل داشته است.»

وزیر امور خارجه ایران که برای استراحت و پیاده‌روی به جمع خبرنگاران در حیاط هتل بوریواژ لوزان پیوسته بود در خصوص بازگشت سه وزیر خارجه حاضر در مذاکرات به کشور‌هایشان گفت: «برخی از مسئولان غربی و وزرای امور خارجه نیاز داشتند برای مسائل داخلی که داشتند به کشورهای خود بازگردند. در صورتی که نیاز باشد وزرا باز می‌گردند.» ظریف تاکید کرده است که همه گروه‌ها در سطح مدیران سیاسی و معاونان وزرا حضور دارند و گویا این میزان از مشارکت در حال حاضر کافی است.

محمدجواد ظریف: «پیشرفت مذاکرات بستگی به اراده سیاسی دارد. اراده سیاسی طرف مقابل همیشه مشکل داشته است.»

محمدجواد ظریف: «پیشرفت مذاکرات بستگی به اراده سیاسی دارد. اراده سیاسی طرف مقابل همیشه مشکل داشته است.»

ظریف در پاسخ به این سئوال در مورد «پیشرفت‌ها» گفت: «کار‌ها به این دلیل که به جزئیات راه حل‌ها رسیده بسیار دشوار است. امیدواریم پیشرفتی حاصل شود.»

وزیر خارجه ایران گفت: «هنوز مذاکرات ما ادامه دارد، گفت‌وگو‌ها بین تمام هیأت‌ها ادامه دارد. الان همزمان بین چندین هیأت باید گفت‌وگو‌ها صورت گیرد. در حال حاضر مذاکرات بین دو هیأت در جریان نیست، بلکه چندین هیأت با نگرانی‌ها، دیدگاه‌ها و شاید گرایش‌های مختلف هم از نظر حقوقی و هم سیاسی با هم در حال مذاکره هستند. به همین دلیل است که کار‌ها مقداری پیچیده‌تر است.»

۱۹:۲۵ – وزیر خارجه آلمان در لوزان گفت است که مذاکرات در طول شب نیز ادامه خواهد داشت و پیشنهادات تازه‌تری بررسی می‌شوند: «دقت مهم‌تر از سرعت است. به نظر من هنوز موفقیت در مذاکرات امکان‌پذیر است.»

۱۹:۲۰ – تعهد ملموسی از ایران دریافت نکرده‌ایم؛ اما میز مذاکره را ترک نمی‌کنیم – جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که وزارت خارجه آمریکا همچنان مذاکرات را ادامه خواهد داد. ارنست می‌گوید: «مذاکرات همچنان سازنده است اما هنوز تعهد ملموسی از ایران دریافت نکرده‌ایم.» سخنگوی کاخ سفید تایید کرده که آمریکا هنوز به مرحله‌ای نرسیده‌ که گزینه خروج از گفت‌و‌گو‌ها را بررسی کند. پیش از این سناتور ایالت آرکانزاس، تام کاتن از آمریکا خواسته بود که میز مذاکرات را ترک کند.

سخنگوی بارک اوباما وضعیت را «بسیار پیچیده» توصیف می‌کند و می‌گوید که آمریکا به صورت خودسرانه مذاکرات را پایان نخواهد داد اما اگر چنانچه ارزیابی‌های تیم مذاکره‌کننده آمریکا نشان دهد که مذاکرات دیگر سازنده نیست، این تیم آماده است که میز مذاکره را ترک کند.

۱۸:۱۵ – «آمریکا باید میز مذاکره را ترک کند» – شبکه «فاکس نیوز» که از خبرگزاری‌های محافظه‌کار در ایالات متحده آمریکاست تمام روز چهارشنبه خبرهایی مبنی بر شکست مذاکرات را منتشر کرده است. در آخرین تحولات خبری این شبکه خبری با سناتور تام برایانت کاتن از حزب جمهوری‌خواه صحبت کرده که او گفته است: آمریکا باید میز مذاکرات را ترک کند.

