Share

ترکیه برای مبارزه با شبه‌نظامیان کرد پ‌ک‌ک، نیروهای اضافی و پشتیبانی هوایی به منطقه اعزام می‌کند.

Turkey-PKK

۴۰ هزار نفر از آغاز درگیری‌‌ها با ارتش ترکیه کشته‌شدند و اوجالان می‌گوید ادامه این درگیری‌ها تاب‌آوردنی نیست

پس از مجروح شدن چهار نفر از نیروهای دولتی در جریان درگیری روز شنبه با شبه‌نظامیان کرد، ارتش ترکیه اعلام کرد نیروهای اضافی، هواپیماهای شناسایی و هلیکوپترهای خود را به منطقه «آغری» در شرق ترکیه اعزام خواهد کرد.

در آستانه انتخابات مجلس ترکیه در ماه ژوئن، توافق آتش‌بس میان حزب کارگران کردستان،(پ ک ک) و دولت ترکیه بیش از پیش شکننده به نظر می‌رسد.

ارتش ترکیه در وب‌سایت خود نوشته که درگیری دیشب در منطقه آغری در نزدیکی مرز ایران رخ داد.

مقامات امنیتی گفته‌اند نیروهای کرد بر روی سربازان ارتش آتش گشودند و بلافاصله به آنها پاسخ داده شد.

ماه گذشته نیز بارها میان نیروهای ارتش و شبه نظامیان کرد آتش رد و بدل شد.

نزدیک به سه هفته پیش، عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ ک ک در پیام نورورزی خود دوباره از نیروهای کرد خواسته بود سلاح‌های خود را به زمین بگذارند. او ادامه درگیری‌ها را «غیر قابل تحمل» خوانده بود.

تاکنون ۴۰ هزار نفر از آغاز درگیری‌‌ها بین نیروهای کرد و ارتش ترکیه کشته‌شدند. کردهای ترکیه ۲۰ درصد از جمعیت ۷۸ میلیونی ترکیه را تشکیل می‌دهند.

در ماه‌های اخیر، از آنجا که دولت ترکیه پس از عقب‌نشینی کردها در سال ۲۰۱۳، آنها را در جنگ با داعش بسیار اندک حمایت کرد، تنش میان نیروهای کرد و دولت ترکیه بالا گرفته است.

پ ک ک از سال ۱۹۸۴ به دنبال تشکیل حکومت مستقل کردی در جنوب شرقی ترکیه بود. اما در حال حاضر خواسته‌های آنها شامل خودمختاری برای دولت‌های محلی، آموزش و پرورش به زبان کردی و تغییرات اساسی در قوانین امنیتی است.

Share