Share

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود درباره اعدام در کشورهای جهان گفته است که صدور حکم اعدام در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال قبل از آن بیشتر اما اجرای حکم اعدام‌ها کمتر شده است. در این گزارش به دلیل پنهان‌کاری دولت چین آمار اعدام‌ها در این کشور ذکر نشده اما گفته شده بیشتر اعدام‌ها در ایران صورت گرفته است.

در سال ۲۰۱۴ تعداد اعدام‌های رسمی در ایران ۲۸۹ مورد بوده اما دست‌کم ۴۵۴ نفر دیگر نیز در ایران اعدام شده‌اند که مقامات جمهوری اسلامی آن‌ها را اعلام نکرده‌اند.

در سال ۲۰۱۴ تعداد اعدام‌های رسمی در ایران ۲۸۹ مورد بوده اما دست‌کم ۴۵۴ نفر دیگر نیز در ایران اعدام شده‌اند که مقامات جمهوری اسلامی آن‌ها را اعلام نکرده‌اند.

بنا به این گزارش در سال ۲۰۱۴ تعداد اعدام‌های رسمی در ایران ۲۸۹ مورد بوده اما دست‌کم ۴۵۴ نفر دیگر نیز در ایران اعدام شده‌اند که مقامات جمهوری اسلامی آن‌ها را اعلام نکرده‌اند.

پس از ایران، عربستان سعودی با دست‌کم ۹۰ اعدام، عراق با دست‌کم ‌۶۱ اعدام و آمریکا با ۳۵ اعدام در ردیف‌های بعدی قرار دارند.

عفو بین‌الملل در گزارش امسال خود گفته است به‌دلیل پنهان‌کاری‌های دولت چین درباره اعدام‌های صورت‌گرفته در این کشور حتی نمی‌تواند تعداد اعدام‌ها در این کشور را تخمین بزند.

در این گزارش اما آمده است: «چین باز هم بیشترین اعدام‌ها را نسبت به مجموعه اعدام‌ها در دیگر کشورهای جهان داشته است.» این به معنای آن است که در جهان دست‌کم یک هزار و ۲۰۰ نفر اعدام شده‌اند.

در گزارش عفو بین‌الملل کل اعدام‌های صورت گرفته در جهان بدون در نظر گرفتن چین، دست‌کم ۶۰۷ مورد ذکر شده که در مقایسه با سال ۲۰۱۳ که تعداد اعدام‌ها ۷۷۸ مورد بوده کاهش ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد.

دست‌کم دو هزار و ۴۶۶ نفر نیز به مرگ محکوم شده‌اند که این رقم در سال قبل از آن یک هزار و ۹۲۵ نفر بوده است.

عفو بین‌الملل گفته است: «دولت‌ها با اجرای حکم اعدام می‌خواهند با جرایم مبارزه کنند اما خود را گول می‌زنند» چرا که «هیچ مدرکی وجود ندارد که مجازات اعدام بیش از دیگر مجازات‌ها مانع از اشاعه جرم می‌شود.»

به‌گفته این سازمان مدافع حقوق بشر در ایران و عراق به بهانه مبارزه با تروریسم برخی اعدام‌ها صورت می‌گیرد اما به‌ویژه با توجه به خشونت‌هایی که گروه «دولت اسلامی» (داعش) انجام می‌دهد، «شرم آور است که برخی از کشورها مجازات اعدام را به عنوان ابزاری علیه تروریسم توجیه می‌کنند.»

نکته مثبت در گزارش سالانه عفو بین‌الملل این است که در ۲۰ سال اخیر تعداد کشورهایی که در آن‌‌ها اعدام اجرا می‌شود از ۴۱ کشور به ۲۲ کاهش یافته است. تعداد حکم اعدام و اجرای آن در آمریکا و آفریقا از سال‌ها پیش رو به کاهش است. برای نمونه سال گذشته در ماداگاسکار حکم اعدام از قانون جزایی این کشور کنار گذاشته شد.

Share