این نماینده مردم ایالات آرکانزاس نگران است که اگر نمایندگان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا مذاکرات را بیش از این تمدید کنند، قدرت خود را در معامله کردن از دست بدهند و ناچار شوند به ایران امتیاز‌های بیشتری بدهند: «آن‌ها باید این عاملیت را داشته باشند که بخواهند میز مذاکره را به عنوان اهرم فشاری بر ایران ترک کنند. و اینکه نمایندگان آمریکا حاضر نیستند این کار را کنند، اینکه هنوز در سوئیس هستند و مذاکره می‌کنند حتی با اینکه سه نفر از متحدان ما در این مذاکرات میز مذاکره را ترک کرده‌اند، یعنی ایران دارد امتیاز‌های خطرناکی از غرب می‌گیرد.»

سناتور کاتن، جوان‌ترین عضو مجلس نمایندگان آمریکاست و از منتقدان مذاکره با ایران بوده است.

۱۸:۰۵ – «معامله خوب» – فدریکا موگرینی، رئیس بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حساب توئیتر خود نوشت: «به سختی تلاش داریم تا معامله خوبی را نهایی کنیم.»

۱۷:۰۰ – فابیوس ممکن است برگردد – یک دیپلمات اروپایی در گفت‌و‌گو با تسنیم گفته است که بازگشت فابیوس به لوزان بستگی به روند مذاکرات هسته‌ای دارد. این دیپلمات اروپایی گفته است: «آمدن فابیوس بستگی به روند مذاکرات دارد و وی در صورت نیاز یا پیشرفت خواهد آمد.»

۱۶:۰۰ – امکان تمدید مجدد ۲۴ ساعته – شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس به نقل از یکی از مقامات اروپایی حاضر در مذاکرات می‌گوید که ممکن است مذاکرات هسته‌ای جاری میان ایران و گروه ۱+۵ به مدت ۲۴ یا ۴۸ ساعت تمدید شود. یک مقام چینی حاضر در مذاکرات هم به خبرنگاران در لوزان گفت که مذاکرات ممکن است تا فردا ادامه یابد. وزرای خارجه چین، فرانسه و روسیه شهر لوزان را به مقصد پایتخت‌هایشان ترک کرده اما گفته‌اند معاون‌های آن‌ها به‌جای آن‌ها در ادامه مذاکرات خواهند ماند.

۱۵:۳۰- جلسه صالحی و وزیر انرژی آمریکا – در آخرین تلاش‌های برای به نتیجه‌ رساندن مذاکرات لوزان، علی اکبر صالحی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال مذاکره با ارنست مونیز، همتای آمریکایی خود است.این نشست همزمان با نشست طولانی ظریف و کری انجام می شود. ظریف و کری از سه ساعت پیش جلسه خود را آغاز کرده بودند.

۱۵:۲۰ – رئیس کنگره آمریکا در اسرائیل – جان بینر در اورشلیم گفته: «اولین کار ما پس از دو هفته تعطیلی کنگره بررسی وضعیت تحریم های ایران است». او در ادامه ضمن با نتاینیاهو همدلی گفت که در صورت شکست مذاکرات، کنگره تحریم‌های بیشتری اعمال خواهد کرد.

۱۴:۵۵ – برای توافق باید «همه مسائل» حل شود – آنگلا مرکل: زمانی به توافق می‌رسیم که تمام مسائل حل شود، در غیر اینصورت هیچ توافقی نخواهد بود.

۱۴:۴۸ – خستگی مذاکره‌کنندگان – آسوشیتدپرس لحظاتی پیش گزارش داد که مذاکره‌کنندگان در لوزان به علت جو پر آشوب، پر از تفرقه و نظرات متناقض خسته شده‌اند. همزمان خبرگزاری فرانسه به نقل از مذاکره‌کنندگان ایرانی گفته «مشکلات» هنوز پا برجاست.

بنابر این گزارش پیام‌های متناقض بازیگران مذاکرات نشان می‌دهد، مذاکرات بسیار پیچیده است. در پی این گزارش‌ها نتانیاهو گفته اکنون زمان مناسبی است که جامعه جهانی برای دستیابی به «بهترین توافق» اصرار کند.  نتانیاهو گفته «توافق بهتر یعنی تضعیف زیر ساخت‌های ایران.»

