Share

حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران سخنان اشتون کارتر، همتای آمریکایی‌اش را «فضاسازی» با هدف «تأثیرگذاری» بر «فضای منطقی» مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب دانسته است.

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران و اشتون کارتر همتای آمریکایی‌اش

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران و اشتون کارتر همتای آمریکایی‌اش

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) دهقان اظهارت وزیر دفاع آمریکا را «توخالی و بی‌ارزش» خواند و گفت این سخنان بر مواضع جمهوری اسلامی در موضوع هسته‌ای که او آن را «مستدل، منطقی و منصفانه» دانست، هیچ تأثیری ندارد.

وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ گفته است که اگر مذاکرات به توافق خوب منجر نشود، «گزینه نظامی قطعاً روی میز باقی خواهد ماند.»

به‌گفته وزیر دفاع ایران سخنان اشتون کارتر «تأییدی بر نگاه بی‌اعتماد جمهوری اسلامی ایران به آمریکا است.»

حسین دهقان می‌گوید ایران در هر شرایطی آماده مقابله با هرگونه «تهدید خصمانه» از سوی «متجاوزان» است و «پاسخ قاطع خود را در میدان عمل خواهد داد.»

همچنین مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح در واکنش به سخنان وزیر دفاع آمریکا گفت که گزینه نظامی آمریکایی‌ها «مدت زمان زیادی است که دچار پوسیدگی شده است.»

وی افزود: «بعضی از مقام‌های آمریکایی فکر می‌کنند گزینه نظامی صرفاً در اختیار آن‌هاست که در این خصوص سخت در اشتباه هستند.»

مقام‌‌های نظامی ایران و آمریکا در حالی این اظهارات را بیان کرده‌اند که وزیران خارجه دو کشور مذاکرات خود را در مورد برنامه اتمی تهران از چند روز پیش در لوزان سوئیس آغاز کرده‌اند که تا امروز نیز ادامه پیدا کرده است.

سال‌های پایانی دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران یکی از دوره‌هایی بود که مقام‌های نظامی آمریکا و ایران شدیدترین تهدیدات نظامی را علیه یکدیگر به کار می‌بردند. آمریکا همواره ایران را به حمله نظامی تهدید می‌کرد و تهران نیز در مقابل هشدار می‌داد که تنگه هرمز را مسدود می‌کند. تنگه هرمز دارای حدود ۵۰ کیلومتر عرض و ۲۰۰ کیلومتر طول است که خلیج فارس و دریای عمان را به هم متصل می‌کند و روزانه حدود ۲۰ درصد نفت مورد نیاز دنیا از این تنگه عبور می‌کند.

با انتخاب حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید ایران و آغاز تلاش‌های تازه برای گفت‌وگوهای هسته‌ای از میزان این تهدیدات نظامی کاسته شده است.

Share