Share

تقریباً تمامی شبه‌نظامیان شیعه که برای کمک به باز پس‌گیری شهر تکریت در این عملیات حضور داشتند و چند روز پس از باز پس‌گیری این شهر، به غارت متهم شدند، این شهر را ترک کردند.

takrit shi

احمد کریم، رئیس شورای تکریت و استان صلاح‌الدین می‌گوید که «بیشتر شبه‌نظامیان از این شهر رفته‌‌اند.»

بلوای ناشی از غارت و آتش‌زدن خانه‌ها از چهارشنبه آغاز شد، زمانی که نیروهای امنیتی عراق و شبه‌نظامیان شیعه تکریت را بعد از یک ماه نبرد طولانی از دولت اسلامی باز پس‌گرفتند.

بنابر گزارش مقام‌های محلی، شبه‌نظامیان صدها خانه و مغازه غارت‌شده را آتش زده‌اند. خشونت‌ها، پیروزی حکومت مرکزی عراق در شهر زادگاه صدام را تحت تأثیر قرار داده و چگونگی آن را زیر سؤال برده است.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق پس از دیدار با مقام‌های استان صلاح‌الدین اعلام کرد که شبه‌نظامیان باید شهر تکریت را ترک کنند.

احمد کریم دیدار با عبادی را بسیار مثبت خواند.

سیاست‌مداران سنی می‌گویند که غارت و سوزاندن خانه‌ها و مغازه‌ها پس از آن متوقف شد که چهارم آوریل، مقام‌های فدرال، پلیس محلی و نیروهای مبارزه با تروریسم مسئولیت امنیت تکریت را بر عهده گرفتند.

سخنگوی شبه‌نظامیان شیعی، کریم نوری، تأیید کرد که ۸۰ درصد از جنگجویان شیعی تکریت را ترک کرده‌اند.

یک مقام بلند پایه پلیس تکریت می‌گوید در حال حاضر وضعیت شهر آرام است.

بیشتر بخوانید: رویترز: موجی از غارت و کشتار تکریت را فرا گرفته است

نزدیک به دو سوم نیروهایی که در عملیات تکریت شرکت داشتند را نفرات مسلح سازمان شیعی «حشید شعبی» (داوطلبان مردمی) تشکیل می‌دهند. این نیروها که پس از فتوای آیت‌الله علی حسینی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان، به جنگ با داعش فراخوانده شدند، از طرف ایران پشتیبانی می‌شوند.

همزمان با عملیات باز پس‌گیری، نگرانی‌‌های بین‌المللی از خشونت علیه شهروندان تکریت و تخریب اموال آن‌ها در این شهر عمدتاً سنی‌نشین، افزایش پیدا کرده بود.

تکریت مرکز استان صلاح‌الدین، در ۱۳۰ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد. این شهر بغداد را به موصل وصل می‌کند. بسیاری این شهر را قلب سنی‌های عراق می‌دانند.

Share