Share

هشتمین روز مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ سرانجام منجر به صدور بیانیه مشترک طرفین شد. در ساعت ۱۷ روز پنج‌شنبه به وقت لوزان اعلام شد که ایران و گروه ۵+۱ بر سر چارچوب کلی تفاهم‌نامه‌ای توافق کرده‌اند.

SWITZERLAND-IRAN-US-NUCLEAR-TALKS

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه لوزان ـ مذاکرات روز چهارشنبه ۱۲ فروردین
بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه لوزان ـ مذاکرات سه‌شنبه ۱۱ فروردین

 گزارش لحظه به لحظه پنج‌شنبه ۱۳ فروردین… به وقت لوزان

متنی که وزارت خارجه ایالات متحده منتشر کرده است به این مفاد اشاره می‌کند:

راکتور هسته‌ای آب‌سنگین در اراک بازسازی خواهد شد به شکلی که نتواند پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی تولید کند. به عبارتی در هیچ یک از مراکز هسته‌ای ایران پلوتونیوم که به عنوان سوخت هسته‌ای مصرف داشته باشد، تولید نخواهد شد.

تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا که پس از آغاز برنامه هسته‌ای علیه ایران تصویب شده‌اند، به‌صورت مشروط لغو می‌شوند. شرط این است که ایران به شرایط توافق‌نامه‌ای که در ژوئن امضاء می‌شود، وفادار بماند.

تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد لغو می‌شود به‌شرط تصویب تنها یک قطعنامه که شروط باز تصویب این تحریم‌ها اگر چنانچه ایران از تعهداتش تخطی کند، تضمین می‌کند. این قطعنامه هنوز تصویب نشده اما رایزنی‌ها برای تصویب آن تا ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن انجام خواهد شد.

ایران همچنین متعهد شده است که بازرسی‌های سرزده بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به صورت داوطلبانه بپذیرد.  ایران متعهد شده که پروتکل الحاقی را به طور داوطلبانه و به شکل موقت اجرا کند.

خلاصه‌ای از متن بیانیه مشترک ایران و گروه ۱+۵

ظریف: از همه نمایندگان به خاطر تلاش‌های ایشان تقدیر می‌کنم. اکنون می‌توانیم نگارش متن نهایی را شروع کنیم؛ همچنان که ایران برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود را دنبال می‌کند. میزان ذخایر ایران برای دوره‌های مشخص محدود خواهد شد. نطنز تنها مرکز هسته‌ای در ایران خواهد بود. فردو از یک سایت غنی‌سازی به یک مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری تبدیل خواهد شد. مواد شکاف‌پذیر در فردو نخواهد بود. پلوتونیوم با قابلیت تبدیل شدن به سلاح هسته در اراک تولید نخواهد شد.

ایران داوطلبانه به پروتکل الحاقی پیوست. این پروتکل الحاقی به بازرسان  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی سرزده می‌دهد.

ایران در همکاری‌های بین‌المللی در زمینه انرژی هسته‌ای صلح آمیز شرکت خواهد کرد. همکاری در زمینه ایمنی هسته‌ای اتفاق خواهد افتاد. اتحادیه اروپا تحریم‌های اقتصادی را که مرتبط با فعالیت هسته‌ای ایران است، پایان خواهد داد. ایالات متحده آمریکا هم تحریم‌های اقتصادی علیه ایران مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را لغو می‌کند (با شروطی). یک قطعنامه جدید شورای امنیت نوشته خواهد شد که در آن تمامی شش قطعنامه قبلی این شورا علیه ایران با شروط لغو خواهد شد.

۱۹:۴۳ – آغاز قرائت متن مشترک بیانیه … متن آن به زودی در رادیو زمانه.

۱۹:۳۰ – خبرگزاری های ایران مشغول مخابره مفاد تفاهم‌نامه هستند:

CBmpos1VEAA8vwr

 

۱۹:۱۰ – تا دانشگاه لوزان نیم ساعت راه است. وزرای خارجه و مقامات ۱+۵ به همراه فدریکا موگرینی، رئیس بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا هتل بو ریواژ را ترک کردند و به سمت سالن مرکز رولس دانشگاه لوزان رفتند.

