Share

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی هفتگی خود شنبه ۴ آوریل/۱۵ فروردین، اطمینان داد که چارچوب به دست آمده در مذاکرات اخیر با ایران به «توافقی خوب» خواهد انجامید.

رئیس‌جمهوری آمریکا این موفقیت را تضمین شده ندانست، اما گفت این یک فرصت تاریخی است

اوباما در حال حاضر به دنبال جلب حمایت عمومی مخالفان مجلس نمایندگان است تا به آنها ثابت کند که مذاکره با ایران یک موفقیت دیپلماتیک و تاریخی برای کابینه اوست. رئیس جمهوری آمریکا بر این نکته پافشاری کرد که بر اساس بیانیه مشترک با تهران، دشمن دیرین واشنگتن (ایران) برای مدت زمان طولانی قادر به دستیابی به سلاح هسته‌ای نخواهد بود.

به گفته اوباما این توافقی خوب است. توافقی که مطابق با اهداف اصلی آمریکاست و محدودیت‌های سختی بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال خواهد کرد، و راه رسیدن ایران به سلاح هسته ای را قطع می کند.

او اضافه کرد: «این توافق پلوتونیوم لازم برای ساخت بمب در ایران باقی نخواهد گذاشت و اجازه غنی‌سازی بیشتر در سطوح بالا به ایران نمی‌دهد.»

کاخ سفید امیدوار است با حمایت مردم آمریکا، نمایندگان مجلس کنگره را برای به چالش نکشیدن این توافق راضی کند. با وجود سرسختی کنگره آمریکا که در آن نمایندگان جمهوری‌خواه اکثریت هستند، به نظر می‌رسد اوباما و دولت آمریکا راه سختی در سه ماه آینده پیش رو داشته باشند.

اوباما در سخنان خود گفت که تعهدنامه‌ای که مشترکا نوشته شده ایران را ناچار می‌کند که در برنامه هسته‌ای خود شفافیت زیادی داشته باشد و این تعهد‌ها به مدت ۲۰ سال نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را برنامه‌ریزی می‌کنند.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که موفقیت تضمین شده نیست. اما به عقیده او این یک فرصت تاریخی برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای در ایران است که جامعه بین‌المللی به صورت قاطعانه آمریکا و متحدانش را همراهی خواهد کرد.

Share