Share

شبه‌نظامیان حوثی که برای به دست گرفتن قدرت در یمن نبرد می‌کنند، با پشتیبانی تانک‌ها وارد مرکز شهر عدن در جنوب این کشور شدند.

Yemen-Houthi-Aden

بندر عدن از مهمترین مراکز نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رییس جمهور فعلی یمن است که اکنون به عربستان سعودی گریخته. حوثی‌ها برای ساقط کردن کامل دولت هادی می‌جنگند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیشروی شیعیان حوثی به‌رغم حملات هوایی سنگین عربستان سعودی و متحدان منطقه‌ای آن صورت گرفته است. در روزهای گذشته ائتلاف کشورهای عربی علیه شیعیان حوثی بارها صنعا، پایتخت یمن و نقاط دیگری را در شمال این کشور بمباران کرد. اما پیشروی حوثی‌ها به سمت جنوب ادامه داشته است.

تلویزیون الجزیره نیز گزارش داده است که تداوم درگیری‌های موجود، شرایط بندر عدن را به یک فاجعه برای ساکنانش تبدیل خواهد کرد.

گزارش‌ها حاکی از تلفات زیاد غیرنظامیان است. اجساد زیادی در خیابان‌ها به حال خود رها شده‌اند.

محمد عبدالسلام، یکی از سخنگویان شبه‌نظامیان حوثی، به شبکه تلویزونی «المسیره» متعلق به حوثی‌ها گفته است که پیروزی‌های اخیر این نیروها در شهر عدن، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را ناکارآمد کرده و به سکوت واداشته است. به گفته عبدالسلام، پیشروی حوثی‌ها به‌رغم یک هفته بمباران شدید یمن، نشان می‌دهد «متخاصمان» به اهداف خود دست نیافته‌‌اند.

عربستان می‌گوید حملات خود را به حوثی‌ها تا زمان تسلیم آن‌ها و بازگشت هادی به قدرت ادامه می‌دهد. ائتلاف کشورهای عربی و همچنین ترکیه، ایران را به حمایت از شیعیان حوثی و ارسال سلاح برای آن‌ها متهم کرده است. ایران این اتهام را تکذیب کرده است.

یک سخنگوی ارتش عربستان سعودی در مورد حضور حوثی‌ها در بندر عدن به خبرگزاری رویترز گفته است حوثی‌ها از پیش از آغاز حملات عربستان و متحدانش در عدن حضور داشتند و هر روز به درگیری با نیروهای وفادار به هادی و ساکنان شهر می‌پرداختند. او در مورد حضور تانک‌ها برای پشتیبانی از حوثی‌ها گفت که «این امکان همیشه وجود داشته است». با این‌حال او هیچ توضیح بیشتری در مورد حضور تانک‌ها در مرکز شهر عدن نداد.

حوثی‌ها از پشتیبانی‌ واحدهایی از ارتش برخوردارند که همچنان به رییس جمهور پیشین یمن، علی عبدالله صالح، وفادار هستند.

رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داده است که حوثی‌ها با پشتیبانی چهار تانک و سه خودروی زرهی و در حالی که به موشک‌انداز و خمپاره مسلح بوده‌اند محله «خور مسکر» را اشغال کرده‌اند. این منطقه محل اتصال مرکز شهر عدن به نقاط دیگر شهر است.

سازمان ملل متحد نسبت به افزایش تلفات غیرنظامیان در یمن هشدار داده است. کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان نیز با اعلام هشدار در مورد وضعیت یمن گفته است به نظر می‌رسد این کشور در آستانه فروپاشی کامل قرار دارد.

روز چهارشنبه اول آوریل/۱۲ فروردین نیز اتحادیه اروپا اعلام کرد وضعیت غیرنظامیان در یمن هشدار آمیز است.

Share