۱۹:۰۰ – آماده نوشتن پیش‌نویس – محمدجواد ظریف در حساب توئیتر خود نوشت: همه راه حل‌ها را یافته‌ایم و آماده هستیم که بلافاصله  پیش‌نویس توافق نامه را بنویسیم.

Zarif Good News Nuke Nuclear

۱۸:۵۷ – خبرهای خوب – فدریکا موگرینی، رئیس بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتر نوشت در راه هستم با خبرهای خوب.

mogherini good news

۱۸:۵۶ – زنده تماشا کنید – وزیر امور خارجه آمریکا جان کری اعلام کرد که کنفرانس خبری را می‌توانید به صورت زنده از وب‌سایت وزارت خارجه تماشا کنید.

۱۸:۴۵ – بیانیه مشترک به دو زبان انگلیسی و فارسی ساعت ۱۹ – فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است بیانیه مشترک را به زبان انگلیسی برای خبرنگاران بخواند. همین بیانیه به زبان فارسی توسط محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران خوانده خواهد شد. جان کری سپس کنفرانس خبری‌ای خواهد داشت و پرسش‌های خبرنگاران پاسخ خواهد داد.

رویترز اعلام کرده است که «تفاهم نامه» مشترک به «پیشرفت‌ها» در مذاکرات اشاره خواهد کرد؛ به اینکه چارچوب کلی تفاهم مشخص شده و جزئیات تا پایان ژوئن مشخص خواهد شد. به گزارش رویترز بیانیه مشترک خواهد گفت که مذاکرات ادامه خواهد یافت. یک مقام مذاکره‌کننده ایران به رویترز گفته است: «این تنها یک بیانیه خواهد بود.»

اعلام «پیشرفت» در مذاکرات برای تیم مذاکره‌کننده آمریکا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آن‌ها ضرب‌الاجل ۳۱ مارس را انتخاب کرده بودند که در این مرحله بتوانند به نمایندگان کنگره آمریکا ثابت کنند که مذاکرات یک موفقیت و پیروزی برای کابینه اوباما بوده است. اعلام این پیشرفت به جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، کمک خواهد کرد که بتواند نمایندگان کنگره را با مذاکرات گروه ۵+۱ و ایران همراه کند.

۱۷:۵۵ –  چرا کنفرانس خبری در هتل نیست؟ – هتل «بو ریواژ» لوزان که در هشت روز گذشته مقر مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ بوده است به دلیل پیشینه آن در تاریخ استعمار، مکان مناسبی برای امضای تفاهم‌نامه یا اعلام توافق نخواهد بود. این هتل جایی است که تصمیم تاریخ فروپاشی امپراتوری عثمانی در آن گفته شد و قدرت‌های استعماری جهان، پایان امپراتوری عثمانی را اینجا رقم زدند.

به همین دلیل تیم مذاکره‌کننده ایران خواسته بود که هر نوع توافق‌نامه در صورت امضاء در مقر سازمان ملل متحد در ژنو امضاء شود. اما برنامه‌ریزی برای چنین درخواستی چندین روز مجزا زمان می‌برد؛ باید مقری برای خبرنگار‌ها مشخص شود، همه آن‌ها از بازرسی بگذرند و وارد سازمان ملل متحد شود.

به دلیل عملی نبودن این تصمیم، «مرکز رولکس» در دانشگاه لوزان به عنوان محل نهایی اعلام نتایج این دور از مذاکرات انتخاب شده است. خبرنگاران توسط اتوبوس‌ها به این مقر در حال منتقل شدن هستند.

کنفرانس خبری قرار است ساعت ۱۹ به وقت محلی آغاز شود.

مرکزی در دانشگاه لوزان برای کنفرانس خبری آماده می‌شود.

مرکزی در دانشگاه لوزان برای کنفرانس خبری آماده می‌شود.

