Share

در حالی که یک روز از مذاکرات هسته‌ای لوزان گذشته است بهای دلار در ایران ۲۰۰ تومان کاهش یافت.

Dollar-Arz-2

به‌گزارش منابع خبری ایران، پیش از آن‌که مذاکرات هسته‌ای لوزان پایان یابد دلار در ایران تا سه هزار و ۳۰۰ تومان فروخته می‌شد اما در روز جمعه ۱۴ فروردین‌ماه به سه هزار و ۱۰۰ تومان رسید.

واحد مرکزی خبر نوشته است گمانه‌زنی‌ها درباره کاهش نرخ دلار پس از مذاکرات هسته‌ای لوزان و صدور بیانیه مشترک ایران و کشورهای گروه ۱+۵، متفاوت است. برخی آن را مقطعی می‌دانند و برخی درازمدت. کسانی که آن را مقطعی می‌دانند معتقدند این کاهش نتیجه بار روانی ناشی از انتشار بیانیه مشترک لوزان است و احتمال بازگشت قیمت‌ها همچنان می‌رود، و کسانی که آن را درازمدت می‌دانند احتمال می‌دهند که قیمت دلار تا سه هزار تومان نیز کاهش یابد.

پیش از انتشار بیانیه مشترک هسته‌ای لوزان، در بازار ارز گمان می‌رفت که نرخ ارز کاهش یابد.

سایت صدای اقتصاد پیش از آن‌که مذاکرات لوزان پایان یابد نتایج یک نظرسنجی از ۶۰ فعال اقتصادی در ایران را منتشر کرد که بر اساس آن ۸۶ درصد از آن‌ها پیش‌بینی کرده بودند که نرخ دلار در صورت توافق هسته‌ای بین دو هزار و ۸۰۰ تومان تا سه هزار و ۱۰۰ تومان نوسان خواهد داشت. ۱۴ درصد نیز بر این باور بودند که قیمت دلار حتی در صورت موفقیت در مذاکرات از مرز سه هزار و ۲۰۰ تومان پایین‌تر نخواهد آمد.

اما سایت دنیای اقتصاد پس از مذاکرات لوزان نوشت: «تحلیلگران می‌گویند ممکن است در روزهای پس از توافق به دلیل هیجانات ناشی از بیانیه لوزان بازار به شکل هیجانی کاهش کمی را تجربه کند اما باید توجه داشت که آن‌چه باعث تقویت ریال در مقابل دلار می‌شود حذف تحریم‌ها است. که در این خصوص دو روایت متفاوت وجود دارد. طرف ایرانی معتقد است تحریم یک‌باره حذف ‌می‌شوند اما طرف آمریکایی بر حذف برخی تحریم‌ها آن هم به‌صورت تدریجی اشاره می‌کند. لذا اجرای هر کدام از این سناریوها می‌تواند تأثیر متفاوتی بر بازار داشته باشد.»

این سایت دوران هیجانی بازار را از روز شنبه به مدت یک هفته تا ۱۰ روز دانسته و پیش‌بینی کرده است که نرخ دلار ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان کاهش یافته و باعث افزایش تقاضا در بازار می‌شود و سپس دوباره بازار به حالت فعلی در خواهد آمد.

دنیای اقتصاد گفته است سریع‌ترین واکنش به مذاکرات لوزان را بازار جهانی نفت دارد طوری‌که به محض اعلام بیاینه لوزان قیمت جهانی نفت با کاهش دو درصدی مواجه شد.

Share