گزینه‌های فعلی برای توافق

گزارش‌ها حاکی از آن است که اصلی‌ترین مسائل هسته‌ای ایران به سه ماه آینده موکول خواهد شد. و در این مرحله همه چیز تنها به یک توافق سیاسی محدود می‌شود.
منابع نزدیک به مذاکرات می‌گویند توافق فعلی، طرحی کلی است که هیچ یک از نگرانی‌های کنگره، اسرائیل، تندروهای ایران و کشورهای عربی در آن لحاظ نشده است.
توافقی که امروز چهارشنبه (یک روز پس از ضرب‌الاجل) اعلام خواهد شد، به احتمال زیاد تنها رئوس کلی و موارد قابل توجه را شامل می‌شود. هدف از این پیمان سیاسی، تعریف عناصر اصلی است که در توافقنامه احتمالی ماه ژوئن منتشر می‌شود.
گفته می‌شود که پیش‌نویس دو یا سه صفحه‌ای این پیمان سیاسی به بحث گذاشته شده است.

موارداختلاف

مسائل عمده مذاکره‌کنندگان، نحوه لغو تحریم‌ها و همچنین چگونگی اعمال محدودیت بر برنامه تحقیق و توسعه برنامه فناوری‌های هسته‌ای ایران و مسئله رسیدگی به نسل جدید سانتریفیوژهاست.
با این حال موضوع عمده دیگری که باقی می‌ماند انتقال ذخایر سوخت هسته‌ای از ایران است. موضوعی که تهران هنوز زیر بار آن نمی‌رود.

  گزارش تحلیلی رویترز – خبرگزاری رویترز در مطلبی تحلیلی نوشته: «هر توافقی با ایران چه در این هفته و چه در ضرب الاجل نهایی در ژوئن تنها با وفاداری ایران میسر می‌شود. اما در صورت شکست مذاکرات یا پیمان شکنی ایران چه خواهد شد؟ گزینه های امریکا در برابر این عمل چیست؟ خوب می‌دانیم که مقامات آمریکا نه می‌توانند و نه می‌خواهند ایران را با پیونگ یانگ یکی کنند.
اما آیا می توان ایران را چین در فواصل ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۰ مقایسه کرد. چین آن سال‌ها موی دماغ امریکا بود. آمریکا چین را توتالیتاریستی و با جاه‌طلبی‌های هژمونیکش در آسیا، «خطر زرد» برای جهان می‌دانست.»

رایزنی درونی تیم مذاکره‌کننده ایران

۱۴:۳۰ – بازگشت وزیر خارجه فرانسه به پاریس – لوران فابیوس که به پاریس بازگشته، در آخرین صحبت‌های خود درباره علت بازگشتش گفت به اندازه کافی برای رسیدن به یک «توافق فوری» پیشرقت نداشته‌ایم.

۱۴:۰۰ – توئیتر ظریف – «در مذاکرات هر دو طرف باید از خود انعطاف نشان دهند. ما آماده رسیدن به توافقی خوب هستیم و همچنین در انتظار آمادگی همتایان خود.»

۱۳:۵۵ – موضع آلمان و فرانسه هماهنگ شده – لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفته که قبل از ترک مذاکرت مواضع خود را با اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان یکی کرده است.

۱۳:۴۸ – نتانیاهو در گفت‌وگو با رئیس کنگره آمریکا – نخست وزیر اسرائیل: «توافق بهتر یعنی تضعیف زیر ساخت‌های ایران.»

۱۳:۳۱ – بن‌بست در جزئیات – با وجود پیشرفت‌‌های کنونی، مذاکرات هسته‌ای در جزئیات به بن بست رسیده است.
به گزارش رویترز به دلیل پافشاری ایران بر لغو یکباره تحریم‌ها و پیگیری تحقیقات هسته‌ای، مذاکرات در جزئیات به بن‌بست رسیده است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، یکشنبه ۲۹ مارس، چارچوب توافقنامه هسته ای با ایران را محکوم کرد و گفت:«این توافق بدتر از آن چیزی است که کشورش از آن می ترسید.»
آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران نیز پیش از این خواهان لغو یکباره تحریم‌ها شده بود.