۱۷:۳۱ – خبرنگاران با اتوبوس به کنفرانس خبری منتقل می‌شوند –  خبرنگاران را سوار اتوبوس کرده‌اند که به برنامه کنفرانس خبری در دانشگاه لوزان ببرند. برخی از گزارش ها حاکی است که کنفرانس خبری در «مرکز رولکس» دانشگاه لوزان برگزار خواهد شد. همه خبرنگاران در ورود به این مرکز باید از بخش بازرسی امنیتی گذر کنند و این حدود دو- سه ساعت طول خواهد کشید. در این مدت، وزرای خارجه گروه ۱+۵، ایران و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آخرین جلسه خود را در این دور از مذاکرات خواهند داشت.

۱۷:۲۵ – کنفرانس خبری ایران و گروه ۱+۵ قرار است در دانشگاه لوزان برقرار شود. پیش از این، تیم مذاکره‌کننده ایران گفته بود که برای امضای توافق‌نامه به مقر سازمان ملل در ژنو خواهد رفت. با توجه به اینکه نتیجه مذاکرات قرار است تنها توافق بر سر «تفاهم‌نامه» باشد، دانشگاه لوزان به عنوان محل کنفرانس خبری انتخاب شده است.

۱۷:۲۰ –  کنفرانس خبری به زودی – رئیس بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که به زودی کنفرانس خبری برای اعلام نتیجه مذاکرات برگزار می‌شود.

۱۷:۰۰ –  توافق به‌دست آمده اما ایرانی‌ها نمی‌خواهند علنی کنند – به گزارش «واشنگتن پست» مقامات غربی می‌گویند ایران و آمریکا بر سر چارچوب کلی تفاهم‌نامه‌ای توافق کرده‌اند. دو مقام غربی که نخواستند نامشان برده شود گفته‌اند که طرح کلی یک «تفاهم‌نامه» در حال تدوین است. مقامات رسمی به آسوشیتدپرس گفته‌اند در روز جمعه برای تدوین یک بیانیه کلی و تنظیم اسناد الحاقی مربوط به آن کار خواهند کرد.

به گفته «واشنگتن پست» مقامات ایرانی مخالف عمومی و علنی کردن این توافق‌نامه هستند.

براثر فشار مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، کابینه اوباما و گروه مذاکره‌کننده وزارت خارجه آمریکا مایل است که این تفاهم‌نامه به طور کامل علنی شود. اما طرف ایرانی تنها حاضر به علنی کردن حداقلی آن است.

کاملیا انتخابی فرد در مقاله خود برای «الاهرام» از قول مقامات حاضر در لوزان نوشته است که آمریکایی‌ها مایل هستند که از نتیجه این توافق به عنوان یک «پیروزی» برای دولت اوباما صحبت کنند و از آن برداشت تبلیغاتی کنند. اما مقامات ایرانی به دلیل مشکلات داخلی و مخالفت‌های محافظه‌کاران ایران با روند مذاکرات مایلند که توافق‌نامه به هیچ وجه علنی نشود.

۱۶:۱۰ – خوشبینی وزیر خارجه روسیه به مذاکرات –  لاوروف گفته دو طرف بسیار به یکدیگر نزدیک شده اند. سرگئی لاوروف در ادامه گفته: «تنها چند قدم کوچک برا ی رسیدن به توافق مانده و درحال حاضر برسر مسائل بسیاری توافق شده است. لاوروف سه شنبه شب مذاکرات را ترک کرده است.

۱۶:۱۰ – نشست وزرای خارجه ایران و آمریکا – جلسه مشترک جان کری و ظریف آغاز شد.

۱۴:۵۰ – واکنش اعضای کنگره آمریکا و مجلس ایران – خبرگزاری فارس گزارش داد که احمد توکلی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران گفته تمام توافقات الزام‌آور بین المللی باید به تصویب مجلس برسد.

سناتورجمهوری‌خواه جان مک‌کین و لیندزی گراهام در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: «هر امیدی برای امضای توافقی با ایران که منجر به رها کردن ایران از خشونت و ترور و تسلط منطقه‌ای آن‌ها شود، توهمی بیش نیست.» آنها در این بیانیه به صراحت نوشتند که این مذاکرات به خوبی به پایان نمی‌رسد.

