Share

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به مذاکره‌کنندگان ایرانی اجازه داده که آزادی عمل داشته باشند و امتیازاتی بدهند.

obama

اوباما در گفت‌وگو با توماس فریدمن، ستون‌نویس روزنامه نیویورک‌ تایمز گفته که این اقدام رهبر جمهوری اسلامی امکان دستیابی به توافق هسته‌ای را فراهم می‌کند.

به‌گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، آیت‌الله خامنه‌ای به غرب «بدبین» است اما با این حال متوجه شده که تحریم‌ها باعث تضعیف ایران می‌شود و به همین دلیل فکر می‌کند که باید تغییراتی ایجاد کند.

شورای امنیت سازمان ملل و شماری از کشورها از چند سال پیش به دلیل اصرار ایران به ادامه برنامه هسته‌ای تحریم‌های گسترده مالی، بانکی و نظامی علیه ایران برقرار کرده‌اند.

مقامات دولت ایران تأیید کرده‌اند که رهبر جمهوری اسلامی اندکی دست آن‌ها را در مذاکره باز گذاشته اما این بدان معنا نیست که امتیازدادن به غرب در مذاکرات بدون اجازه او باشد.

اوباما مذاکرات گروه ۵+۱ با ایران و دستیابی به توافق را «بختی» دانست که «تنها یک بار رخ می‌دهد» تا جلوی تولید سلاح هسته‌ای گرفته شود و ثبات در خاورمیانه برقرار گردد.

ایران و کشورهای گروه ۵+۱ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به همراه آلمان هفته گذشته در پایان ۹ روز مذاکره فشرده یک بیانیه مطبوعاتی مشترک منتشر کردند و گفتند که به چارچوب‌ توافق دست یافته‌اند و تلاش می‌کنند تا در سه ماه آینده (۱۰ تیر ۱۳۹۴) در جزئیات این چارچوب‌ها به توافق برسند.

اوباما نیز گفته که جزئیات زیادی وجود دارد که تا سه ماه آینده باید حل و فصل شود اما دشواری‌هایی وجود دارد.

تهران و قدرت‌های جهانی دستیابی به این چارچوب‌ها در مذاکرات هفته گذشته را یک «رویداد تاریخی» توصیف کرده‌اند اما تندروها در ایران چنین عقیده‌ای ندارند و تیم مذاکره‌کننده را به تلاش برای تعطیلی فعالیت‌های هسته‌ای متهم می‌کنند.

بیشتر بخوانید: در انتظار خامنه‌ای: واکنش‌ها به تفاهم‌نامه لوزان

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز بر این باور است که چارچوب‌هایی که ایران و شش قدرت جهانی هفته گذشته به آن دست یافته‌اند یک «توافق بد» است.

با این حال اوباما در این گفت‌وگو خطاب به مردم اسرائیل گفته که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هیچ گزینه‌ای، مؤثرتر از چارچوب دیپلماتیکی که مطرح شده، وجود ندارد.

ایران همواره اعلام کرده که در برنامه اتمی‌اش اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند اما غرب می‌گوید شواهدی در دست است که نشان می‌دهد تهران تلاش داشته در برنامه‌ اتمی به سمت ساخت سلاح برود.

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید ایران در یک جنگ هشت ساله با عراق مقاومت زیادی کرد و «یک میلیون» کشته داد که این نشان می‌دهد آن‌ها تمایل دارند در مورد برنامه هسته‌ای نیز سختی‌ها را تحمل کنند و به همین دلیل رویکرد مذاکره و راه‌حل دیپلماتیک ارزش آن را دارد که در برابر تهران امتحان شود.

شمار کشته‌شدگان طرف ایرانی در جنگ با عراق آن‌گونه که اوباما گفته یک میلیون نفر نیست بلکه رقمی حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

به گفته اوباما حتی اگر ایران در این مذاکرات، فریبکاری کند، واشنگتن یک سال فرصت دارد تا جلوی دستیابی ایران به سلاح اتمی را بگیرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفته که در چارچوب توافقی با ایران، فعالیت‌های هسته‌ای این کشور از جمله معادن اورانیوم و تأسیسات اتمی، بازرسی و راستی‌آزمایی می‌شود.

اوباما در این گفت‌وگو از تعلیق تحریم‌ها سخن گفته اما محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دو شب پیش گفت که تحریم‌های سازمان ملل لغو خواهد شد. به گفته اوباما هرگاه که ایران سانتریفیوژها و سایر فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کند، تحریم‌های سازمان ملل معلق می‌شود هر چند بخشی‌های از تحریم‌های اشاعه‌ای و تحریم‌های مربوط به موشک‌های بالستیک باقی خواهد ماند.

بیشتر بخوانید: ظریف لیست تعهدات ایران به ۱+۵ را در برنامه‌ای تلویزیونی برشمرد

اوباما در پایان این گفت‌وگو ابراز امیدواری کرده که راه‌حل دیپلماتیک در برابر ایران نتیجه‌بخش باشد تا فصل تازه‌ای در روابط ایران و آمریکا گشوده شود.

Share