سناتور جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز اول آوریل به اتاقش رفته تا در هیاهو مذاکرات امروز، چند دقیقه استراحت کند. (تصویر از رویترز)

سناتور جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز اول آوریل به اتاقش رفته تا در هیاهو مذاکرات امروز، چند دقیقه استراحت کند. (تصویر از رویترز)

۱۲:۵۶: – تلاش از شکست مذاکرات – آسوشیتدپرس گزارش داد که طرفین در تلاش برای جلوگیری از شکست مذاکرات هستند. با این حال روند کاهش قیمت نفت به دلیل خوش‌بینی به مذاکرات ادامه دارد. امروز نیز قیمت نفت ۳۱ سنت کاهش یافت.

۱۲:۴۵- سفر رئیس کنگره آمریکا به اسرائیل – جان بینر رئیس کنگره به اسرائیل سفر کرد. هم اینک نشست مشترکی میان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و جان بینر رئیس کنگره امریکا در بیت المقدس در حال برگزاری است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل امروز گفت: جهان باید به «توافق بهتری» با ایران دست یابد. توافقی که منجر به تغییر رفتار تهران شود.

۱۲:۴۰- آلمان می‌گوید توافق امکان‌پذیر است – وزیر امور خارجه آلمان، فرانک والتر اشتان‌مایر گفته پیشرفت مشهود است. بر سر هیچ مسئله‌ای توافق نشده با این حال اراده قوی در طرفین وجود دارد که توافق را امکان پذیر می سازد.

۱۲:۳۰ – آغاز گفت‌وگوی دوجانبه کری و ظریف – پس از دو ساعت از نشست مشترک ایران و ۱+۵ این دور از مذاکره متوقف شد و به صورت دو جانبه میان ظریف و کری ادامه پیدا کرد.

۱۲:۱۶- پیشرفت مذاکرات در مسئله تحریم‌ها – معاون وزارت‌ خارجه ایران، عباس عراقچی: «در پایان امروز توافق نخواهیم داشت و احتمالا یک بیانیه مشترک مطبوعاتی اعلام می‌شود و کلیتی از پیشرفت‌ها اعلام خواهد شد. در مسئله برداشتن تحریم‌ها پیشرفت داشته‌ایم ولی هنوز این مسئله برطرف نشده است.»

عراقچی همچنین گفته هنوز یکی دو مسئله حل نشده باقی مانده است که بدون آنها توافقی صورت نمی‌گیرد. عراقچی در مورد اختلاف طرفین بر سر تحقیق و توسعه گفته: «برنامه هسته‌ای ما در مورد سانتریفیوژهای پیشرفته باید ادامه پیدا کند.»
طرف ایرانی اعلام کرده خارج شدن بعضی وزرای خارجه به معنی توقف مذاکرات نیست.

جلسه شورای امنیت ملی آمریکا؛ اوباما از طریق ویدئو کنفرانس در جریان آخرین تحولات لوزان قرار می‌گیرد

 

۱۱:۵۵ ـ آغاز جلسه وزرای خارجه – نشست وزیران خارجه ایران و کشورهای ۱+۵ دقایقی پیش آغاز شد.

۱۱:۳۰ ـ «مسائل اصلی مورد اختلاف به بعد موکول می‌شود» ـ گزارشگر شبکه سی‌ان‌ان از محل مذاکرات لوزان می‌گوید مسائل اصلی مورد اختلاف همچنان به قوت خود باقی است و بیانیه‌ای که قرار است تهیه شود احتمالاً حاوی مسائل کلی خواهد بود و حل مسائل اصلی به سه ماه بعد موکول می‌شود. او می‌افزاید یکی از این مسائل انتقال ذخایر اورانیوم ایران به خارج از کشور برای فراوری است.

۱۱:۱۱: – سه وزیر خارجه لوزان را ترک کردند – خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که سه تن از وزرای امور خارجه مذاکرات لوزان را ترک کرده‌اند. وزرای خارجه چین، فرانسه و روسیه گفته‌اند که چشم‌انداز مذاکرات هنوز نامشخص است. لوران فابیوس گفته در صورت مفید بودن مذاکرات باز خواهد گشت.

در حال حاضر جان کری وزیر امور خارجه امریکا، با همتایان بریتانیایی و آلمانی خود در حال بحث بر سر جزئیات احتمالی چارچوب یک توافق‌اند.