به گفته سناتور جان مک‌کین ایران ظرفیت‌های خود را برای رسیدن به سلاح اتمی حفظ خواهد کرد. همزمان دیپلمات دیگری نیز به آسوشیتدپرس خبرداد که به طور واضحی مذاکرات خوب پیش نمی‌رود.

۱۴:۴۰ ـ  اسرائیل: گزینه نظامی در مورد ایران روی میز است ـ خبرگزاری فرانسه نوشته است، در حالی که مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ در لوزان ادامه دارد، یووال استاینیتز، وزیر اطلاعات اسرائیل روز پنج‌شنبه در مورد احتمال تهدید هسته‌ای ایران علیه اسرائیل گفت کشورش در عرصه‌های دیپلماتیک و اطلاعاتی واکنش نشان خواهد داد. او در همین حال افزود: «[اما] اگر انتخاب دیگری نداشتیم گزینه نظامی روی میز است.» یووال استاینیتز در مورد مخالفت آمریکا با چنین اقدامی، به عملیات نظامی در ۷ ژوئن ۱۹۸۱ میلادی و در جریان جنگ ایران و عراق اشاره کرد که توسط نیروی هوایی اسرائیل علیه تأسیسات اتمی عراق به نام «اوسیراک» صورت گرفت. او گفت: «این عملیات نیز با توافق آمریکا اجرا نشد.» استاینیتز همچنین گفت: «نخست‌وزیر (بنیامین نتانیاهو) به روشنی گفت که اسرائیل اجازه نخواهد داد که ایران به قدرت هسته‌ای تبدیل شود.»

۱۴:۱۵ ـ  امیدواری ظریف به صدور بیانیه مشترک ـ ظریف گفته است در حال حاضر امید زیادی برای رسیدن به راه‌حل‌های مشترک وجود دارد. او افزوده است: «انتظار رسیدن به توافقی جامع در این دور نیست، نتیجه مذاکرات به ماه ژوئن موکول خواهد شد. ظریف گفت: «اگر همه چیز به خوبی پیش برود امیدواریم امشب بیانیه‌ای علنی و مشترک ارائه دهیم.»

همزمان وزیر خارجه ایران در پاسخ به تمدید مذاکرات به خبرگزاری ایرانا گفته «انشاالله فردا تهران هستیم.» اگرچه او تأکید کرده که هنوز بیانیه‌ای نوشته نشده است.

۱۴:۰۰ – مذاکرات هسته‌ای و «طلوع خورشید» ـ علی‌اکبرصالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره نتیجه مذاکرات هسته‌ای گفت: «به طلوع خورشید نزدیک هستیم.»

۱۳:۴۵ ـ پایان دیدار ظریف و موگرینی ـ دیدار محمدجواد ظریف با فدریکا موگرینی که پیش از ظهر امروز آغاز شده بود، نیم ساعت پیش پس از ۴۵ دقیقه پایان یافت. در نشست ظریف و موگرینی عباس عراقچی، مجید تخت روانچی دو تن از اعضای ارشد هیأت ایرانی و هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور داشتند. موگرینی بیانیه مشترک مطبوعاتی را آماده می‌کند. عراقچی گفته است: «امیدهایی وجود دارد».

۱۳:۲۵ – آینده نامعلوم مذاکرات –  یک مقام ارشد غربی حاضر در مذاکرات نیز که به شرط ناشناس ماندن، به آسوشیتدپرس گفت که به مذاکرات «بدبین» است. او ادامه داد:«در مسیر پرپیچ و خمی قرار داریم که آینده‌اش معلوم نیست.»

۱۳:۲۵ – هماهنگی میان رهبران ایران و آمریکا –  یک دیپلمات ارشد به شبکه خبری سی ان ان گفت:«به دلیل همگرایی سیاسی به وجود آمده میان اوباما و رهبران ایران و  همچنین منافع مشترک به وجود آمده، احتمال امضا شدن توافق زیاد است. در غیر این صورت دور به دست مخالفان و تندروها می‌افتد.»

۱۳:۰۰ – احتمال ادامه مذاکرات تا فردا – علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته مذاکرات ممکن است تا فردا ادامه یابد.

