Share

کشور اسرائیل لیستی کلی از مفادی که معتقد است باید به توافق‌نامه نهایی ایران و ۱+۵ اضافه شود، ارائه داده است. این لیست به دنبال انتقادهای سیاست‌مداران آمریکایی از بنیامین نتانیاهو ارائه‌شده که گفته بودند نخست‌وزیر اسرائیل کمپینی جنجالی علیه معامله با ایران آغاز کرده اما هیچ راه حل قابل اجرایی نمی‌دهد.

یووال استاینیتز، وزیر «اطلاعات و امور استراتژیک اسرائیل» به همراه بنیامین نتانیاهو و جان کری

یووال استاینیتز، وزیر «اطلاعات و امور استراتژیک اسرائیل» به همراه بنیامین نتانیاهو و جان کری

روز دوشنبه ۶ آوریل / ۱۷ فروردین یووال استاینیتز، وزیر «اطلاعات و امور استراتژیک اسرائیل»، لیستی از مفادی که اسرائیل انتظار دارد در توافق نهایی با ایران بیاید، منتشر کرد.

بنیامین نتانیاهو که روز یکشنبه پنجم آوریل در کمپینی تبلیغاتی به چندین شبکه تلویزیونی آمریکایی رفته بود تا مخالفت خود را با توافق با ایران اعلام کند، با این انتقاد مواجه شد که هیچ راهکار عملی‌ای از انتظاراتش ارائه نمی‌دهد و تنها حرف‌های کلی می‌زند.

از جمله، دایان فاینستاین سناتور دمکرات ایالت کالیفرنیا و عضو کمیته امنیتی سنای در سی‌ان‌ان و در نقد نتانیاهو گفت: «نخست‌وزیر اسرائیل با «یک فرصت تاریخی برای ایجاد تغییراتی مفید و پویا در منطقه» مخالفت می‌کند و در این راه «هیچ پیشنهاد عملی و واقعی‌ای» برای معامله با ایران هم ارائه نداده است.

بیشتر بخوانید: کمپین‌های موافقان و مخالفان توافق با ایران در رسانه‌های آمریکا

«فکت شیت» مورد پیشنهاد اسرائیل

دیپلماسی عمومی اسرائیل تا کنون بر تقاضا برای برچیده شدن کامل زیرساخت‌های هسته‌ای و زیرساخت‌های نظامی ایران متمرکز بوده است. انتظاری که بسیاری از سیاست‌مداران آمریکایی، به ویژه دمکرات‌ها گفته‌اند غیرعملی و ناممکن است.

یووال استاینیتز، که از هم‌حزبی‌های نتانیاهو در حزب لیکود و وزیر اطلاعات در کابینه اوست برای پرداختن به این انتقادها این لیست مفاد را به‌عنوان تغییرات مورد نظر اسرائیل برای توافق نهایی با ایران به رسانه‌ها داده است:

۱. پایان دادن به «برنامه تحقیق و توسعه انرژی هسته‌ای» در ایران به طور کامل؛
۲. پایان فعالیت همه سانتریفیوژهای پیشرفته در ایران و تحریم فروش یا ساخت این سانتریفیوژها؛
۳. کاهش قابل توجه در تعداد سانتریفیوژهایی که می‌توانند سرعت عملیاتی ایران برای تولید سوخت هسته‌ای را در صورت تخطی از توافق، افزایش دهند. به عبارتی سانتریفیوژهایی فعلی ایران هم تعدادشان کمتر شود تا در صورت تخطی ایران از مفاد تعهد زمان «گریز ایران به سمت ساخت بمب» افزایش یابد و بیشتر شود.
۴. تأسیسات زیرزمینی فردو به طور کلی تعطیل شود نه اینکه تنها غنی سازی در آن تعطیل شود. اگر فعالیت‌های غنی‌سازی در فردو به هر شکلی وجود دارد به حالت تعلیق درآید.
۵. ایران فعالیت‌های هسته‌ای گذشته خود را که ابعاد نظامی احتمالی داشته به طور کامل آشکار کند.
۶. ایران تعهد کند که ذخایر اورانیوم غنی‌شده به طور کامل از ایران خارج و به کشور دیگری منتقل شود.
۷. ایران بازرسی‌های سرزده برای بررسی هر موردی را در هر نقطه و در هر زمان بپذیرد.

بیشتر بخوانید: ظریف لیست تعهدات ایران به ۱+۵ را در برنامه‌ای تلویزیونی برشمرد

استاینیتز گفته است که این انتقاد به اسرائیل که تنها گزینه جنگ را دنبال می‌کند وارد نیست. او ادامه داده که اسرائیل به دنبال جنگ نیست و به دنبال این مفاد است و برای ممکن شدن این پیشنهادات با کنگره آمریکا، کابینه اوباما و دیگر سیاست‌مداران عضو گروه ۱+۵ در تماس مداوم است.

وزیر اطلاعات اسرائیل گفته است که تلاش خواهد کرد آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، آلمان و چین را راضی کند که «فشار به ایران را افزایش دهند و این معامله بد را امضاء نکنند.»

با اینکه مطرح شده است که اسرائیل دارای سلاح هسته‌ای است، این کشور در مورد سطوح نظامی برنامه هسته‌ای خود سیاست نه انکار و نه تأیید را پیش گرفته است.

Share