Share

شبه‌نظامیان اسلام‌گرای «الشباب» که پنجشنبه ۱۳ فروردین با حمله به دانشگاه «گاریسا»، ۱۴۸ دانشجوی مسیحی را کشتند. تهدید کرده‌اند که در خیابان‌های شهرهای کنیا خون جاری خواهند کرد.

al shabab attacks in kenya 13 march 2015

دولت کنیا می‌گوید که پنج نفر را به اتهام دست داشتن در کشتار دست جمعی در دانشگاه «گاریسا» دستگیر کرده است. در واکنش، شبه‌نظامیان «الشباب» روز شنبه ۱۵ فروردین، گفته‌اند که حملات خود را به کنیا افزایش خواهند داد.

در بیانیه‌ای که از طریق پشت الکترونیکی منتشر و توزیع شده است، این گروه شبه‌نظامی سومالیایی که نزدیک به «القاعده» هستند، گفت‌اند که انتقام ظلم و ستم دولت کنیا به مسلمانان را خواهند گرفت و «حمام خون» راه می‌اندازند.

تهدید تازه، دو روز پس از حمله به «گاریسا»ست که در آن چهار مرد مسلح نقاب‌دار به دانشگاه این شهر که واقع در شمال شرقی کنیاست حمله کردند و ۱۴۸ دانشجو را کشتند.

روزنامه «نیشن» کنیا گزارش داده است که شمار کشته‌شدگان حمله روز پنجشنبه به احتمال زیاد به بالاتر از رقم رسمی فعلی، خواهد رسید.

وزارت کشور کنیا روز شنبه، ۱۵ فروردین، اعلام کرد که پلیس این کشور پنج نفر را در ارتباط کشتار ۱۴۸ دانشجو دستگیر کرده است. این افراد عضو شورشیان «الشباب» سومالی هستند اما مشخص نیست که نقش آن‌ها در این حمله چه بوده است. اموندا انجوکا، سخنگوی وزارت کشور کنیا گفته است که دستگیرشدگان اکنون در مرحله بازجویی قرار دارند.

دستگیرشدگان همان حمله کنندگان نیستند. چهار شبه‌نظامی‌ای که به دانشگاه شهر «گاریسا» حمله کرده بودند در جریان آزادسازی دانشجویان این دانشگاه و در درگیری با پلیس و ارتش کنیا کشته شدند.

شبه‌نظامیان الشباب در بامداد روز پنجشنبه ۱۳ فروردین به خوابگاه دانشجویان در ساعتی که آن‌ها خواب بودند حمله کردند. با اینکه «الشباب» مدعی شده است که مسیحیان را کشته، شاهدان عینی می‌گویند که در این حمله مردان مسلح به شکل بی‌هدف به همه شلیک می‌کردند. عملیات نجات دانشجویان دانشگاه «گاریسا»، ۱۵ ساعت به طول کشید.

این حمله مشابه عملیات تروریستی همین گروه در سال ۲۰۱۳ به یک مرکز خرید در نایروبی، پایتخت کنیا، بود که در حمله نایروبی ۶۷ نفر کشته شدند.

شهر گاریسا، در ۲۰۰ کیلومتری مرز سومالی و کنیاست. گروه «الشباب» که در سومالی مستقر هستند معمولاً حملات تروریستی خود در کنیا را تلافی جان مسلمانان اعلام می‌کنند. ارتش کنیا در سال‌های گذشته در حملات ضد تروریستی علیه «الشباب» و دیگر گروه‌های اسلام‌گرای مستقر در سومالی شرکت کرده است.

Share