۱۲:۴۵ – تا بیانیه مشترک فاصله است – ظریف در آخرین مصاحبه خود با خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا گفت «رسیدن به هماهنگی در گروه ۱+۵ بسیار دشوار است. او اضافه کرد تا رسیدن به بیانیه مشترک فاصله داریم.»

۱۲:۴۰ – وزیر خارجه آلمان در لوزان می‌ماند – فرانک والتر اشتاین مایر سفر خود به لیتوانی و استونی را لغو کرد و در مذاکرات می ماند.

۱۱:۴۵ ـ  ظریف: بیانیه مشترک مطبوعاتی را امروز صادر می‌کنیم ـ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت راه‌حل‌ها مورد بررسی قرار گرفته و باید از امروز تا ۱۰ تیر مورد توافق نهایی قرار گیرند. او افزود هنوز توافقی در مورد راه‌حل‌ها صورت نگرفته و اعضای ۱+۵ نیز مشغول صحبت در این‌باره هستند. وزیر خارجه ایران گفت امروز بیانیه مشترک صادر می‌شود که یک بیانیه مطبوعاتی خواهد بود. او افزود صبح امروز بین گروه۱+۵ و بین اعضای طرف‌های مقابل در مورد آن صحبت خواهد شد و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آن را ارائه خواهد داد. ظریف تأکید کرد که در مورد همه مسائل هم دیدگاه‌های ایران و گروه ۱+۵ و هم دیدگاه‌های داخلی ۱+۵ تفاوت‌هایی دارند. به‌گفته ظریف اگر در تیرماه توافق نهایی حاصل شود آن توافق برای تصویب به شورای امنیت سازمان ملل خواهد رفت.

۱۱:۲۰ ـ  نوسان بین موفقیت و شکست ـ رویترز به نقل از یک دیپلمات ارشد در لوزان نوشته است چشم‌انداز برای رسیدن به توافق اولیه ولی با جزئیات است. با این حال این توافق مدام در نوسان بین موفقیت و شکست است.

۱۰:۴۵ ـ  ادامه مذاکره ظریف و کری ـ مذاکره دو جانبه ظریف و کری پس از وقفه‌ای چهار ساعته در حال ادامه است. به این نشست حسین فریدون مشاور ارشد رئیس جمهوری ایران نیز اضافه شد.

۱۰:۱۵ ـ آغاز هشتمین روز مذاکرات ـ هشتمین روز مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ با مذاکره محمدجواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه ایران و آمریکا و مقامات فنی هسته‌ای دو کشور از سر گرفته شد. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به‌نقل از منابع نزدیک به مذاکرات نوشته است احتمالاً در ساعات اولیه عصر روز پنج‌شنبه به وقت محلی مذاکرات پایان یافته و دو طرف بیانیه مشترک مطبوعاتی را اعلام خواهند کرد. به‌نوشته ایسنا گفت‌وگوها بر سر دو مورد مهم اختلافی، چگونگی لغو تحریم‌ها به‌ویژه تحریم‌های غیراقتصادی و اشاعه‌ای و نیز تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای نسل جدید با سختی و البته کندی دنبال می‌شود.

Nuclear-Talks-Lausanne-2

۱۰:۱۰ ـ  اختلاف در گروه ۱+۵ بر سر ادامه تحریم‌ها علیه ایران ـ اشپیگل آنلاین آلمان نوشته است موضوع اصلی اختلاف طرفین بر سر تحریم‌هاست. سایت مجله آلمانی اشپیگل به سه نوع تحریم آمریکا، اروپا و شورای امنیت علیه ایران اشاره کرده و گفته است هیأت نمایندگی ایران در لوزان خواهان آن است که تحریم‌های شورای امنیت فوراً لغو شوند اما آمریکا می‌خواهد پیش از آن‌که تحریم‌ها لغو شوند ایران گام‌های مشخصی بردارد. اشپیگل آنلاین همچنین نوشته است هنوز بر سر این‌که اگر ایران توافق‌نامه را نقض کند چه خواهد شد در بین کشورهای گروه ۱+۵ اختلاف نظر وجود دارد. چهار کشور غربی می‌گویند در چنین حالتی تحریم‌های شورای امنیت به‌طور خودکار اعمال شود در حالی که روسیه و چین این موضوع را رد می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند شورای امنیت پیش از آن‌که تحریم‌ها علیه ایران را ادامه دهد در این‌باره رأی‌گیری کند.