۱۰:۱۰ ـ احتمال ادامه مذاکرات حتی تا شب ـ یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به واحد مرکزی خبر در ایران گفته ممکن است جلسات امروز تا عصر و حتی شب ادامه داشته باشد.

۱۰:۰۰ ـ «خروج ایران از انزوای سیاسی به سود همه است» ـ آلن ژوپه، وزیر امور خارجه پیشین فرانسه در گفت‌وگو با رادیو «اُروپ۱» فرانسه گفته است: «برای همه ما مفید است که ایران از انزوای جهانی خارج شود.» به‌گفته ژوپه، باید با ایران گفت‌وگو کرد اما توافق هسته‌ای می‌بایست این تضمین را بدهد که ایران به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا نمی‌کند. او همچنین گفته است در عرصه جهانی بحران سوریه بدون شرکت ایران در مذاکرات حل نخواهد شد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه لوزان را ترک کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه لوزان را ترک کرد.

۹:۳۰ ـ آغاز مذاکرات چهارشنبه ـ علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا از نیم ساعت پیش گفت‌وگوهای خود را آغاز کردند. از سوی دیگر کارشناسان و معاونان کشورهای گروه ۱+۵ و ایران نیز هم‌زمان به مذاکره می‌پردازند.

۰۹:۱۰ ـ خوش‌بینی چین ـ چین هم مثل ایران و روسیه نسبت به مذاکرات ابراز خوش‌بینی کرد. وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفته است مذاکرات «پیشرفت‌های قابل توجهی» داشته است.

۰۸:۵۰ – تکذیب مهلت غرب به ایران برای مذاکره – ایرنا نوشته است که یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران خبر رسانه‌های غربی مبنی بر دادن ضرب الاجل به ایران برای پایان یافتن مذاکرات را تکذیب کرد. رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشته بود به ایران گفته شده که تا صبح وقت دارید تصمیم خود را بگیرید در غیر این صورت ادامه مذاکره فایده‌ای ندارد.

۸:۴۰ ـ ۱۷ ساعت ماراتن مذاکرات ـ گاردین نوشته است پس از ۱۷ ساعت ماراتن مذاکرات، وزیران خارجه نیمه‌شب گفت‌وگوهای خود را متوقف کرده و توافق کردند ساعت هشت صبح چهارشنبه نشست دیگری داشته باشند. در این روز تدوین پیش‌نویس مورد قبول ایران و شش کشور مذاکره‌کننده صورت می‌گیرد. گاردین افزوده است که روز سه‌شنبه دیپلمات‌ها ابتدا از برخی پیشرفت‌ها می‌گفتند اما در ادامه پاره‌ای از مسایل اساسی این روند را متوقف کرد.

Nuclear-Talks-Lausanne

۰۷:۵۰ ـ  گزارش جان کری به اوباما ـ شبکه خبری بی‌بی‌سی نوشته است جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و هیأت همراه او در مذاکرات، از طریق ویدئوکنفرانس، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و گروه امنیت ملی او را در جریان روند مذاکرات لوزان قرار داد. صبح چهارشنبه قرار است ابتدا هیأت‌های مذاکره‌کننده، نشست‌های کارشناسی خود را آغاز کنند.

۰۷:۰۰ ـ  خوش‌بینی ایران و روسیه، تردید آمریکا ـ محمدجواد ظریف شب گذشته پیشرفت در مذاکرات را «بسیار خوب» توصیف کرد و گفت: «راه حل اکثر موضوعات کاملاً مشخص شده و بعد از فردا – چهارشنبه – باید نگارش شروع شود.» سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز به مذاکرات خوش‌بین است او گفت: «ایران با قدرت‌های جهانی در تمامی موارد اشتراک نظر دارد.»

لاوروف توافق در ساعات آینده  یا در روز آینده به ثمر خواهد نشست. اما در سوی دیگر یک دیپلمات آمریکایی که در مذاکرات لوزان شرکت دارد و نخواست نامش منتشر شود، گفته است گزارش‌ها درباره توافق اساسی «واقعیت ندارد».

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه لوزان ـ مذاکرات سه‌شنبه ۱۱ فروردین

گزارش تصویری از چهارشنبه اول آوریل در لوزان:

Previous Image
Next Image

info heading

info content

Share