Share

مقامات امنیتی کردستان عراق می‌گویند گروه دولت اسلامی ۲۱۶ زندانی ایزدی را پس از هشت ماه اسارت آزاد کرده است. این زندانیان بیشتر شامل افراد مسن و کودکان می‌شوند.

yazidi3

دولت اسلامی ۲۱۶ زندانی ایزدی را پس از هشت ماه اسارت آزاد کرده است

ژنرال هیوا عبدالله، فرمانده پیشمرگه‌های کرد در شهر کرکوک گفت بسیاری از زندانیان که در روز چهارشنبه ۸ آوریل / ۱۹ فروردین آزاد شده‌اند، از لحاظ سلامتی در شرایط بدی هستند و نشانه‌های ضعف فراوانی در آن‌ها دیده می‌شود.

او افزود حدود ۴۰ کودک در میان آزادشدگان هستند که به‌منظور درمان و مراقبت به اربیل، پایتخت منطقه خودمختار کردستان عراق منتقل شده‌اند.

این زندانیان از نواحی اطراف سنجار در شمال کشور ربوده شده بودند و هیچ دلیلی برای آزادی آن‌ها ارائه نشده است.

بیش از ۸۰ هزار تن از اقلیت مذهبی ایزدی در ماه اوت ۲۰۱۴، پس از تصرف منطقه سنجار در شمال عراق به دست داعش، یا از آن منطقه گریختند، یا به اسارت داعش درآمدند.

پیشروی‌های داعش در شمال عراق که از ماه ژوئن ۲۰۱۴ آغاز شد، موجب تصرف بخش‌های بزرگی از مناطق ایزدی‌نشین عراق شد. سازمان ملل شبه‌نظامیان جهادی داعش را به سبب قتل، آدم‌ربایی، اسارت و تجاوز، متهم به «تلاش برای ارتکاب به نسل‌کشی» ایزدی‌‌ها محکوم کرده است.

ایزدی‌ها از نظر تروریست‌های گروه «دولت اسلامی» (داعش) کافر و مرتد به‌شمار می‌روند.

پیروان آیین ایزدی در عراق، سوریه، ترکیه و ایران پراکنده‌اند. آن‌ها کرد هستند و بیشتر در حوالی موصل و در نزدیکی ارتفاعات سنجار سکونت دارند. بسیاری از آن‌ها به دلیل پیگرد‌های مستمر به کشورهای خارجی گریخته‌اند. شمار آن‌ها بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن برآورد می‌شود.

بیشتر بخوانید:

حمله «داعش» به کردهای ایزدی در کوه‌های سنجار

داعش ایزدی‌ها را در گورهای دسته‌جمعی خاک کرده

 

 

Share