تحریم‌ها علیه ایران

Sanctions

طی ۱۲ سال گذشته مسئله تحریم‌ها همواره موضوعی مورد مناقشه بوده است. ایران بارها این تحریم‌ها را غیر انسانی و بی‌اثر خوانده بود. اما غرب تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را به معنای محروم کردن این کشور از منابع مالی برنامه هسته‌ای و زیر فشار گذاشتن صادرات نفت می‌داند؛ تحریم‌هایی که امید داشتند ایران را به تغییر رفتار در قبال برنامه هسته‌ای‌ خود وادار کند.

اکنون طی مذاکرات‌ هسته‌ای، رفع تدریجی یا یکباره این تحریم‌ها به یکی از موارد مورد اختلاف بدل شده است. اگرچه برخی تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی‌ ایران به سه دهه پیش باز می‌گردد اما تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای این کشور، فشار اقتصادی بیشتری را بر ایران تحمیل کرد.

برخی از تحریم‌های اصلی سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا در این جدول فهرست شده است.

تحریم‌های سازمان ملل

UN-Flaggeشورای امنیت سازمان ملل چهار دسته از تحریم‌ها را علیه ایران در دسامبر ۲۰۰۶، مارس ۲۰۰۷، مارس ۲۰۰۸ و ژوئن ۲۰۱۰ اعمال کرده است.

۱. اولین موارد از این تحریم‌ها شامل مواد حساس هسته‌ای است. همچنین مسدود کردن دارایی‌های افراد یا شرکت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای.

۲. ممنوعیت تسلیحات جدید و تحریم‌های مالی.

۳. در سال ۲۰۰۸ سازمان ملل تمام اشخاص و شرکت‌هایی را که ناقض تحریم‌های اعمال شده در موارد نظامی یا غیر نظامی بودند را به لیست تحریم‌های خود اضافه کرد.

۴. قطعنامه شورای امنیت در ۹ ژوئن ۲۰۱۰ به تصویب رسید. این قطعنامه خواستار اقدامات بیشتر علیه بانک‌های جدید ایرانی در خارج از کشور در صورت اتصال به برنامه‌های هسته‌ای یا موشکی مشکوک شده بود. این قطعنامه همچنین شامل تحریم کامل تسلیحاتی علیه ایران و خواستار بر پایی روند بازرسی برای حمل و نقل بارهای ایرانی است.

۵. در حال حاضر ۴۳ شخص حقیقی و ۷۸ نهاد و گروه در لیست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارند و در معرض ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی‌های جهانی خود هستند.

تحریم‌های آمریکا

USA۱.تحریم‌های اولیه پس از تسخیر سفارت آمریکا در ایران توسط دانشجویان خط امام در ۱۹۷۹.

۲.تحریم‌های تجاری که بر اساس آن محصولات ایران به جز مواد غذایی، هدایای کوچک ، مواد خام و فرش.

۳.در سال ۱۹۹۵ رئیس جمهور وقت آمریکا، بیل کلینتون ممنوعیت سرمایه‌گذاری شرکت‌های تجاری در نفت و گاز ایران را صادر کرد. در همان سال ۲۰ میلیون دلار از پول‌های بخش انرژی ایران بلوکه شد.

۴. بر اساس تحریم‌های آمریکا، آمریکایی‌ها از معامله مستقیم یا غیرمستقیم با بخش‌های نفتی، دولتی و افراد متصل به بخش نفت ایران منع شدند. این قانون، هرگونه فعالیتی از سوی آمریکایی‌ها که به تأمین مالی ایران منجر شود را نیز غیرقانونی اعلام کرد. علاوه بر این، معامله شرکت‌های آمریکایی با شرکت گاز و نفت ایران ممنوع شد.

