Share

با وجود حملات شدید عربستان، جنگجویان حوثی توانستند وارد شهر «عتق»، مرکز استان «شبوه» شوند و آن را تصرف کنند.

houthi

حداقل ۶۴۳ تن از شروع درگیری‌ها در دو هفته گذشته در یمن جان خود را از دست داده‌اند

شورشیان حوثی با حمایت هواداران علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری سابق یمن وارد مرکز استان شبوه در شرق یمن شدند.

ساکنان عتق می‌گویند نیروهای حوثی روز پنجشبه ۹ آوریل با وجود بمباران هوایی شدید عربستان وارد عتق شدند و تواستند کنترل برخی از مهم‌ترین دفاتر دولتی و پایگاه‌های امنیتی را در دست گیرند.

به گزارش رویترز، پیشتر ساکنان منطقه «ال‌سیدا» در مرکز یمن گفته‌ بودند شبه‌نظامیان القاعده نیز پنجشنبه پرچم‌های خود را بر روی تمام دفاتر دولتی شهر آویزان کرده‌اند.

القاعده یمن که به القاعده شبه‌جزیره عربستان شناخته می‌شود، قوی‌ترین شاخه این گروه در دنیاست.

این اولین‌بار است که حوثی‌ها وارد شهر «عتق» می‌شوند. تصرف این شهر یه معنای تسلط حوثی‌ها بر دارایی‌های اقتصادی یمن است. بسیاری از سکوهای صادراتی و تأسیسات گازی یمن در شهر عتق قرار دارد.

در همین حال سازمان بهداشت جهانی (WHO) می‌گوید حداقل ۶۴۳ تن از شروع درگیری‌ها در دو هفته گذشته در یمن کشته و بیش از ۲۲۰۰ نفر زخمی شدند.

بنابر این گزارش ده‌ها هزار خانواده نیز از مناطق درگیری فرار کرده‌اند.

درگیری‌ها در یمن در حالی ادامه پیدا می‌کند که ایران به عنوان پشتیبان حوثی‌ها به دنبال راه حل سیاسی برای یمن است.

رهبر ایران: تهاجم عربستان به یمن نسل‌کشی است

حسن روحانی پنجشنبه درباره درگیری‌های یمن گفت: «ملت بزرگ یمن نیازی به بمباران ندارد. بیایید به آتش‌بس فکر کنیم. بیایید در مورد پایان جنگ صحبت کنیم. بیایید فضای مذاکرات را مهیا کنیم.»

عربستان و متحدانش بارها ایران را به مسلح کردن حوثی‌ها در یمن متهم کرده‌اند و ایران را مقصر اصلی برپایی این جنگ می‌دانند. ایران این اتهام را رد می‌کند.

همزمان با این تحولات رهبر ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای نیز حملات عربستان به یمن را «نسل‌کشی» خوانده است.

رهبر ایران گفته عربستان به پیروزی دست نخواهد یافت و تهاجم به یمن را یک اشتباه خوانده است. او گفته این اقدام عربستان جنایت است که می‌توان در دادگاه‌های بین‌المللی پیگیری کرد.

این صحبت‌های رهبر ایران پس از آن ایراد شد که روز چهارشنبه مقامات این کشور اعلام کردند که دو ناو جنگی ایران به خلیج عدن رفته‌اند.

Share