Share

نسرین ستوده، وکیل دادگستری می‌گوید فعالان حقوق بشر تفاهم هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند جهان را مثبت ارزیابی می‌کنند اما معتقدند این تفاهم برای دستیابی به حقوق بشر در ایران کافی نیست. او گفت پس از این تفاهم ممکن است هجوم‌ها و حمله‌هایی به سمت منتقدان و فعالان صورت گیرد که باید آمادگی کافی در این‌باره داشت.

نسرین ستوده: همواره [در حکومت ایران] قدرت در اختیار تندروها قرار دارد.

نسرین ستوده: همواره [در حکومت ایران] قدرت در اختیار تندروها قرار دارد.

نسرین ستوده در گفت‌وگویی با سایت سحام‌نیوز در روز دوشنبه ۱۷ فروردین‌ماه، اعلام کرد که فعالان حقوق بشر از پایان دادن به روابط خصومت‌آمیز بین‌المللی استقبال می‌کنند تا شاید دولت در روابط داخلی با مخالفان و منتقدان خود نیز گفت‌وگو کند.

او در همین حال افزود: «تصور این‌که با دستیابی به یک تفاهم بین‌المللی، فی‌نفسه و خودبه‌خود موجب گشایشی در روابط داخلی شود و درهای حقوق بشر به‌صورت معجزه‌آسایی به روی شهروندان باز شود تصوری اشتباه است.»

نسرین ستوده ششمین ماه تحصن خود را در اعتراض به محرومیتش از وکالت درمقابل ساختمان کانون وکلا در تهران می‌گذراند. او بنیانگذار کارزار «حق کار، حق دگراندیشان» است.

این فعال حقوق بشر از این‌که «همواره [در حکومت ایران] قدرت در اختیار تندروها قرار دارد» اظهار تأسف کرد و گفت: «من فکر می‌کنم که مخالفان و منتقدان باید خودشان را برای روزهای بدتر هم آماده کنند، چه بسا گروه تندروی حکومت برای این‌که پیامی را ارسال کنند مبنی بر این‌که هیچ تغییری در مملکت ایجاد نشده، دست به یک‌سری سخت‌گیری‌ها بزنند و به تحت فشار گذاشتن بیشتر مخالفان و منتقدان اقدام کند.»

او با تأکید بر این‌که پیش از این هم شاهد چنین رفتارهایی از گروه‌های تندرو بوده‌ایم، گفت: «فشارهایی ممکن است ایجاد شود، هجوم‌ها و حمله‌هایی به سمت منتقدان و فعالان ممکن است صورت گیرد که باید در مورد این‌ها آمادگی کافی داشته باشیم.»

به‌گفته ستوده درهمه جای دنیا تحقق حقوق بشر به «فعالیت شهروندان و فعالان حقوق بشر در یک جامعه» و « دقت لازم و شهامت مدنی» آن‌ها وابسته است.

این عضو کانون مدافعان حقوق بشر در ایران از وضعیت حقوق بشر پس از روی کار آمدن حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهوری نیز انتقاد کرد و گفت: «هنوز آمار اعدام‌ها رو به افزایش است، وضعیت زندانیان سیاسی هیچ بهبودی پیدا نکرده، برخورد با فعالان حقوق بشر، وکلا، روزنامه‌نگاران، دانشجویان، کارگران و زنان هیچ تغییری نکرده [است]».انتظار می‌رود در همه این موارد شرایط بهبود یابد.

احمد شهید، گزارشگر ویژه در امور حقوق‌ بشر ایران نیز در جدیدترین گزارش خود در بیست‌‌وهشتمین نشست شورای حقوق‌‌ بشر سازمان ملل، روز دوشنبه ۱۶ مارس / ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ گفت وضعیت حقوق‌ بشر در ایران بدتر از سال‌های قبل شده است.

بیشتر بخوانید: احمد شهید: وضعیت حقوق‌ بشر در ایران بدتر از سال‌های قبل شده است

نسرین ستوده سلب مسئولیت کردن دولت ایران از مسائل حقوق بشری را با این استدلال که قوه قضائیه «مستقل» از قوه مجریه است و دولت قصد دخالت در کار قوه قضائیه را ندارد، رد کرد و گفت باید مفهوم استقلال قوه قضائیه، به مفهوم قضائی وجود داشته باشد، نه این‌که این قوه در امور سیاسی دخالت کند و «سیاست کلی یک نظام، تحت تأثیر تصمیمات قضائی تعیین شود».

نسرین ستوده پیش از این در ۱۳ شهریورماه ۱۳۸۹ بازداشت و به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت از خروج از کشور، محکوم شد. در دادگاه تجدیدنظر حکم این فعال حقوق بشر به شش سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از شغل وکالت کاهش یافت. او اکنون در راه حق کار فعالیت می‌کند و در شش ماه اخیر نیز چند بار به‌طور موقت بازداشت شده است.

Share