۵. تحریم‌های ایالات متحده شرکت‌های خارجی و افرادی که در معامله با نفت وگاز ایران هستند را نیز هدف قرار داد. به جز چند کشور استثناء که واردات نفت خود از ایران را کاهش داده بودند.

۶. تحریم‌های ایالات متحده همچنین مؤسسات مالی ایرانی و سازمان های دولتی، از جمله بانک مرکزی ایران را مورد هدف خود قرار داد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شرکت ملی نفت ایران و شرکت مرتبط با این دو نهاد.

۷. دارایی های افراد حقیقی و حقوقی (شرکت‌ها) در صورت نقض تحریم ها مسدود می‌شود. همچنین افراد و شرکت‌ها در صورت تخطی از تحریم در لیست سیاه آمریکا قرار می‌گیرند.

۸.از دیگر تحریم های آمریکا علیه ایران، تحریم فلزات گران‌بها، صنعت حمل و نقل و بندرهای ایران است.

۹. در طول سال‌های اخیر بسیاری از تحریم‌های آمریکا به مسئله هسته‌ای ایران گره خورد و همچنین نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و دخالت در عراق وسوریه.

تحریم‌های اروپا

EU۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به تدریخ به علت نگرانی خود از برنامه هسته ای ایران، از سال ۲۰۰۷ تحریم‌هایی را بر این کشور اعمال کردند:

۱.ممنوعیت صادرات و واردات سلاح

۲. ممنوعیت صادرات و واردات محصولات و فنآوری مربوط به غنی‌سازی اورانیوم و یا سیستم‌های مربوط با سلاح‌های هسته‌ای .

۳. ممنوعیت صادرات در مواد مربوط به برنامه هسته‌ای و نظامی ایران، موشک های بالستیک و یا صنایعی که توسط سپاه پاسداران انقلاب ایران کنترل می‌شود.

۴. تحریم سرمایه‌گذاری تمام اتباع و شرکتهای ایرانی در استخراج اورانیوم و تولید مواد و فنآوری هسته ای در کشورهای اتحادیه اروپا.

۵.اتحادیه اروپا واردات نفت خام، فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی از ایران و همچنین امور مالی مرتبط به آنها و بیمه را ممنوع اعلام کرد. هیچ تانکر نفت یا پتروشیمی دیگر از ایران به اروپا وارد نمی‌شود. (در این زمان اقدامات بیمه،حمل ونقل و نفت خام بر اثر توافق ۶ قدرت جهانی با ایران به حالت تعلیق در آمد.)

۶.ممنوعیت واردات محصولات پتروشیمی از ایران

۷.ممنوعیت صادرات و واردات هرنوع محصول و تکنولوژی نظامی

۸. ممنوعیت صادرات در تجهیزات کلیدی و فن آوری برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در ایران

۹. ممنوعیت سرمایه گذاری در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران.

۱۰. لغو تمام تعهدات کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حمایت تجاری از ایران.

۱۱. کشورهای عضو اتحادیه اروپا از اعطای هر نوع وام جدید به ایران ممنوع شدند. ممنوعیت در ارائه بیمه برای شرکت‌های دولتی ایران.(به استثنای سلامت و بیمه سفر)

۱۲. تجارت طلا، فلزات گران‌بها و الماس با نهادهای عمومی ایران و بانک مرکزی ممنوع شد.

۱۳.تحریم انتقال سکه و اسکناس به بانک مرکزی ایران.

۱۴. ممنوعیت نقل و انتقال مالی به بانک‌های ایرانی، مگر اینکه به طور مشخص از پیش مجاز شده باشد. نقل وانتقال در بعضی از موارد مانند مواد غذایی، بهداشت و درمان مجاز است.

۱۵. ممنوعیت بانک ‌های ایرانی در باز کردن شعبه‌های خود و یا ایجاد سرمایه‌گذاری مشترک در اتحادیه اروپا.

۱۶. ممنوعیت تجارت با دولت ایران و یا اوراق قرضه دولتی با دولت ایران، بانک مرکزی و بانک‌های ایرانی.

