Share

دادگاه انقلاب اسلامی شیراز متهمان حمله به علی مطهری، نماینده مجلس را با قرار کفالت آزاد کرده و هم‌زمان مسئولان دانشگاه شیراز را به عنوان متهم احضار کرده است.

هویت مهاجمان شناسایی شده اما به دلیل «محرمانه بودن» اطلاعات پرونده نمی‌تواند فاش کند

مصطفی ترک همدانی، وکیل علی مطهری در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) احضار مسئولان دانشگاه شیراز به دادگاه را «سوال‌برانگیز» دانسته و گفته که «ما از آن‌ها شکایتی نکرده‌ایم و راضی به احضار آن‌ها نبوده‌ایم.»

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس ایران، روز دوشنبه ۱۸ اسفند سال گذشته، برای سخنرانی به شیراز رفته بود که پس از ورود به فرودگاه با حمله موتورسوران روبه‌رو شد و با سنگ و گوجه مورد حمله قرار گرفت. او نزدیک به سه ساعت نیز در یکی از کلانتری‌های شیراز در محاصره مهاجمان قرار داشت.

به گفته ترک همدانی «دانشگاه شیراز مطابق مقررات کار کرده است و قصوری نداشته که بخواهد به عنوان متهم شناخته شود.»

ظاهراً دانشگاه شیراز اسفند سال گذشته به سخنرانی علی مطهری مجوز داده اما شورای تأمین که یک شورای امنیتی است در نامه‌ای به دانشگاه شیراز توصیه می‌کند که این سخنرانی برگزار نشود اما مسئولان دانشگاه با این استدلال که ملزم به پذیرفتن «توصیه» شورای تامین نبوده‌اند، مجوز سخنرانی مطهری را لغو نکردند.

محمد احمدی، استاندار فارس از جمله منتقدان مسئولان اصلاح‌طلب دانشگاه شیراز است و می‌گوید باید مجوز سخنرانی مطهری لغو می‌شده اما فعالان دانشجویی از دانشگاه شیراز به دلیل «حفظ استقلال» در برابر نهادهای امنیتی حمایت می‌کنند.

شواهد نشان می‌دهد که پرونده وقایع حمله به مطهری در شیراز دست‌خوش تغییراتی شده. به نظر می‌رسد که به جای مجازات مهاجمان قرار است مسئولان اصلاح‌طلب دانشگاه شیراز که به دلیل صدور مجوز برنامه‌های مختلف مورد انتقاد تندروها قرار دارند، به بهانه بی‌توجهی به نامه شورای تأمین تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

«مهاجمان به یک نهاد وابسته هستند»

ترک همدانی می‌گوید ‌هویت مهاجمان شناسایی شده اما به دلیل «محرمانه بودن» اطلاعات پرونده نمی‌تواند فاش کند که این افراد به چه نهادی وابسته هستند. با این جال سایت کلمه که نزدیک به میرحسین موسوی از رهبران مخالفان است، پیشتر گزارش داده بود که این مهاجمان وابسته به سپاه فجر استان فارس هستند.

حمله مهاجمان به علی مطهری در شیراز با انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو شده و گروهی از مقام‌های حکومتی با ابراز نگرانی از گسترش چنین رفتارهایی در سطح کشور، خواهان برخورد با این مهاجمان شده‌اند.

مطهری پس از وقایع ۱۸ اسفند در شیراز، در نامه‌ای به آیت‌الله اسدالله ایمانی، امام جمعه شیراز، او را به حمایت از مهاجمان متهم کرد. او همچنین در جمع شماری از شهروندان شیرازی که به دیدارش رفته بودند، دوباره گفت که امام جمعه شیراز «پشت سر» مهاجمان است.

 

Share