۱۷. پروازهای باری از ایران دسترسی به فرودگاه‌های اتحادیه اروپا ندارند.

۱۸. ممنوعیت تهیه تمام تجهیزات کلیدی نیروی دریایی برای کشتی‌سازی، تعمیر و نگهداری آن در ایران.

۱۹. ممنوعیت اعطای ویزا به افرادی که مرتبط با انرژی هسته‌ای ایران هستند و توسط سازمان ملل مشخص شده‌اند.

۲۰. مسدود نمودن دارایی‌های اشخاص مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای و یا توسعه سیستم سلاح هسته‌ای ایران.

۰۹:۵۰ ـ «لغو تحریم‌ها و ساخت سانتریفوژ دو موضوع مورد اختلاف» ـ خبرنگار الجزیره از لوزان گفته است لغو تحریم‌ها و پژوهش و توسعه برای ساخت نسل جدید سانتریفیوژهای پیشرفته در ایران دو مسأله مورد اختلاف هستند. او افزوده است در صورتی که ایران به توافق‌نامه هسته‌ای پایبند نباشد آمریکا و اروپا به‌شکل خودکار تحریم‌ها علیه ایران را ادامه می‌دهند. خبرنگار الجزیره همچنین گفته است تمدید مذاکرات از خط قرمزهای دو طرف بود و همه گفته بودند مذاکرات تمدید نخواهد شد اما اکنون مذاکرات تمدید شده است.

۰۹:۰۰ ـ مذاکرات ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه آغاز می‌شود ـ واحد مرکزی خبر در ایران از لوزان خبر داده است مذاکرات هسته‌ای که ساعت پنج و ۵۰ دقیقه صبح امروز پایان یافت، قرار است از ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه امروز پنج‌شنبه در هتل بو ریواژ از سر گرفته شود. مذاکرات محمدجواد ظریف و جان کری به همراه نمایندگانی از دو طرف پس از ۸ ساعت و نیم گفت‌وگو صبح امروز پایان یافت. همزمان مذاکرات جداگانه علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکابا حضور کارشناسان نیز تا پاسی از صبح ادامه داشت.

۰۸:۵۰ ـ لغو سفر اشتاین‌مایر ـ یک دیپلمات آلمانی به خبرگزاری فرانسه گفته است، فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان به‌خاطر ادامه مذاکرات هسته‌ای با ایران، سفر خود به کشورهای حوزه دریای بالتیک را لغو کرده است.

۰۸:۴۵ ـ موسویان: ۱۰ تا ۲۰ درصد از مسائل باقی مانده ـ حسین موسویان، دیپلمات پیشین ایران در مذاکرات هسته‌ای با غرب در گفت‌وگو با شبکه یک تلویزیون آلمان (ARD) گفته است درخواست‌هایی که از ایران می‌شود فراتر از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است. او درباره مذاکرات لوزان گفته است ایران حدود ۸۰ درصد از این درخواست‌ها را پذیرفته و مذاکرات به نقطه بدون بازگشت رسیده است. به‌گفته او ۱۰ تا ۲۰ درصد از مسائل مورد اختلاف باقی مانده و مذاکره‌کنندگان روی پنج تا شش سند کار می‌کنند که اگر به نتیجه نرسند هرگز نخواهند توانست بیانیه مشترکی امضا کنند.

پیاده‌روی ظریف بعد از مذاکرات عصر روز هفتم ـ عکس از ایسنا

پیاده‌روی ظریف بعد از مذاکرات عصر روز هفتم ـ عکس از ایسنا

۰۵:۵۵ – جلسه وزرای خارجه پایان یافت ـ محمدجواد ظریف جلسه را با لبخند ترک کرد. ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که جلسات پس از چند ساعت استراحت مجدد  ادامه خواهد یافت.

۰۵:۲۱ – ادامه جلسه وزرای خارجه ـ جلسه وزرای خارجه ایران، آمریکا، آلمان، فرانسه و رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه تیم‌های فنی مذاکرات همچنان ادامه دارد. خبرنگاران حاضر در لوزان همچنان پشت در جلسه منتظرند که به‌روز شوند.

Share